Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!
Idegenek a ragadozók ellen
Lehet az orosz-ukrán háborúról, politikai vezetésről az embernek akárhányféle véleménye, téveszméi sűrűjében bolyongva gondolhatja akár azt is, hogy az egyébként egyértelműen megtámadott Ukrajna vezetése háborúpárti, de az ég szerelmére: ahhoz mi köze annak az egyetemista vagy középiskolás fiataloknak, akik minden kétséget kizáróan a háború elől jöttek ide vagy tőlünk is nyugatabbra?!
Nyitrán épp egyetemista fiatalokra vadászik fiatal huligánok egy csoportja. Néhányan meséltek arról, ahogy inzultálták vagy épp fizikailag is bántalmazták őket nyilvános helyeken, miközben ukrajnai férgeknek titulálták őket. Egyetemista nők pedig azt mondták, hogy félnek a saját anyanyelvükön megszólalni az utcán, és még ha őket nem is támadták meg, a szóbeli agresszió is nyilvánvalóan megalázó.
Ezek az elmúlt hetek történései Nyitrán, a városban, ahol 19 éve Malina Hedviget is elintézték, miután az anyanyelvén, éppenséggel magyarul beszélt telefonon. Nyitra persze semmiben nem különbözik más városoktól, és ezt az az eset is alátámasztja, amely húsvéthétfőn, fényes nappal, délután egy óra körül történt a dunaszerdahelyi szabadidőparkban. Szemtanúk beszámolói alapján írtunk arról, ahogy egy 15-16 éves ukrán kamaszt fiatalok egy csoportja zaklatott, majd vert agyba-főbe. Hogy azért támadták-e meg, mert éppenséggel Ukrajnából érkezett ide közénk, a háború által szintén sújtott kikötővárosból, Odesszából, a családjával, ezt majd a nyomozás kideríti. Ja, nem! Hiszen nincs nyomozás.
A nyitrai esetek vélhetően olyanok, hogy azokat már a Holdról is látni, a Konstantin Filozófus Egyetem hivatalosan is figyelmeztette diákjait a veszélyre e-mailben, a rendőrség pedig nyomoz. A dunaszerdahelyi esetet pedig nemhogy a Holdról, de úgy tűnik, a hatóságok részéről még testközelből sem látni. Szemtanúink ugyanis arról beszéltek, hogy a srácnak nyilvánvaló sérülései voltak, a feje több helyen is feldagadt, és hát nyilván magát verte meg, ahogy azt két évtizede Hedvigről is próbálták bizonyos körökből elhitetni. Nem tudjuk, hogy az áldozat családja nem akart-e feljelentést tenni, elkerülendő az esetleges további kellemetlenségeket, mindenesetre esélyes, hogy a rendőrségnek ilyen szemmel látható ügyben minimum hivatalból eljárást kellene indítania. Az eset fényes nappal történt egy jól bekamerázott helyen, ráadásul szemtanúk is vannak. Jó reggelt, mi kell még?!
Kollektív bűnösség mint játék
Kérdéses, hogy tudják mit jelent, de a kollektív bűnösség elvét akár tudatlanul is a gyakorlatban alkalmazó gangek felbujtói olyan politikai szereplők, akiknek a világ legtermészetesebb dolga gyűlöletet szítani, ellenséget keresni, bélyegezni. Az ő magatartásuk ugyanis olyan légkört teremt, amelyben az ilyen esetek azért is lehetnek gyakoribbak, mivel az elkövetésükre hajlamos személyek úgy érezhetik, védelmet élveznek „fentről”.
Amikor pedig az állami uszítás és a kollektív bűnösség elvének alkalmazása nemcsak burkoltan volt jelen, de nyíltan is, arról mi is, pontosabban a nagyszüleink is mesélhetnénk. Erre tesz egy próbát most a Szlovák Tudományos Akadémia, amelynek munkatársai a néhai csehszlovákiai német kisebbséget sújtó kollektív bűnösség történetét feldolgozó online játékot készítettek.
Ez jó módszer lenne arra, hogy az aktuális fiatal generáció, amely az ilyen traumákról már egyre kisebb eséllyel hallhat az azt megélt személyektől, most közérthetően értesüljön, és az interaktív játék keretén belül egy cseppet beleélhesse magát, tehát érzelmileg is bevonódjon azokba a szituációkba, amelyek 75-80 évvel ezelőtt történtek. Okos kezdeményezés, noha hiányosságokkal, ugyanakkor szükség volna ilyesmire a magyar, ún. lakosságcsere programról is.
Portálunk megkérdezte az ügyben az online játék egyik fejlesztőjét, Lucia Heldákovát, illetve a Fórum Kisebbségkutató Intézet igazgatóját, Simon Attilát is.
Indul a pápaválasztási világbajnokság
Legutóbb 12 éve, azelőtt 8 évvel, azelőtt pedig 27 évvel rendeztek ilyet. Mi az? Igen, a pápaválasztás. Nincs túl sűrűn, de amikor sor kerül rá, arra az egész világ felemeli a fejét. Ez van olyan jelentőségű esemény, mint az amerikai elnökválasztás, és ugyan a Vatikán se túl nagy területtel, se hadsereggel nem rendelkezik, hatalma mindenhova, leginkább minden fejbe elér. Irányvonalat állít fel a világ legnagyobb keresztény felekezete számára, hangulatot kelt vagy csillapít, így egyáltalán nem mindegy, ki kerül épp Isten földi helytartójának posztjára.
Készítettünk egy összeállítást arról, hogy az esélyesek közt ismét jelen van Erdő Péter Esztergom-Budapesti érsek és Magyarország prímása, de rajta kívül jónéhányan. Cikkünkből az is kiderül, mégis hogy néz ki ez a Róma központjában lezajló világesemény, mely során mindenki arra vár, hogy fehér füst szálljon fel a Sixtusi-kápolna kéményéből, ami a világ számára egyértelművé teszi, hogy ismét van pápánk.