1

A Slovan-DAC bajnoki mérkőzésen a Slovan szurkolói a magyarokat gyalázó óriásmolinót vontak fel (TASR-kép)
A Magyar Szövetség a belügyminisztériumban tárgyalt arról, hogy a szabálysértési törvény is rögzítse a sporteseményeken a gyűlölködő szurkolói megnyilvánulások szigorúbb szankcionálását. A párt azt szeretné, ha a nemzetiségeknek a lelátókon való gyalázásáért magasabb büntetést lehetne kiszabni.
Őry Péter, a Magyar Szövetség alelnöke a párt csütörtöki sajtótájékoztatón arról számolt be, a belügyminisztériumban tárgyaltak arról, hogy milyen szurkolói megnyilvánulások essenek szankció alá. A kormány ugyanis jelezte, módosítani tervezi a szabálysértésekről szóló törvényt. A párt azt szeretné, ha a jogszabály szigorúbban tiltaná azt, ha a sportesemények szurkolói nemzetiségi, vallási vagy egyéb hovatartozás alapján gyűlölködő megnyilvánulásokat tesznek. Őry elmondta, a minisztérium álláspontja szerint ezt a jelenlegi jogszabályok is elégséges mértékben tiltják. Az alelnök ezzel kapcsolatban azonban kijelentette, ettől függetlenül a jogalkotási folyamatba, a törvénytervezet véleményezési eljárásába biztosan bekapcsolódnak majd.
Nagy Dávid jogász, aki a párt jelöltje a kormány kisebbségi tanácsában, a sajtótájékoztatón arról beszélt, jelenleg a vonatkozó törvények alapján legfeljebb szabálysértési eljárás indul akkor, ha a szurkolók a nemzetiségekhez, vagy más hovatartozás alapján tesznek gyűlölködő megnyilvánulást. Ezért nagyjából 40 eurós büntetést szab ki rájuk az illetékes járási hivatal. „Holott ezeknek a cselekményeknek sokkal nagyobb a súlya, ezért a büntetésnek is sokkal komolyabbnak kell lennie” – tette hozzá. Arra is utalt, hogy a közelmúltban a labdarúgó-mérkőzéseken lehetett tapasztalni ilyen megnyilvánulásokat. Ahogy arról a Paraméter is beszámolt, április 12-én a Slovan-DAC bajnoki mérkőzésen a Slovan szurkolói egy magyarellenes óriásmolinót vontak fel a lelátón. Nagy az ilyen esetekkel kapcsolatban arról is beszélt, mivel a Niké szerencsejáték vállalat a szlovák első osztályú labdarúgó liga főszponzora, a kérdéses magáncég is érintett az ügyben. „Én megkérdezem őket, hogy szerintük az ilyesmi rendben van-e” – fogalmazott a jogász.
A sajtótájékoztatón Őry arról is beszélt, elképzelhetőnek tartja, hogy ha a nyitrai ukránellenes támadás során több részlet kiderül, akkor ebben az ügyben is megnyilvánuljon a párt. Ahogy arról beszámoltunk, a városban oroszul és ukránul beszélő egyetemistákat ért támadás. Az alelnök arra is emlékeztetett, korábban a gyűlölködő szurkólói megnyilatkozások betiltásával kapcsolatban kidolgoztak már egy jogszabálytervezetet, amely ezt a sporttörvényen keresztül valósítaná meg. Ezt a tervezetet elküldték az összes parlamenti pár frakciójának. „Erre viszont semmilyen reakció nem érkezett, ami megdöbbentő” – számolt be Őry. Hozzátette, az is megdöbbentő, hogy a magyar nemzetiségű parlamenti képviselők sem nyilvánultak meg a kérdésben. Az alelnök azonban kijelentette, a krédéses javaslatot ennek ellenére a sportminisztériumnak is megküldik.