1

Fotó: Cséfalvay Á. András - illusztráció
A 2024-es kampányból eddig 511 millió euró értékben fizettek ki mezőgazdasági támogatásokat, ami a teljes, 589,5 millió eurós keret 86,69%-át jelenti. Az első körben 377,4 millió eurót, míg a másodikban 133,6 millió eurót fizettek ki. Június végéig még 78,5 millió euró kifizetése van hátra. Ezt Richard Takáč (Smer-SD) földművelésügyi miniszter közölte az Agrárkifizetési Ügynökség (PPA) főigazgatója, Marek Čepko jelenlétében.
„Jelenleg történelmileg a legjobb számoknál tartunk az első pillér – azaz a közvetlen támogatások – lehívása terén. Először sikerült már áprilisban több mint 95%-át kifizetni ezeknek a támogatásoknak” – mondta Takáč. Hozzátette, a PPA így a 2024-es kampányát szankciók nélkül fogja lezárni június végéig.
„Június 30-ig még 78,5 millió eurót kell kifizetni, de ebből 48 millió egyelőre nem kifizethető. Ezek az ún. jó állattartási körülményekhez kötődő támogatások, amelyeket csak májusban lehet elkezdeni folyósítani” – tette hozzá az agrárminiszter.
Felhívta a figyelmet arra is, hogy a 2025-ös kampány április 14-én indult, és május 15-ig lehet szankciómentesen mezőgazdasági támogatást igényelni. „Megjegyzem, hogy május 16. után, aki csak május végéig nyújtja be a közvetlen támogatási kérelmet, már szankcióra számíthat” – egészítette ki Takáč.
A 2025-ös kampányhoz a miniszter szerint 600 millió eurós támogatási keret áll rendelkezésre. „Megemeltük az allokációt a hátrányos helyzetű területek (ún. ANC) számára. A költségvetésben – tehát nem uniós forrásból – találtunk 57 millió eurót. Ez nagy segítség azoknak az állattartóknak, akik ilyen hátrányos térségekben gazdálkodnak” – hangsúlyozta Takáč.
A PPA főigazgatója, Marek Čepko szerint a 2025-ös kampány újdonsága az ún. szociális kondicionalitás. „Ez az Európai Bizottság új követelménye a Munka Törvénykönyvének betartására, a megsértések hatással lehetnek a közvetlen támogatások összegére. További újdonság az ún. aktív mezőgazdasági termelői státusz feltételeinek igazolása, amit eddig nem kellett dokumentálni. Szintén újítás a mezőgazdasági földterületek azonosítási rendszerének (LPIS) ciklikus frissítése, amit még a kampány kezdete előtt lezártunk” – mondta Čepko.
A Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kamara elnöke, Andrej Gajdoš arra hívta fel a figyelmet, hogy a 2025-ös kampány során a gazdák figyeljenek a kérelmek kitöltésére.