1

Az elnöki palotához érve a szervezők a Peter Pellegrininek címzett levelet szimbolikusan az államfő székhelyének kapuja elé helyezték (A szerző felvétele)
Pozsonyban, de négy további városban is tüntetést tartottak, ahol Peter Pellegrini államfőt arra szólították fel, ne írja alá azt a törvényt, amely jelentős papírmunkával terhelné a civil szervezeteket, de lehetőséget adna arra is, hogy ellehetetlenítsék az egyesületeket. A polgári társulások vegzálását a Magyar Szövetség is elutasítja, szerintük az elnöknek fontolóra kellene vennie, hogy megvétózza jogszabályt.
Csütörtök 18 órától a Békét Ukrajnának (Mier Ukrajine) kezdeményezés „Szlovákia Európa. Mondjunk nemet az orosz törvényre!” címmel hívott össze demonstrációt a pozsonyi Szabadság térre. A megmozduláson az ellen tiltakoztak, hogy a kormány, majd a múlt héten a koalíciós parlamenti képviselők is jóváhagyták az ún. civil törvényt. Ennek értelmében a polgári társulás formájában működő kulturális intézményeket, az ifjúsági szervezeteket, a gyerekek oktatását segítő társulásokat, az időseket, betegeket ápoló, az elesetteket segítő egyesületeket, illetve alapítványokat és a további civil szervezeteket is újabb kimutatások kidolgozására kényszerítik. Az ellenzék és a Békét Ukrajnának kezdeményezés szerint is egy orosz mintára készült törvényről van szó. A jogszabály hatályba lépéséhez már csak az államfő, Peter Pellegrini jóváhagyása kell, a csütörtöki megmozduláson ezért a tüntetők azt követelték, az elnök ne írja alá a törvényt.
Levél Pellegrininek
„A tüntetéssel felszólítjuk Peter Pellegrini államfőt, hogy ne írja alá azt a törvényt, amelynek célja az aktív emberek zaklatása, megfélemlítése és elhallgattatása. Ezt a törvényt szakmai vita és a civil szektorral való egyeztetés nélkül fogadták el. Egy olyan jogszabályról van szó, amelyet Oroszország inspirált, ahol a hasonló törvényeket a civil társadalom felszámolására és a szabadság korlátozására használták” – hívták fel a figyelmet a tüntetés szervezői.
A viszonylag hideg, felhős és szeles idő ellenére a megmozduláson jelentős tömeg, több ezer fő vett részt. A demonstráció kezdetén a résztvevők a Szabadság téren gyülekeztek. A szervezők egy az államfőnek címzett levélben fogalmazták meg az elnökhöz intézett felszólításukat, mi szerint Pellegrinit arra kérik, vétózza meg a civil szervezeteket korlátozó törvényt. A levél kinagyított változatát a megmozdulás résztvevői alá is írhatták, majd a szervezők egy hatalmas borítékba helyezték azt. A tömeg ezután a városközponton keresztül az elnöki palota felé vette az irányt. A nemet során a résztvevők teljesen megtöltötték a Széplak utcát, a belvárosban hosszú sorban kígyóztak az emberek. A tömeg egyebek mellett olyan jelszavakat skandált, mint „Elég volt Ficóból”, „Elég volt a maffiából”, „Nemet mondunk Oroszországra”, „Nemet mondunk az orosz törvényre”.
Az elnöki palotához érve a szervezők a hatalmas borítékot szimbolikusan az államfő székhelyének kapuja elé helyezték. A tömeg azonban nem követhette őket, mert a Robert Fico (Smer) miniszterelnök ellen elkövetett tavalyi merénylet nyomán hozott törvény megtiltja, hogy az ilyen védett épületek ötven méteres körzetben tüntetést tartsanak. A levelet a szervezők pénteken hivatalosan is be szeretnék nyújtani az elnöki hivatal iktatójába.
Az elnöki palotától a tömeg ismét a Szabadság térre vonult, ahol több beszéd is elhangzott. A Liga a Lelki Egészségért igazgatója, Andrej Vršanský arról beszélt, elutasítják a civil szervezetek vegzálását, az egyesületekkel szembeni agressziót. A közelmúltban Richard Glück, Juraj Gedra a Erik Kaliňák smeres politikusok élesen bírálták a Vršanský által vezetett szervezetet. Felszólalt még Lucia Szabová, a Klímakoalíció koordinátora, aki arra mutatott rá, a kérdéses törvény az egyesületeket korlátozza, ahelyett, hogy az oligarcháknak a politikára gyakorolt hatását korlátozná. A megmozdulás végén Michal Hvorecký író olvasta fel szövegét, amelyben élesen bírálta a jelenlegi kormányt. A tüntetés a szlovák és az európai himnusszal zárult.
A tüntetés szervezői Robert Fico miniszterelnököt a pozsonyi megmozdulás Facebook-eseményénél is bírálták. Élesen kritizálták, hogy a kormányhivatalban találkozott Norbert Bödör nyitrai oligarchával, miközben az ország lakosságát a civil törvénnyel és a tranzakciós adóval sújtja. A szervezők a következő tüntetést május 9-ére, egy nappal az utánra hirdették meg, hogy Fico várhatóan Moszkvában részt vesz a második világháború lezárásának évfordulója alkalmából tartott rendezvényen.
Magyar Szövetség: fontolóra kell venni a vétót
A civil törvénnyel kapcsolatban a Magyar Szövetség is megnyilvánult. A párt alelnöke, Őry Péter, Csallóközcsütörtök polgármestere és Agócs Gergely, a Magyar Szövetség elnökségi tagja, Királyrév polgármestere már a jogszabály parlamenti elfogadásakor élesen bírálta a kormánypárti javaslatot. A tüntetés napján, csütörtökön Őry aztán ismét úgy nyilatkozott, a civil szervezetek adminisztratív terheinek növelését nem tartják helyes útnak, ahogy azt sem, hogy a jogszabály lehetőséget ad az egyesületek ellehetetlenítésére. Ugyanakkor fontosnak tartják, hogy a civil szervezetek átláthatóan működjenek. „Bár elnökségi döntés erről nincs, de a magánvéleményem, amely minden bizonnyal az egész párt álláspontjával is egyezik az, a köztársasági elnök úr élhetne azzal a jogkörével, hogy a törvényt visszautalja a parlementbe” – fogalmazott Őry.
Országszerte tüntetnek
Csütörtökön nem csak Pozsonyban, hanem további négy városban, így Besztercebányán, Kassán, Losoncon, és Nagyszombatban is demonstrációt tartottak. Pénteken pedig közel húsz szlovákiai és legalább négy külföldi városba hívtak össze hasonló megmozdulást. A magyarlakta városok közül ezen a napon Komáromban, Szencen és Rimaszombatban tartanak tüntetést.