1

Fotó: AP/TASR
A pápa, vagyis a „pontifex” szó jelentése: hídépítő, és a néhai Ferenc pápa teljes mértékben hű volt ehhez az elnevezéshez. Hidakat épített ellenséges országok, világvallások és generációk között egyaránt – mondta a TASR hírügynökségnek Imrich Gazda egyházi elemző, a Postoj napilap főszerkesztő-helyettese. Pontifikátusának programját a ferences Assisi Szent Ferencről választott név is meghatározta. Gazda szerint Ferenc pápa példát vett Szent Ferencről a szegénységben, az egyszerűségben és a teremtett világ védelmében is.
„Ő egy olyan ember volt, aki hidakat épített ellenséges országok között, például Oroszország és Ukrajna között. A dél-szudáni háború idején, amikor az ellenséges vezetők végül békét kötöttek egymással, Ferenc pápa meghívta őket a Vatikánba, és megcsókolta a lábukat. Ez rendkívül erőteljes gesztus volt: a fehér ruhás, idős pápa térdre ereszkedett és megcsókolta a politikai vezetők lábát a békekötésük iránti hála jeleként” – idézte fel Gazda a TASR-nek.
Ferencet Gazda a generációk közti hidak építőjeként is jellemezte. „Ez ma különösen fontos, mert látjuk, hogy az időseket gyakran a társadalom peremére szorítják” – jegyezte meg. A pápa arra buzdította a fiatalokat, hogy hallgassanak az idősek bölcsességére, míg az időseket arra bátorította, hogy adjanak teret a fiataloknak és az ő megoldásaiknak.
Nézze meg a csallóközi hívők körében készített videónkat:
Ferenc pápa hidakat épített az egyház központja és a perifériák között is. „Legyen szó egyházi vagy társadalmi perifériákról, mindig arra törekedett, hogy összekapcsolja a központot a peremvidékekkel” – mondta az elemző. Emlékeztetett arra, hogy ez már pontifikátusa kezdetén is megnyilvánult: Zöldcsütörtökön börtönbe ment, hogy rabok lábát mossa meg. „Ez gyönyörű példája volt a szent és a bűnös világ összekapcsolásának” – fogalmazott Gazda.
Pontifikátusának programját a választott név is meghatározta: Ferenc, Assisi Szent Ferenc után, aki a szegénység és az alázat embere volt, és aki különös gondot fordított a teremtett világra. „És pontosan ilyen volt Ferenc pápa is. Szegény és egyszerű ember, nagyon szerény és alázatos, aki ezzel a hétköznapiságával nyerte meg az emberek szívét” – mondta Gazda. Hozzátette: Ferenc volt az első pápa a történelemben, aki hangsúlyosan foglalkozott a környezetvédelem kérdésével. Erről szólt a Laudato si enciklikája, amelyben a „közös otthon” gondozásának szükségességéről beszélt. A dokumentum nemcsak a természet védelméről, hanem az emberiség megmentéséről is szól.
A jövőbeli pápának Gazda szerint a mai megosztott világban mindenkire képesnek kell lennie odafigyelni. „Olyan pápa kellene, aki bátor döntéseket tud hozni, aki képes összekötni az embereket, de szükség esetén képes szembemenni az árral is” – mondta a TASR-nek. Végül azt kívánta a következő pápának, hogy tudja mindhárom elődjétől a legjobbat magáévá tenni: „II. János Páltól a bátorságát és a geopolitikai gondolkodás képességét – ami nem jellemző minden pápára –, XVI. Benedektől a lelki mélységet és bölcsességet, Ferenc pápától pedig az alázatot, a békére és az emberiség megmentésére való törekvést” – zárta gondolatait az egyházi elemző.
ÉLŐBEN KÖVETHETI FERENC PÁPA TEMETÉSÉT: