Cserkészeket, családsegítőket, véradót, gyermekorvost, volt képviselőt és tanítónőt is kitüntettek Dunaszerdahelyen

camera

21

Cserkészeket, családsegítőket, véradót, gyermekorvost, volt képviselőt és tanítónőt is kitüntettek Dunaszerdahelyen

Fotók: Cséfalvay Á. András 

Megosztás

Számos területről kerültek ki Dunaszerdahely városának idei Pro Urbe- és polgármesteri díjasai. Akadtak köztük szervezetek, intézmények és olyanok, akik a múltban sokat tettek és a jelenben is sokat tesznek a városért, annak hírnevének öregbítéséért vagy lakosaiért.

A város díjait immár hagyományosan a Szent György-napok alatt adják át, idén sem volt ez másképp. Szombaton azonban állami gyásznapot hirdettek Ferenc pápa temetése miatt, ami befolyásolta a rendezvény menetét is, programjainak egy részét ugyanis törölték, a díjátadóra azonban este hat után már zavartalanul sor kerülhetett.

Az idei év azért is különleges, mivel idén ünnepli Dunaszerdahely első írásos említésének 770. évfordulóját, és a Szent György-napok eseménysorozata is erre kapcsolódott. Hájos Zoltán a díjátadó elején elhangzott ünnepi beszédében kitért arra, hogy a történelmi dokumentum, amely elsőként a Syrdahel nevet említi, 1255-ből származik.

„Ez bizonyítja, hogy e helyen már több mint 770 éve szervezett közösségi élet folyt. Ugyanakkor a Florida villapark építésekor feltárt honfoglaláskori sírok még korábbi emberi jelenlétet igazolnak. (…) Városunk így nem csupán egy földrajzi pont a térképen, hanem otthon, múlt és jövő egyszerre” – jegyezte meg.

„Itt éltek kereskedők, gazdák, iparosok, kézművesek, tanítók – mindazok, akik egy élő, pezsgő kis mezővárost formáltak. Dunaszerdahely soha nem volt katonai erődítmény, sem egyházi, sem tudományos központ – de mindig gazdag volt közösségi értékekben, összetartásban, és abban a belső erőben, amely élővé teszi a várost. Ami Dunaszerdahelyt naggyá tette, az a közösség!” – fogalmazott Hájos Zoltán.

Kifejtette, hogy a város jövőjét nem csupán az épületek, az utak, a beruházások alakítják. „Az igazi erőforrás maga az ember. Az itt élő, itt dolgozó, itt álmodó közösség. Mi vagyunk azok, akik Dunaszerdahelyt formáljuk. Mi vagyunk azok, akik nap mint nap munkánkkal, hitünkkel, szeretetünkkel naggyá tudjuk tenni ezt a várost – nem hivalkodó módon, hanem úgy, hogy példát adunk egymásnak és jövőt építünk utódainknak” – hangsúlyozta a polgármester.

Ezt követte elsőként a Pro Urbe-díjak átadása. Idén három ilyen díjat adományoztak a képviselő-testület döntése nyomán. Elsőként a Dunaszerdahelyi Plébániai Karitásznak, amely már 20 éve folytatja jótékonysági tevékenységét a nehéz sorsú családok megsegítése céljából. A dunaszerdahelyi katolikus egyházközség néhány tagja 2005-ben szervezte meg első gyűjtését, majd a további években már szervezett formában, Ferences szeretetszolgálat néven, 2010-től pedig a Fény polgári társulás keretében folytatták. Ennek híre eljutott a nagyszombati érsekhez, aki 2016-ban kiadta az alapító dekrétumot a dunaszerdahelyi karitász működésére. A dunaszerdahelyi szeretetszolgálat idén húszéves jubileumát ünnepli.

A díjat Bozay Krisztián katolikus esperesplébános vette át, aki köszönőbeszédében rámutatott, hogy ez „azoké, akik csendesen, halkan, nagy szorgalmassággal végzik hétről hétre a szolgálatot immár 20 éve”.

„Azért is nagy ez a mai pillanat, hiszen szeretett pápánknak, Ferenc pápának ma volt a temetése, aki önzetlenül, és nagy szeretettel próbálta észrevenni azokat, akik nagyon messze vannak a társadalomtól” – fogalmazott.

A város Pro Urbe-díjat adományozott a több mint három évtizede tartó elkötelezett tevékenysége elismeréseként a 10. számú Szent György Cserkészcsapatnak is. Az induló cserkészcsapat első tagjai 1991. június 16-án tettek fogadalmat. A cserkészcsapat parancsnoka 1991-től 2014-ig Ajpek Gabriella cserkésztiszt volt. A jelenlegi cserkészparancsnok 2014-től Lelkes Béla, ő volt az, aki a díjat is átvette. „Isten, haza, embertárs pillérek mentén próbáljuk nevelni az ifjúságot. Hogy itt lehetünk, az sok csapat- és őrsvezetőnek köszönhető” – húzta alá.

Ugyancsak Pro Urbe-díjban részesült Garay László építészmérnöknek és építészet területén végzett munkájáért, a város fejlődéséhez való szakmai hozzájárulásért és négy évtizedet felölelő városi képviselői tevékenységéért.

Garay László tavaly töltötte be 70. életévét. Korábban dolgozott a kataszteri hivatal igazgatóhelyetteseként, magánvállalkozóként, 2002 és 2006 között pedig a város alpolgármesterének tisztségét is betöltötte, még Pázmány Péter polgármesteri ideje alatt. Emellett pedig a városi önkormányzat tagja volt képviselőként a rendszerváltástól a legutóbbi választásokig, 2022-ig.

Méltatásában kitértek arra is, hogy tevékenyen részt vett a Dunaszerdahelyi Ipari Park létrejöttében, emellett pedig 2002-től több cikluson át volt a termálfürdő igazgatótanácsának elnöke.

camera

21

Cserkészeket, családsegítőket, véradót, gyermekorvost, volt képviselőt és tanítónőt is kitüntettek Dunaszerdahelyen

Garay László (jobbról) 

Köszönőbeszédében emlékeztetett arra, hogy már a rendszerváltás előtt is külsős tagja volt az önkormányzat építészeti bizottságának, noha nem volt a kommunista párt tagja. A rendszerváltás után pedig szavai szerint Világi Oszkár kérte fel, hogy legyen tagja az első szabad önkormányzatnak. Elárulta, hogy amikor kiderült, hogy jelölték a díjra, sok emléket felidézett munkájával kapcsolatban, és ha most kellene nekifognia a munkának, a sok nehézség ellenére újra elvállalná, mivel nagyon sok jó embert ismert meg. Dunaszerdahelyt a legdinamikusabban fejlődő szlovákiai városnak nevezte.

Ezen a díjátadón adják át a Pro Educatione-díjat is az év pedagógusának, aki idén nem más volt, mint Kiss Anasztázia, a Szabó Gyula Alapiskola immár nyugdíjba vonult tanítónője. Kiss Anasztázia 1986-ban kezdte pályafutását alsó tagozatos pedagógusként, 2001 és 2023 között pedig ezért a tagozatért felelős igazgatóhelyettese volt az iskolának.

„Úgy érzem, ez a pedagógiai díj a munkám megkoronázása. Számomra ez egy szeretetcsomag, és ebben a csomagban benne található a diákjaim szeretete, a kollégáim és a szülők szeretetet és a drága családomé is” – jegyezte meg a díj átvétele után.

camera

21

Cserkészeket, családsegítőket, véradót, gyermekorvost, volt képviselőt és tanítónőt is kitüntettek Dunaszerdahelyen

Kiss Anasztázia 

Polgármesteri díjakat és egy emléklapot osztott Hájos Zoltán is. Az elsőt a megyei fenntartású Csallóközi Könyvtár kapta, amely 2023-ban hármas jubileumot ünnepelt. Az intézmény abban az évben volt 70 éves, 45 éve költözött a dunaszerdahelyi városi művelődési központ épületébe és abban az évben volt 5 éves a a legfiatalabb részlege, a Cica-Mica könyvtár. A díjat Lacza Ilona, a könyvtár igazgatónője vehette át, aki köszönőbeszédében kitért arra, hogy ez a díj alátámasztja: az út, amelyen haladunk, sikeres, ennek célja, hogy bejussunk a köztudatba és a köztudat bejusson hozzánk.

„Igazi hangyamunka ez, a cél visszavezetni a közönséget az olvasáshoz, igyekezni minden gyerek és mindenki kezébe könyvet juttatni” – húzta alá. Kifejtette reményét, hogy a könyvtár egy emberközpontú, toleráns és empatikus hely kell legyen, ahonnan a látogatók úgy távoznak, hogy oda bármikor szívesen visszatérnek.

Ugyancsak Polgármesteri díjban részesült Martákné Vésey Katalin, akinek a nevéhez fűződik az első helyi bábcsoport megalapítása, melyen keresztül aztán számos gyereket nevelt a művészet és a kreativitás szeretetére és megbecsülésére.

„Kati néni műveltségével, eleganciájával és humorával a város megbecsült polgárai közé tartozik, és aki számos ember számára példaképként szolgál még ma is” – hangzott el méltatásában.

Humánus, cselekedetéért, példaértékű áldozatkészségéért kapta a Polgármesteri díjat idén egy véradó, Schevela Roland, aki több mint 80-szor adott már vért és tavaly megkapta a Janský-érem gyémánt fokozatát. „22 éve kezdtem, nem gondolom, hogy ez egy nagy cselekedet lenne részemről, de ha a város képviselői így gondolják, akkor elhiszem. Köszönöm” – jegyezte meg a díj átvétele után.

Hájos Zoltán végezetül Polgármesteri emléklapban részesítette Svetozár Angst allergológus-immunológus gyermekorvost, aki 1982-től, tehát több mint 40 éve gyakorolja szakmáját Dunaszerdahelyen. Svetozár Angst 1982-ben került a Dunaszerdahelyi Kórház gyermekosztályára másodéves rezidensként. Munkája mellett 1985-ben megszerezte az első, hat évvel később a második atesztációt.

1987-től a Dunaszerdahelyi Kórház gyermekgyógyászati ​​osztályán és pneumoallergiás ambulanciáján dolgozik, 1996 és 2022 között pedig Nyárasdon is fogadta a pácienseket. 2003-ban klinikai immunológiai és allergológiai atesztációt szerzett, ezután Dunaszerdahelyen allergológusként is dolgozni kezdett. Nagy hobbija a tenisz, párosban orvosi világbajnok, egyesben a második helyet tudhatja magáénak.

A doktor úr családi okok miatt nem tudott személyesen részt venni a díjátadón, az emléklapot a városvezetés juttatja el neki.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program