1

-illusztráció- (Fotó: Cséfalvay Á. András)
A védőoltás nemcsak az egyént, hanem a körülötte élőket is védi. Ezt nevezzük nyájimmunitásnak, ami úgy működik, mint egy védőernyő – ha elég embert oltanak be, a betegség nem képes terjedni. Ez az ernyő azokat is megvédheti, akiket egészségi okokból nem lehet beoltani - például az újszülötteket, az időseket, a legyengült immunrendszerű betegeket vagy az allergiásokat - közölte az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézet (ŠÚKL) a védőoltások európai hete alkalmából.
„Akkor van baj, amikor lyukak keletkeznek ezen a képzeletbeli védőernyőn, azaz ha az oltási arány a kritikus szint alá esik. Ilyenkor kezdenek olyan betegségek visszatérni, amelyeket már nem tartottunk veszélyesnek. És jelenleg pontosan ez történik a világ számos országában” – figyelmeztetett az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézet.
Roman Dorčík, az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézet igazgatója rámutatott, Szlovákiában is vannak olyan esetek, amikor az alacsony átoltottság miatt visszatérnek a fertőző betegségek, például a szamárköhögés. „Mindig könnyebb megelőzni a betegséget, mint kezelni és megküzdeni az esetleg maradandó következményekkel” – mondta, és hozzátette, a védőoltással megelőzhető, hogy a beteg kórházi kezelésre szoruljon vagy belehaljon egy olyan betegségbe, ami védőoltással megelőzhető.
Az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézet közölte, az oltás nem magától értetődő dolog, évtizedek tudományos munkájának eredménye, és ma az emberek egészségét és életét védi. A védőoltás nem gyógyítás, hanem megelőzés. Az intézet rámutatott, hogy sok téves információ kering az interneten a vakcinákkal kapcsolatban, például, hogy autizmust okoznak, vagy mérgeket tartalmaznak.
A szakemberek közölték, ezeknek a téveszméknek semmilyen tudományos alapjuk nincs, csak félelmet keltenek és bizalmatlanságot szülnek az orvostudománnyal szemben. „A vakcinák a legalaposabban ellenőrzött gyógyszerek közé tartoznak. Számos klinikai vizsgálaton és ellenőrzésen esnek át, hogy biztonságosak és hatékonyak-e, és a forgalomba hozásuk után is folyamatosan figyelemmel kísérik őket” – tette hozzá Dorčík.
Az Állami Gyógyszer-ellenőrzési Intézet tájékoztatása szerint nem minden oltás alkalmas mindenki számára. Mindig a kezelőorvossal kell konzultálni, aki ismeri a beteg kórtörténetét, és tudja, hogy a védőoltás beadható-e a páciensnek. „Az emberek túlnyomó többsége jól tolerálja a vakcinákat, és az oltások előnyei jelentősen meghaladják a kockázatokét” – tette hozzá az intézet.
(ASR)