8

Fotók: a szerző
2025. május 1-jén újabb kiválósággal bővült a komáromi Hírességek Sétánya: ünnepélyes keretek között avatták fel Boráros Henrich, elismert látványtervező csillagát a Tatra Mozi előtti járdaszakaszon. Az esemény a város kulturális életének kiemelkedő pillanata volt – egyszerre adott helyet tiszteletadásnak, közösségi ünneplésnek és filmművészeti bemutatónak.
Először Komárom város polgármestere, Keszegh Béla köszöntötte a közönséget, örömét fejezve ki a már hagyományosnak számító esemény kapcsán. A polgármester büszkén emelte ki, hogy a város mindig is hangsúlyt fektetett arra, hogy tisztelettel adózzon a tehetséges alkotók előtt. Miközben a történelmi személyiségek is kiemelt szerepet kapnak, Komárom külön figyelmet szentel a kortárs művészeteknek, különösen a filmművészet terén dolgozó művészeknek.
„A filmek egy-egy különleges világot alkotnak, ahol minden egyes kocka számít. A rendező és a színészek mellett ugyanolyan fontos szerepe van azoknak, akik a háttérben dolgoznak, és hozzájárulnak a filmek sikeréhez” – fogalmazott Keszegh Béla. A polgármester ezután ismertette a csillag odaítélésének folyamatát. Az év elején megkezdődött a jelölési időszak, amely február végéig tartott, és ezekből a jelölésekből a kulturális bizottság ajánlása alapján a képviselőtestület hozta meg a döntést. Keszegh Béla kiemelte, hogy idén különösen nehéz dolga volt a bizottságnak, hiszen három kiemelkedő jelölt között kellett választani. Az egyik jelöltnek Netflixen futó sorozata van, egy másik tavaly Emmy-díjat nyert Hollywoodban, és volt egy látványtervező is. „Végül Boráros Henrichre esett a választás” – zárta le a polgármester.
„A művészetben nincsenek korlátok.“
Keszeg Bélát követően Bandor Éva vette át a szót, hogy néhány kedves szóval méltassa az új csillagtulajdonost. A színművész, aki maga is büszkélkedhet egy saját csillaggal, folyamatosan újabb és újabb díjakkal és elismerésekkel gazdagítja szakmai pályafutását. Mivel maga is művész, különösen jól rálát a látványtervezői munka fontosságára és az alkotási folyamatra. „Ezidáig – amit én kikutattam – 21 film szerepel Henrich neve mellett. Kiemelkedő munkája az Alois Nebel animációs film, amelyért 2012-ben elnyerte a Cseh Oroszlán-díjat, valamint az Európai Filmakadémia elismerését is. Két évvel később, 2014-ben a Szlovák Film- és Televízióakadémia Slnko v sieti (Nap a hálóban) díját kapta a Kék tigris című alkotásért” – sorolta a látványtervező legnagyobb filmes sikereit Bandor Éva. Zárásként az Úsvit (Hajnal) című, legfrissebb munkáját is megemlítette, amelyet közvetlenül a csillagleleplezést követően vetített le a mozi a közönség számára.
Miután a frissen kitüntetett művész és méltatója közösen leleplezték a gránitcsillagot, Boráros Henrich meghatottan szólt a jelenlévőkhöz: „Hálásan köszönöm Komáromnak ezt a megtisztelő elismerést! Mivel ezt a szülővárosomtól kaptam, minden korábbi díjamnál többet jelent számomra. Szívből kívánom, hogy a jövőben még sok csillag szülessen itt, Komáromban!”
Franz Kafka a Velencei Filmfesztiválon
Boráros Henrich saját bevallása szerint minden munkájára büszke – leginkább arra, ha egy alkotást sikeresen és méltó módon tud befejezni. Maximalistának tartja magát, aki minden projektbe szívvel-lélekkel veti bele magát. „Franz Kafka egyik művén háromnegyed évig dolgoztunk együtt egy holland kolléganőmmel, aki elsősorban komoly filmekkel foglalkozik. A produkció összesen 52 különböző helyszínen játszódott, ami rengeteg előkészületet és részletes tervezést igényelt. A film a harmincas évekből indulva a jelenbe vezeti el a nézőt” – mesélte, majd nevetve hozzátette: „Nálam a rövid távú célok általában hosszú távúakká nőnek.” Jelenleg is több projekten dolgozik párhuzamosan. Az egyik egy finn film, amely szintén a harmincas évek világát idézi meg, és Az elnök elrablása címet viseli. „Ezen kívül még két másik filmen is dolgozom” – tette hozzá.
A Paraméter kérdésére, hogy mi hajtja, mit tart a legfontosabbnak, így válaszolt: „Az álmom mindig is az volt, hogy amit megálmodok és megtervezek, az egyszer valóra váljon. Leggyakrabban vizuálisan gazdag filmekben dolgozom, ahol a fantázia játssza a főszerepet – de történelmi témákkal is szívesen foglalkozom. Arra törekszem, hogy a munkáim minél látványosabbak legyenek. A legnagyobb vágyam azonban az, hogy a művésztársaimmal kölcsönös tiszteletben dolgozhassunk együtt – mert csak így születhet igazán jó, vagy még jobb műalkotás.” Arra a kérdésre, hogyan ábrázolná önmagát, ha egy filmben kellene megjelenítenie saját karakterét – akár látványban, akár szereplőként –, így fogalmazott:„Ha magamra gondolok, Caspar David Friedrich egyik képe jut eszembe: egy magányos utazó áll egy sziklán, és a távolba néz. Az élet határtalanságán töpreng. Ez a kép pontosan tükrözi, ahogyan a munkámról gondolkodom – számomra a művészet egy szabad foglalkozás kell, hogy legyen. Én is a messzeségbe tekintek, és mindig arra törekszem, hogy a lehető legtávolabbra lássak.”
Boráros Henrich 1974. augusztus 8-án született Komáromban. 1996 óta Csehországban él, ahol díszlettervezőként, filmépítészként, tervezőként és konceptuális művészként dolgozik.
A Transformace színházi csoport és a Le group connection konceptuális művészeti csoport alapítója. Szcenográfiai tanulmányait a prágai DAMU-n végezte. Már akkor foglalkozott a színházépületen kívüli szcenográfiai alkotás, az előadás, a helyszín-specifikus és a szerzői szcenográfia átfedésével. A komáromiak a Farkas Rolanddal együtt kivitelezett emlékezetes „helikopteráthelyező” performance és 2000-ben, a Jókai Színházban játszott Indul a bakterház díszletei kapcsán ismerhették meg a nevét.
Az egyetem elvégzése után feleségével megalapították Studio + bo®áros nevű alkotóműhelyt, amely a kortárs művészetek „játszótere” lett. Saját bevallása szerint maga az alkotó folyamat érdekli, az egyedi, eredeti munka, ami úgymond megismételhetetlen. Ezt egy reneszánsz léttérként értelmezi, mivel nem csak „kulisszákat” tervez, hanem komplex világokat. Szeret olyan alkotókkal dolgozni, akik saját nézőpontjáért és stílusáért vonják be a csapatukba.
Eddig 14 cseh játékfilm és több tévés filmsorozat díszleteit tervezte meg, a rövidfilmek és reklámok terén pedig a világ minden táján együttműködik a legjobb kreatív alkotókkal és rendezőkkel. Tagja az Európai Filmakadémiának. Az Alois Nebel című animációs film látványtervezéséért 2012-ben elnyerte a legjobb művészi teljesítményért járó Cseh Oroszlán-díjat. Művészeti teljesítményét 2013-ban a Szlovák Film- és Televízió Akadémia Slnko v Sieti díjjal ismerte el a Kék tigris c. filmért. Színpadi alkotásait Alfréd Radok díjjal, kétszer pedig Josef Balvín-díjjal ismerte el a szakma.