Sikersorozat a dunaszerdahelyi Vámbéry gimiben

camera

15

Sikersorozat a dunaszerdahelyi Vámbéry gimiben

A Paraméter felvételei 

Megosztás

Mozgalmasan teltek az elmúlt hetek a dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Gimnáziumban. A tanulók sorra gyűjtötték be a szebbnél szebb eredményeket a különféle megmérettetéseken. Volt, aki nyelvtudásával remekelt, mások a kémia vagy épp az informatika terén szerzett tudásukat csillogtatták meg.

Az iskola igazgatónője, Valkai Anett elmondta, diákjaik évről évre egyre jobb eredményeket érnek el a különféle tudáspróbákon. „Országos szinten nézve egy kicsi, nemzetiségi gimnázium vagyunk. Összesen 250 tanuló látogatja az intézményünket. Elmondhatom ugyanakkor, hogy nagyon tehetséges gyermekeink vannak. A tehetség azonban önmagában kevés, a sikerhez szükség van szorgalomra, akaratra, valamint megfelelő tanári háttérre. A pedagógusaink nagy örömömre partnerek ebben, szabadidejüket nem sajnálva segítik a tanulókat a felkészülésben, abban, hogy ki tudjanak bontakozni és a nálunk töltött négy év alatt rátaláljanak önmagukra” – hangsúlyozta az igazgatónő.

Győri Zsigmond az angol nyelvi olimpia országos fordulóján ért el első helyezést. „Több részből állt a verseny, a legnehezebbnek a hallgatás utáni feladatmegoldást mondanám. A versenyre az iskolában is készültünk, illetve különórákra is járok. Nagyon hálás vagyok a felkészítőtanáraimnak, nélkülük nem sikerült volna elérnem ezt az eredményt. Jelenleg C1-es szinten beszélem az angolt, de szeretnék még tovább fejlődni. Egyrészt fontosnak tartom a nyelvismeretet, másrészt úgy gondolom, a munka terén is hasznomra fog válni a későbbiekben” – nyilatkozott Zsigmond.

Nagy Lili a Tompa Mihály Vers- és Prózamondó Verseny járási fordulóján ért el aranysávos minősítést, az országos fordulón pedig ezüstsávos lett. „Mondhatni elégedett vagyok az eredményekkel, de tudom, hogy mindig lehet hova fejlődni és minden évben igyekszem is tenni azért, hogy egyre jobb és jobb legyek. Mindig kikérem például a zsűri tanácsait is, bár ezek a meglátások sokszor szubjektívek, hiszen az is sokat számít, hogy az adott ítészeknek mennyire tetszik az általam választott vers. Kell továbbá egyfajta szerencse is egy ilyen versenyhez, hogy a zsűrinél betaláljon a választásom. Összességében viszont úgy gondolom, a tavalyi évhez képest sokat fejlődtem, s a következő évben szintén igyekszem majd odatenni magamat” – osztotta meg a sajtóval gondolatait Lili, majd hozzátette, ezek a versenyek sokat segítettek neki abban, hogy magabiztosabban álljon ki és szólaljon meg akár közönség előtt is. „Az így megszerezett tudásomat a jövőben tanárként szeretném továbbadni másoknak, illetve szeretném továbbvinni a Felvidéken a magyarságot, mert fontosnak tartom, hogy a magyar anyanyelvű gyerekek magyar nyelven tanuljanak” – húzta alá.

A Szép Magyar Beszéd verseny országos döntőjén Horváth Sofia Zina képviselte a dunaszerdahelyi gimnáziumot, aki a hatodik helyen végzett. „Azért szeretem ezt a versenyt, mert konkrétan nem lehet rá készülni. A bennünk rejlő tudást kell megmutatnunk abban az adott helyzetben” – jegyezte meg.

Az Irinyi János Kémiaversenyen Frühwald Hanna mérettette meg magát, aki a megyei fordulón első helyen végzett, így továbbjutott az országos döntőbe, ahol ugyan helyezést nem sikerült elérnie, ám rengeteg tapasztalatot szerzett. „Nagy kihívás volt számomra a verseny, sokat készültem rá. Az országos fordulón nem sikerült helyezést elérnem, de ettől függetlenül nagyon tetszett a verseny, sok tapasztalattal gazdagodtam és örülök, hogy részt vehettem egy ilyen színvonalas versenyen” – mondta el. Hanna állatorvosi pályára készül, épp ezért tartja fontosnak, hogy minél több tudásra tegyen szert a kémia területén.

Németh Sofia, Szabó Réka és Dioszeghy Mónika a Curie Környezetvédelmi Emlékverseny szlovákiai területi fordulójának első helyezettjei lettek, így az ő csapatuk képviselheti a Vámbéry gimnáziumot a május 10-én, Szolnokon megrendezésre kerülő országos döntőn. A döntőre való felkészülés során sok izgalmas feladattal találták szembe magukat: készíteniük kellett egy társasjátékot, melynek tematikája a környezetkárosító hatások kivédése. Ezen túl egy prezentációval is készülniük kell, melyben Csallóköz látványosságait és az azokat érő környezetkárosító hatásokat mutatják be. „Elképesztően fontos, hogy védjük a környezetünket. Évről évre egyre jobban károsítjuk a természetet, ami az állatok kihalásához, valamint a növények kipusztulásához vezet. Éppen ezért tartjuk lényegesnek, hogy felhívjuk a figyelmet a környezetvédelem fontosságára” – fejtette ki a csapat nevében Németh Sofia.

A gimisek az informatikai tudásukkal egyaránt remekeltek. Az Infoprog 2025 – XXX. Kárpát-medencei magyar középiskolák informatikai versenyének felhasználói kategóriájában többen próbára tették magukat:

Kohút Lora (felhasználói B kategória): országos forduló – 1. helyezés, Kárpát-medencei forduló: 3. helyezés,

Patos Lilla (felhasználói B kategória): országos forduló – 3. helyezés,

Novotná Alma (felhasználói A kategória): országos forduló – 2. helyezés, Kárpát-medencei forduló: 3. helyezés.

„A verseny nagyon komplex. Levelező és döntő fordulóból állt. A levelező forduló két részből, szövegszerkesztési és táblázatkezelési feladatból tevődött össze. Idén egy számrendszereken belüli átalakítóprogramot kellett készíteni, mely alternatív megoldásokat igényelt. A döntőben pedig meghatározott időn belül kellett elvégezni az adott feladatot, tehát ekkor derült ki igazán, hogy kiből lesz a cserebogár. Úgy hiszem, az itt megszerzett tudásunk az élet több területén is kamatoztatható lesz: akár az egyetemen, akár a szakmai világban” – fogalmazott Kohút Lora.

Novotná Alma ehhez hozzáfűzte, a versenyen töltött két nap nemcsak szellemileg fejlesztette őket, hanem mint csapatot is összekovácsolta a résztvevőket. „Az apró örömök, a sikerek felejthetetlenné tették az ott töltött időt” – tette hozzá Alma.

Az Infoprog versenyen továbbá a programozói kategóriában is indult Vámbérys diák, mégpedig Hegyi Erik, aki az országos és a Kárpát-medencei fordulón egyaránt első helyezést ért el. „A levelező fordulóban egy egész applikációt kellett kifejleszteni, míg a döntőben három óra alatt kellett megoldani egy komplex feladatot. Itt már valóban a személyes tudás számított, illetve az, hogy mennyire tud valaki nyomás alatt teljesíteni” – magyarázta Erik.

Mint csapat, Hegyi Erik, Kohút Lora, Novotná Alma, Patos Lilla, Nagy Zsombor, Gábor Jázmin és Bosnyák Dóra a Kárpát-medencei magyar középiskolák informatikai versenyének országos és nemzetközi szinten egyaránt kiérdemelte az elsőnek járó díjat.

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program