Fico felszáll, Merz befut, a nép meg fizet

Fico felszáll, Merz befut, a nép meg fizet
Fico felszáll, Merz befut, a nép meg fizet
Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.
Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!
Putyinhoz készül, Lengyelországon át
Robert Fico ismét útra kel és nem akárhová, hanem egyenesen a baráti Szovjetunióba, akarom mondani, Oroszországba, hogy hajbókoljon egyet Putyin, a véreskezű diktátor előtt. És ha már útra kel, akkor természetesen légtérhasználatot is kellett kérnie, méghozzá Lengyelországtól. A lengyelek meg először úgy tettek, mint aki épp főz, csörög a telefon, ég a pörkölt, és nem hallotta a kérdést. Aztán a lengyel döntéshozók végül nagy nehezen rábólintottak a légifolyosóra, mert volt gyerekszobájuk, vagy legalábbis van fogalmuk arról, mit jelent a diplomácia kifejezés. Attól mindenesetre sokaknak felfut a szemöldöke, hogy Fico az egyetlen európai uniós kormányfő, aki ott lesz a díszszemlén.
Moszkva persze örül, Lengyelország feszeng, mi meg szálljunk le mondjuk a valóság talajára, ahol nem repülőgépek, hanem inkább ingatlanok foglalkoztatják a lakosságot.
Újabb adóemelés vár ránk
A városok és falvak már régóta panaszkodnak, hogy kiürült a kassza – most viszont megunták a könyörgést a kormánynál, és azt mondták: ha nem jön pénz fentről, akkor jöjjön lentről. Így hát megszületett az ötlet: fizessen többet az, akinek több van.
A javaslat szerint a második, harmadik, negyedik ingatlan után kétszeres, de akár háromszoros adót is kérhet az önkormányzat. Ha eddig például egy háromszobás lakásra 50 eurót fizetett valaki évente, akkor most lehet, hogy 100 vagy akár 150 lesz belőle. Mindez persze még csak terv, de nem árt készülni.
Közben a gazdasági szakértők próbálnak higgadtan érvelni: szerintük ez az adóemelés nem fogja megrázni az államkasszát, legfeljebb a helyi költségvetéseket kicsit felpumpálja. Nagyjából 50–80 millió eurós plusz bevételről beszélünk országosan – ez állami szinten nem sok, de egy kisebb városban már lehet, hogy ennek hála nem zárják be a könyvtárat.
Dacia – a közigazgatás Ferrarija
Miközben mi az ingatlanadó miatt vakarjuk a fejünket, a járási hivatalok örömünnepet tartanak: új Dacia Duster terepjárókat kapnak! 40 darabot, több mint egymillió euró értékben,
Persze lehetne mondani, hogy „szükség van rájuk”, meg hogy „terepen dolgoznak”, de azért valahol fura, hogy miközben az állampolgár az ablak előtt áll sorban, a hivatal terepen jár – most már terepjáróval. A legszebb az egészben az, hogy a belügy szerint ezek nem luxusjárművek. Hát nem. De azért egy új autó mindig új autó, főleg, ha közpénzből tankolják.
Merz az új kancellár
És ha már mozgásba lendültünk, nézzük meg, hogyan mozdult előre Németország. Friedrich Merz, a CDU sokat próbált harcosa, végül megszerezte, amiért évek óta dolgozik: kancellár lett. Második nekifutásra ugyan, de úgy tűnik, a kitartás – meg a politikai széljárás megváltozása – most kifizetődött.
A Bundestag kedden délelőtt szavazta meg hivatalosan is, hogy Merz a Német Szövetségi Köztársaság tizedik kancellárja legyen. A Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetője nem egy karizmatikus fenegyerek vagy forradalmár: a piacgazdaság híve, régóta szorgalmazza az állam visszavonulását a gazdaság bizonyos területeiről, és most esélye van ezt kormányzati szinten is keresztülvinni. Egyik legismertebb mondása: „Németországnak nem még több szabályra van szüksége, hanem több szabadságra.”
Egy korszak tehát lezárult, egy másik most kezdődik. Merz a kancellári székben – nem látványos belépővel, de határozott szándékkal. Most derül ki, hogy az évtizedek óta várt pillanat valóban alkalmas pillanat volt-e.