Cirkusz mindenhol, csak a bohócokon már nem tudunk röhögni

Cirkusz mindenhol, csak a bohócokon már nem tudunk röhögni
Cirkusz mindenhol, csak a bohócokon már nem tudunk röhögni
2
A kezemet figyeld, mert csalok - Fotó: TASR
Ez itt a Paraméter napi hírösszefoglalója, a LÉNYEG. A nap legfontosabb eseményeit szemlézzük, így garantáltan nem marad le semmiről.
Podcastjaink elérhetők az Apple Podcasts alkalmazásban, valamint a Spotify-on is!
Lóvá tettek Handlován
Akadnak, akik csaknem azt hiszik, hogy a Mission: Impossible szlovák spin-offját forgatták tavaly Handlován és Robert Fico olyan kitűnő kaszkadőr, mint a vele majdnem egykorú Tom Cruise. Nyilván ugyanennyien vannak, akik úgy vélik, hogy a lévai nyuggert, Juraj Cintulát az ellenzék bérelte fel, hogy végre begyújthassák a progresszív úthengert.
Nos, szögezzük le, kétségtelen, hogy a merénylet megtörtént, és minden jel arra mutat, hogy Cintulát a gép dobta. Persze a júliusban kezdődő tárgyaláson kaphatunk néhány árnyalatot a személyiségéről, de egyelőre semmi konkrétum nem utal arra, hogy őt nem a polarizált társadalom termelte ki.
Az egyéves évfordulóra mindenesetre úgy készült az áldozat, Robet Fico vezette Smer-SD, mintha tényleg valami akciókrimi folytatását készülnének bemutatni. Kezdve többek között még áprilisban Robert Kaliňák teaserével a miniszterelnök átlőtt zakójával és véres ingével, folytatva egészen az utolsó előzetesek egyikéig, melyen Tibor Gašpar már Fico sebhelyeiről mutogatott képeket.
Végül vélhetően hosszas keresgélés után találtak egy Demokratihoz közel álló, Laťák nevű aktivistát, akinek a videóival sikerült a miniszterelnök elleni nagy gyűlöletcunamit illusztrálniuk. Ebből lett egy biztonsági tanácsülés, amelyen jó eséllyel inkább kártyáztak, mintsem információt cseréltek valamilyen releváns ügyben. Nos, az mindenesetre ül, hogy Handlovára nem egy gyanús alak utazott el – mint ahogy előre jelezték, hanem egy rakás tróger, néhány további nélkül. Úgy hírlik ugyanis, hogy a Hlas-SD hat minisztere közül csupán kettő volt jelen, így az egész cirkusz valóban csupán egy smeres haknira volt elég.
Ha pedig már az évfordulónál járunk, Both Péter egykori járási rendőrkapitány értékelte a testőrség és a rendőrség munkáját a vele készített interjúnkban.
Nem jött létre a három éve várt randi
Az egész úgy kezdődött, hogy a győzelem napi ünnepségekre való tekintettel Vlagyimir Putyin háromnapos tűzszünetet hirdetett, amit aztán a hadserege elmulasztott betartani. Az ukrán fél, Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel az élen, valamint Emmanuel Macron francia elnökkel, Friedrich Merz német kancellárral, Keir Starmer brit és Donald Tusk lengyel miniszterelnökkel a jobbján és balján erre rálicitált egy 30 napos, feltételek nélküli tűzszünettel, amit Putyin nem hagyhatott annyiban. Röviddel később, még szombaton emelte a tétet, és közvetlen tárgyalást javasolt Oroszország és Ukrajna között Isztambulban, éppen mára. Zelenszkij nem hagyhatta ki ezt a ziccert és bemondta az all-int. Azt üzente a hét elején Putyinnak, hogy csütörtökön várni fogja Isztambulban. A buliba Donald Trump amerikai elnök is beszállt, aki felvetette, hogy talán épp ráér ő is eljönni az isztambuliba.
Mit lehet erre mondani? Ez egy igazán patinás line-up, a világpolitika szupersztárjai lettek volna egymás hegyén hátán, erre mit jelent be a Kreml szerdán este, fél nappal az esemény előtt, mikor már mindenki nekiállt pattogatott kukoricát készíteni? Hogy a komornyikot küldik, a medencetisztítót és a mosónőt. Putyinnak nagyobb volt a pofája, mint a bátorsága. Elküldte tehát Vlagyimir Megyinszkij elnöki tanácsadót, és lássuk még, kit: egy külügyminiszter-helyettest, az orosz fegyveres erők vezérkari főcsoportfőnökségének vezetőjét és a a védelmi minisztérium helyettes vezetőjét, az orosz vezérkar információs osztálya vezetőjének első helyettesét, az elnöki hivatal állampolitikai főosztályának a humanitárius szférában illetékes helyettes vezetőjét és még néhány hasonló, jelentéktelen senkihelyettest.
A trollok erre megüzenhetik, hogy Putyin ugyan egy szóval se mondta, hogy ő maga utazna a török fővárosba, de azért az öregfiúk B csapatának kispadját küldeni azért mégiscsak ciki, nemde?!
Show must go on
A Markízánál ismét gyanús háttérfolyamaton zajlanak. Közel egy évvel ezelőtt rúgták ki Michal Kovačičot, miután az élő Na telo műsorban beszélt a szerkesztőségen belüli cenzúrakísérletekről. Kirúgása komoly felháborodást váltott ki a szerkesztőségi dolgozók körében, és közvetlenül hozzájárult a Markíza hírszerkesztőségi szakszervezetének megalakulásához, amit pedig Viktor Vincze vezetett tavaly októbertől.
A közelmúltban aztán a Penta érdekeltségébe tartozó News and Media Holding hozott le cikkeket meg nem nevezett, a Vincze által képviselt szakszervezeti irányvonallal elégedetlenkedő szakszervezeti tagokra hivatkozva. Ezt követte a mostani hír, miszerint Vinczéz júniustól eltávolítják a Markíza főműsoridős híradójából, és egy online platformot kap helyette, napi kétszeri hírösszefoglalóval. Mi ez, ha nem lefokozás?!
Vincze maga beszélt arról, hogy erről két napja hallott először, és annak ellenére közölte tényként mindezt a televízió egy sajtóközleményben, hogy ő semmibe nem ment bele. Ez szinte már kínzás, amolyan markízás!