Módosították a kettős állampolgársághoz szükséges részletszabályozást

Megosztás

Módosultak az egyszerűsített honosításhoz - azaz a Magyarországon január 1-jétől egyszerűbben megszerezhető kettős állampolgárság megadásához - szükséges részletszabályozások. Az erről szóló kormányrendelet a legfrissebb Magyar Közlönyben jelent meg. A szabályozás olyan technikai elemekről szól, mint a névmagyarosítás vagy az állampolgársági eskü, szabályozza a fogadalomtétellel kapcsolatos eljárásokat.

A kormányrendelet szerint amennyiben az állampolgárságot kérelmező magyarosítja a nevét is, akkor a névmódosítási kérelemhez csatolni kell a kérelmező vagy felmenője egykori családi nevét tartalmazó állami, anyakönyvi hatóság által kiállított anyakönyvi kivonatát, vagy más, hiteles okmányt, amelyet magyar hatóság állított ki állami anyakönyvi bejegyzés alapján.

A lakcímnyilvántartásról szóló korábbi kormányrendelet egyik módosítása szerint a honosított polgár adatainak helyesbítéséről, törléséről, személyi igazolványa és lakcímkártyája kiadásáról, visszavonásáról a Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal értesítése alapján születhet központi döntés.

A honosított polgár akkor kapja meg az igazolványait, mikor a polgármester vagy a külképviselet vezetője előtt leteszi az állampolgársági esküt vagy fogadalmat. Ugyanekkor bevonják a korábban mint külföldinek kiadott magyar hatósági igazolványát. Az új igazolványt a polgármesternek küldik ki, ha az eskütétel helye a külképviselet, akkor a lakóhely szerint illetékes körzetközponti jegyzőnek küldik el.

Mint ismert, az országgyűlés májusban fogadta el azt a törvénymódosítást, amely szerint akár három hónap alatt magyar állampolgárságot kaphat a kérelmező. Az ezzel kapcsolatos egyszerűsített honosítási eljárást 2011. január 1-jétől kell alkalmazni, így a határon túli magyarok egyszerűen szerezhetik meg meglévő állampolgárságuk mellé a magyart. Az egyszerűsített honosítási eljárás lényege, hogy nem kell Magyarországon letelepedniük a határon túli magyaroknak a magyar állampolgárság megszerzéséhez, nem kell állampolgársági vizsgát tenniük, nem kell magyarországi lakóhelyet és megélhetést igazolniuk, elegendő, ha tudnak magyarul.

FH/para

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program