1
Forrás: Adobe Stock - illusztráció
Még 2018 júliusában történt, hogy egy hetvenkilenc éves pozsonyi nyugdíjas bement a Szlovák Nemzeti Bankba, és 120 darab 500 eurós bankjegyet tett le az asztalra. Az összesen 60 ezer eurós összeggel kapcsolatban annyit mondott, hogy azt egy hordozható széfben tartotta a házának alagsorában, de az beázott, és a pénz meg megrongálódott. Bankszámlája nem volt, mert azt még korábban megszüntette, mivel nem bízott a pénzintézetekben. Eljárás indult a néni ellen, a pénzéhez azóta sem fér hozzá.
Négy és fél évvel ezelőtt tehát az átázott bankjegyeket leadta a jegybankban (NBS), és azt kérte, hogy a cserét követően az összeget utalják át az időközben egy kereskedelmi bankban megnyitott új számlájára. A nemzeti bank munkatársai azonban ezt az eljárást szokatlannak találták, és feljelentést tettek a nyugdíjas ellen.
2019 februárjában az illetékes rendőrségi nyomozó büntetőeljárást indított "bűncselekményből származó jövedelem legalizálása" ügyében, majd kihallgatta az idősebb nőt. "Az ügyben ügyészi végzést adtak ki annak gyanúja miatt, hogy a lefoglalt pénzeszközök bűncselekményből származó bevételnek minősülnek" – nyilatkozta a pozsonyi kerületi ügyészség szóvivője – írja a Sme lap bloggere, Júlia Piraňa Mikolášiková.
Amellett, hogy a nyugdíjas hölgy pénzét lefoglalták, az új számláját is letiltották. Annak ellenére, hogy a megtakarított pénzéről volt szó volt, aminek oroszlánrésze egy lakás és egy kert eladásból származott. 2019. októberében aztán felfüggesztették a büntetőeljárást, mivel nem találták indokoltnak annak folytatását.
A nyugdíjas többször kérte a kerületi ügyészséget, hogy töröljék az NBS-nek átadott pénzeszközök lefoglalását, és azt is, hogy oldják fel a számlájának zárolását. Ennek ellenére 2020. január végén az ügyészség arra utasította a nyomozót, hogy folytassa a büntetőeljárást. Hogy miért? Jogászi bikkfanyelven így hangzott az indoklás: A vagyonlefoglalás megszüntetése iránti kérelem elbírálásának szükséges eljárási feltétele a büntetőeljárás folytatásáról szóló határozat meghozatala.
2020 tavaszán a nyomozó úgy döntött, hogy az új bankszámla zárolásának okai megszűntek, majd július végén az ügyészség úgy döntött, hogy megszüntetik az ezen a számlán lévő pénzek lefoglalását. De ami a legfontosabb,
az ügyész nem törölte el a nyugdíjas által az NBS-ben leadott készpénz lefoglalására vonatkozó végzést, ezért a jegybank nem tudja visszaadni a pénzt az idős polgárnak.
Egy büntetőeljárás folyamán a Btk. szerinti jogerős határozat szükséges, amelyből egyértelműen kiderül, hogy a sérült bankjegyekkel kapcsolatban nem történt bűncselekmény. Ugyanakkor a szétázott bankók cseréje csak a vizsgálat befejezése után lehetséges, hacsak az illetékes hatóságok másként nem határoznak – magyarázta a helyzetet Peter Majer, az NBS kommunikációs osztályának vezetője.
A nyugdíjas aztán ismét a fővárosi kerületi ügyészséghez fordult, és onnan 2022. januárjában kapott választ. Mégpedig azt, hogy elismerték, hogy a nyugdíjas panasza megalapozott. "A büntetőeljárás felfüggesztéséről szóló határozatot idő előtt, a tényállás kellő tisztázása nélkül adták ki" – írta a kerületi ügyész, hozzátéve, hogy a járási ügyészség nem foglalkozott megfelelően a nyugdíjas kifogásaival.
Ezt követően 2022 augusztusában a felügyelő ügyész jelezte a nyugdíjasnak, hogy tekintettel az eljárás elhúzódására rövid határidejű utasítást adott ki a nyomozónak.
„Jelenleg a büntetőeljárás leállításának jogi feltételei nem teljesülnek. Az ügyben olyan műveletek zajlanak, amelyeket az eljárás nem nyilvános jellege miatt nem lehet részletezni ” – nyilatkozta Hujsa.
Az ügyben jelenleg nem történik semmi. „Ez az életem megtakarítása, egész életemben dolgoztam, nyugdíjas vagyok, fedeznem kell a megélhetési költségeimet, és lenne olyan is, akin segítenem kell – magyarázta a helyzetét a nyugdíjas. A hölgy azt tervezi, hogy felveszi a kapcsolatot a Legfőbb Ügyészséggel, és esetleg alkotmányjogi panaszt tesz.
Az NBS és a kereskedelmi bankok kötelesek a sérült bankjegyek cseréjét lebonyolítani, a cserére vonatkozó szabályok szerint azonban minden pénzintézet köteles értesíteni a hatóságokat arról, hogy sérült bankjegyeket vett át, mert emiatt fennáll a bűncselekmény elkövetésének gyanúja – szögezte le a nemzeti bank munkatársa.