17 év után pénzhez juthat, aki a BMG-Horizontnál hagyta a vagyonát, örülni viszont nem fog

2019. augusztus 26. - 11:32 | Belföld

A csődbe jutott pénzintézetekből ugyanis a vagyon nagy részét elsikkasztották, mindössze a betétek kevesebb mint 2%-át sikerül visszajuttatni a hitelezőknek.

17 év után pénzhez juthat, aki a BMG-Horizontnál hagyta a vagyonát, örülni viszont nem fog
Vladimir Fruni, akié a kezdetekben volt a két társaság

A Kassai Kerületi Bíróság július 25-én döntött az ügyben a hitelezőknek kifizetendő összegről, ez a döntés augusztus 16-án jelent meg a Kereskedelmi Közlönyben, és szeptember 15-én emelkedik jogerőre.

A BMG Invest csődbiztosának, František Hadušovskýnak 10,3 millió eurót sikerült pénzzé tennie a társaságok megmaradt vagyonából, azok között, akik pedig a BMG-nél vagy a Horizontnál hagyták a pénzüket, még ennél is kevesebbet, 7,745 milliót oszthatnak szét. Összesen 105 334-en vannak. A maradék összeg a csődeljárás költsége, illetve a csődbiztos jutalma.

A Horizont részéről egy többmilliós kinnlévőséget sikerült behajtania, a BMG-nél pedig 4,8 milliót eurónyi vagyont sikerült pénzzé tennie. A fennmaradó összeget a társaságokhoz tartozó ingatlanok és más cégekben való részesedések alkották.

A Károsult Polgárok Szövetségének (Združenie poškodených občanov) elnöke, Štefan Šipoš szerint ez a legrosszabb csődeljárás az összes nem banki pénzintézeté közül. Emlékeztetett arra, hogy miután bezárták a cégek az összes kirendeltségüket, a vagyon nagy részét kimentették, és nem volt senki, aki akár a könyvelést biztosította volna. Hozzátette, nem tettek le arról, hogy az állam segítségét kérjék.

A Horizont Slovakia és a BMG Invest voltak a legnagyobb nem banki pénzintézetek, melyek a 2000-es évek elején csődbe mentek. Annak idején rendkívül magas kamatokkal csábították az embereket, jóval magasabbat kínáltak, mint a hagyományos bankok. Bizonyos feltételek teljesülése esetén például akár 48%-ot is ígértek.

A cégek atyja a kassai vállalkozó, Vladimír Fruni volt, aki korábban külföldről importált gyümölcsöt és élelmiszert, adósságai miatt azonban ez a vállalkozása 1997-ben csődbe ment. Két évvel később vásárolta fel a Horizont Slovakiát és a BMG Investet.

A média annak idején is figyelmeztetett, hogy az ilyen üzlet hosszú távon nem fenntartható, Fruni viszont mindenkit az ellenkezőjéről győzködött. Arra hivatkozva közölte, hogy hamarosan haszonhoz jutnak a nála befektetők, hogy több társaságot is felvásárolt, köztük a Marshal Buss nevű brit autóbuszgyártót, romániai és horvátországi fogadóirodákat, tévétársaságokat és nyomtatott sajtótermékeket. Ezek sem voltak képesek azonban olyan szintű hasznot termelni, hogy Fruni vissza tudja fizetni az ígért kamatokat.

A Horinzont Slovakia és a BMG Invest 2002 elején zárta be irodáit, és nem fogadott több befektetést, se nem fizette ki az ügyfeleit. Fruni időközben a társaival, Marián Šebeščákkal és František Matíkkal átadták a társaságot Dávid Brtvának és Patrik Pachingernek, akiknek a csőd előtt még sikerült elsikkasztaniuk a társaságok vagyonának nagy részét. Ebben az egész folyamatban pedig jelentős szerepet vállalt egy további kétes hírű vállalkozó, Jozef Majský is.

(Aktuality.sk)