Rákkeltő patthelyzet

camera

1

Rákkeltő patthelyzet

Naponta több ezer dél-szlovákiai is megfordul itt 

Megosztás

A pozsonyi Gumon Slovakia végre válaszolt arra a figyelmeztetésre, amelyet kedden a TA 3 hírtelevízió közölt, s amelyről a Paraméter is tudósított.

Viera Obšitníková, a pozsonyi autóbusz-pályaudvarhoz közeli gumigyár egyik vezetője elismerhette, hogy valóban kikerülhet a levegőbe formaldehid nevű anyag, amely neves külföldi intézetek szerint rákkeltő. „Ezentúl megerősítjük az üzemen belüli elszívó rendszerünket“ – tájékoztatott a hölgy.

Kateřina Věntusová, a Greenpeace környezetvédő mozgalom vegyi szakértője szerint azonban a bejelentett intézkedés nem elegendő, mert a veszélyes anyag továbbra is szennyezni fogja a levegőt és rombolni az emberek szervezetét. „A formaldehid nevű, szúrós szagú, könnyezésre ingerlő gáz rövid ideig fáradékonyságot, rosszullétet okozhat, hosszabb távon pedig károsítja az emberek légútjait és a máját, ráadásul a legújabb ismereteink szerint rákkeltő is“ mutatott rá.

A TA 3 szerint ez a vegyi anyag valószínűleg már évek óta szivároghat a pozsonyi Gumonból, amely a lakótelep és a pozsonyi Nivy autóbusz-pályaudvar közvetlen közelében található A tudósításban elhangzott az is, hogy évek óta senki sem méri a légkörbe jutó formaldehid nevű anyag mennyiségét. Az oknyomozó riporterek úgy tudják, hogy a 2000-ig mért számok eltűntek, holott a névtelenséget kérő munkatársak szerint már az akkori eredmények is riasztóak voltak. A világ legnevesebb rákkutató intézetei ezt a vegyipari alapanyagot veszélyes karcinogén terméknek tartják és javasolják a mellőzését. A szlovákiai törvények azonban még mindig csak a szerves gázok és gőzök közé sorolják, pedig a veszélyessége köztudott.

Az autóbusz-pályaudvaron naponta több ezer csallóközi, mátyusföldi és más dél-szlovákiai ingázó, valamint más utas fordul meg, ezért is szerettük volna megtudni, hogy nem költöztetik-e ki a gyárat lakatlan helyre. Eva Chudinová, a fővárosi önkormányzat szóvivője megkeresésünkre azt válaszolta, hogy erre csak akkor lenne jogi lehetőségük, ha valóban bebizonyosodna a közveszélyesség ténye. Michal Štefánek, a Szlovákiai Környezetvédelmi Felügyelőség vezető munkatársa pedig arra hivatkozott, hogy addig nem tudják mérni a kiáramló formaldehidet, ameddig a nem minősítik mérgező vagy legalább veszélyes anyaggá. „Egyelőre megfelelő műszereink sincsenek ennek az anyagnak a kimutatásához“ — tette hozzá.

Marad hát a patthelyzet és az állandó mérgezés. Meddig vajon?

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program