DUNASZERDAHELY - Vicces, megható és ösztönző. Ez a három szó illik leginkább Vujity Tvrtko Angyali történetek című előadására, amelyet csütörtökön este tartott Dunaszerdahelyen.
Tvrtko szlovákul köszöntötte az egybegyűlteket, majd nevetve megjegyezte, hogy ezzel ki is merítette a szlovák nyelvtudását. Elmondása szerint az előadásának célja, hogy a történetei segítségével erőssebbé tegye az embereket.
Vujity Tvrtko mesélt az első komoly elismerést kiérdemelt riportjáról, az utolsó magyar hadifogolyról, Toma Andrásról, aki 65 évvel a II. világháború befejezése után tért haza. Elmondta, hogyan jutottak be medvevadásznak álcázva Tatárföldre, ahol egy elmegyógyintézetben megtalálta az idős, skizofrén férfit. Beszámolt arról, hogy hónapokon keresztül hosszú órákat töltött a férfival és hallgatta az zavaros mondatait, mire sikerült egy apró nyomra bukkanni, és az alapján megtalálni az idős bácsi családját.
Mesélt arról is, hogy nagy álma vált valóra, amikor a Magyar Baptista Szeretetszolgálat tagjának álcázva bejutott Észak-Koreába, a világ legveszélyesebb diktatórikus országába, ahol eltörölték az időszámítást. Ott nem 2014-et írnak, hanem 102-őt, mert 102 éve született Kim Ir Szen nagyvezér. Két évig tartott mire megkapta a vízumot, és az indulás előtt egy hetet egy „átnevelő táborban” töltött, ahol megtanulta, hogy kell beszélnie, merre kell néznie, mit kell gondolnia.
Ezután szóba került még Kembe Sorel színész, aki részt vett a 2004-es athéni nyári olimpián, mint a Kongói Köztársaság vívója. A torinói téli olimpián pedig a Kongói Köztársaság sízőjének állt.
Szóba került még Nick Vujicic, a végtagok nélkül született férfi is, aki Tvrtko példaképe, és aki karok és lábak nélkül is teljes értékű életet él.
Tvrtko az előadás végén elmondta, hogy ezek a történetek arra szolgálnak, hogy bebizonyítsák, nem szabad feladnunk az álmaink, bármilyen nehézségek is kerülnek az utunkba, meg tudjuk csinálni, meg tudjuk valósítani azokat.
Varga László