Több pénzt hagy a vállalkozók zsebében az új törvény

camera

1

Több pénzt hagy a vállalkozók zsebében az új törvény

Fotó: tasr/AP 

Megosztás

Több ezer egyéni vállalkozót tehermentesíthetnek azok a változások, amelyeket a hulladéktörvény körvonalazódó módosítása eredményez. 

Átláthatóbb hulladékgazdálkodást, a kisvállalkozók adminisztratív terheinek csökkentését és a törvényszegőkkel szembeni szankciók bevezetését irányozza elő a parlament elé valószínűleg szeptemberben kerülő javaslat – erről tájékoztatott csütörtökön a környezetvédelmi miniszter. Sólymos László (Híd) szerint a tervezet alapelve világos: fizessenek a környezetszennyezők! A tárca vezetője úgy véli, olyan hulladékgazdálkodási rendszert kell kialakítani, hogy kifizetődő legyen szétválogatni és újrahasznosítani a szemetet.

A jelszó: megéri kevés hulladékot termelni.

Azok, akik 100 kilogrammnál kevesebb csomagolóanyagot, vagy nem csomagolóanyag-jellegű terméket hoznak forgalomba, nem lesznek kötelesek szerződést kötni a kacifántos elnevezésű úgynevezett gyártói felelősségvállalási szervezettel (a szlovák rövidítése: OZV). Elég lesz, ha ezek a vállalkozók egyszer regisztrálják magukat, és nyilvántartást vezetnek a kitermelt hulladék mennyiségéről, amit aztán évente be kell jelenteniük. Ezzel csökkenhetnek az adminisztratív terheik.

Visszatérve az OZV-kre, a következőket érdemes tudni: a különböző termékeket piacra dobó gyártók hozzák létre ezeket a koordináló szervezeteket, amelyek gondoskodnak arról, hogy a hulladékká vált termékeket (pl. elektromos készülékek) vagy azok csomagolásait begyűjtsék, majd hasznosítsák. Ezek a gyártók anyagi felelősséggel tartoznak termékük életútjáért, ezért úgynevezett hasznosítási díjat, más néven licencdíjat fizetnek a koordináló szervezeteknek a kibocsátott termék, illetve csomagolás után. A koordináló feladata, hogy a befizetett díjból megszervezze a hulladék jogszabályban előírt arányának begyűjtését és hasznosítását.

A gyártók gyakran kifogásolják, hogy nem látnak bele a gyártói felelősségvállalási szervezet gazdálkodásába. Ezért a napokban tárcaközi egyeztetésre kerülő törvénymódosítási javaslat szerint létrejön egy felügyeleti szervezet, melyben az állam és a gyártók is képviseltetik magukat. Szankciók is fenyegetik ezeket a szervezeteket, főleg, ha azok nem biztosítanak gyűjtőkonténereket a szétválogatott hulladékgyűjtésbe bekapcsolódó települések részére.

(sárp)

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program