1
Peter Plavčan (Fotó: TASR)
Könnyen elképzelhető, hogy a kétes módon lebonyolított kutatás-fejlesztési pályázatok egyikét nem vonják vissza, azután pedig az is, hogy Brüsszel begurul.
Egyelőre ugyanis hiába szájalt a múlt héten Andrej Danko SNS-elnök, és tanácsolta azt oktatásügyi miniszterének, Peter Plavčannak, hogy értékelje át az EU-s támogatásból megvalósítandó pályázatot, és szüntesse meg a hatalmas pénzcsomagra kiírt felhívást, mely által "magáncégek juthatnak pénzforrásokhoz", azt nem tudni, melyikre gondolt.
Ugyanis két felhívásról van szó, az egyik 288 millió euróról szól, a másik 301 millióról, és ezek képezik a legnagyobb tételt abból a 771 milliós csomagból, amelyet az oktatásügyi minisztérium oszthat szét 2017 végéig. Ez az összeg pedig részét képezi a 2,226 milliárd eurós kutatás-fejlesztési operációs programnak, melyet Szlovákia az aktuális programidőszakban kimeríthet.
Iveta Skokanová, az SNS szóvivője csak annyit közölt, hogy a miniszter jelenleg aktívan tárgyal a házelnökkel (Danko), és napokon belül döntés születhet.
Kapcsolódó anyag:
SMER-SNS-HÍD: Danko váratlanul felmondta a koalíciós szerződést!
A SME valószínűnek tartja, hogy a 301 milliós felhívást békén hagyják, mert a gyanús módon, a kutatás-fejlesztés területén minimálisan tapasztalatlan cégek számára jóváhagyott milliós támogatások kapcsán már elkezdték aláírni a szerződéseket, és a felmondásuk elég problémás lenne, a cégek megtámadhatnák azt Brüsszelben, és könnyen lehet, hogy győznének. Ez a felhívás egyébként kutatás-fejlesztési központok létrehozásáról szól, míg a másik, 288 milliós hosszútávú stratégiai kutatások támogatásáról. Ez utóbbi az, amely keretén belül egyetlen nagy egyetemi pályázat sem járt sikerrel, és még a Szlovák Tudományos Akadémiának sem hagytak jóvá dotációt.
Danko a múlt héten azt is bejelentette, hogy szeptemberben vagy októberben várhatóan egy teljesen új felhívást tesznek közzé, kb. 80 millió euróról, csak az iskolák számára.
Amennyiben az első felhívást már nem bolygatják, Szlovákiát az is érzékenyen érintheti, ugyanis elképzelhető, hogy Brüsszel a jóváhagyott dotációkat nem fizeti át. Az M. R. Štefánik Konzervatív Intézet elemzője, Ivan Kuhn szerint előfordulhat, hogy a teljes össze kifizetetlen marad.
A Denník N úgy tudja, az Európai Bizottság már küldött is egy figyelmeztető levelet, melyben azt kérik, vizsgálják felül a gyanús kiírásokat.
A 301 milliós felhívás egyik leggyanúsabb momentuma a Clinical Trial Services nevű cég által bezsebelt 7 millió euró. A társaság ezt bioinformatikai kutatóközpont létrehozására kapta, ám mindössze tavaly júniusban kerültek be a tevékenységi körei közé a klinikai gyógyszer-kísérletek, valamint a kutatás-fejlesztés.
Hasonlóan gusztusos a Glass way cég ügye, amely számára több mint 5 millió eurós dotációt hagytak jóvá, a társaság pedig utána kiírt egy pályázatot számítógépes infrastruktúra bérlésére, hogy a projektet egyáltalán meg tudja valósítani.
Különösek voltak a pályázat némely feltételei, és azok a személyek is, akik értékelték az egyes projekteket. Ezekre a részletekre felfigyelt az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) is. Az hivatalos álláspontja szerint az Európai Bizottság addig nem hajlandó átfizetni a dotációkat, míg a felmerült kételyeket el nem hárítják.
(SME/Denník N)