A smeres Martin Glváč pártbéli főnökét, Robert Ficót javasolja alkotmánybírónak. A képviselő szerint az exkormányfőt el tudja képzelni a taláros testület élén is. Hétfői határidővel kellett eljuttatni a javaslatokat az illetékes bizottságnak, ezért sokan nyilatkoztak ez ügyben.
Mária Patakyová ombudsman hétfőn négy alkotmánybíró-jelöltet javasolt a parlamentnek, név szerint Eva Kováčechovát, Peter Kresákot, Ján Šikutát és Ján Štiavnickýt. Šikuta, Štiavnický és Kresák már szerepelt a jelöltlistán, más intézmények is javasolták őket. Egy új jelölt van tehát, Kováčechová. Michaela Pavelková, az ombudsman hivatalának munkatársa elmondta: a jelölteket Patakyová a civil szervezetekkel együttműködve választotta ki. Az ombudsman szerint Kováčechová előnye a harmadik szektorban végzett tevékenysége során szerzett tapasztalat, amely új látásmódot és sokszínűséget hozhat a szlovák Alkotmánybíróság működésébe. Šikutát a Transparency International Szlovákia szervezet javasolta, Štiavnický pedig Patakyová és az Iniciatíva za lepšiu advokáciu kezdeményezés közös jelöltje.
A legerősebb ellenzéki párt, az Sas nem javasol jelöltet az alkotmánybírói posztra. Mindez a médiának szóló álláspontjából derül ki. A liberálisok szerint a koalíció egyetlen olyan szabályt sem fogadott el, amely az ellenzéki pártok jelöltjeinek is egyforma esélyt biztosítana, ezért az ellenzéki jelöltek szerintük eleve kudarcra vannak ítélve.
„A Smer-SD, az SNS és a Most-Híd minimális hajlandóságot sem mutat arra, hogy változtasson a szabályokon, hogy azok tiszteletben tartsák a nézetkülönbségeket és ügyeljenek az alkotmánybírók szakmaiságára és integritására, ami csak egyet jelenthet: hogy a jelenlegi szabályok megfelelnek a koalíciónak" – mondta Alojz Baránik parlamenti képviselő (SaS). A liberálisok minden jelöltet elbírálnak, és azt sem zárják ki, hogy valamelyiket támogatni fogják. „Nem kizárt, hogy azokat, akik az élettörténetükkel, a szakmaiságukkal, függetlenségükkel és erkölcsi értékrendjükkel meggyőznek, támogatni fogjuk" – tette hozzá Baránik.
A jelöléseket legkésőbb a mai napig kell eljuttatni a bizottságnak, mivel a bizottság ülésezése előtt 15 nappal már nyilvánossá kell tenni a neveket. Az ülés január 22-én kezdődik, a jelöltek meghallgatását 23-án kezdik, és három napig fog tartani. A meghallgatáson az államfő is jelen lesz. Az államfőt az Elnöki Hivatal vezető munkatársa is helyettesítheti, aki bármikor szót kaphat. A jelöltnek az ülésen be kell mutatnia az eddigi tapasztalatait és a publikációs tevékenységét. A képviselőknek a január 29-én kezdődő ülésen kellene kiválasztaniuk az alkotmánybíró-jelölteket.
TASR