Örvendetes tény, hogy már régiónkban is egyre több helyen van mód egy – különösen a szebbik nem számára fontos – vizsgálat elvégzésére. Ez a vizsgálat az ún. denzitometria, azaz csontsűrűségmérés.
A denzitometria tulajdonképpen egy röntgenológiai módszer, amely arra a jelenségre épül, hogy a csontok elnyelik a rajtuk áthaladó röntgensugár energiájának egy részét. Az elnyelt sugarakat pedig a test ellenkező oldalán elhelyezett érzekelő műszer felfogja. Minél sűrűbb a csont, annál több energia nyelődik el és igaz a fordítottja is: minél ritkább a csont, annál kisebb az elnyelőképesége, azaz annál több sugárenergia jut el a műszerig. Minél sűrűbb a csont, annál szilárdabb és megint igaz vice versa is: minél ritkább, annál könnyebben törik el.
Miért jó tudni, milyen „sűrű” vagy „ritka” a csont? Azért, mert a kor előrehaladtával, mindkét nemben, de különösen a nőknél megszaporodik a „csontritkulásnak” (oszteoporózisnak) nevezett betegség. Ez egy „csendes”, nem beszédes kór – ha „megszólal”, az általában valamilyen törésnek – csigolya-, alkar – combnyaktörésnek – a hangja. Ezért fontos felismerni már a kezdődő csontritkulást, mert az idejekorán elkezdett kezelés éppen e fájdalmas, s a combnyaktörés esetébben gyakran súlyos következményekkel járó szövődményeket képes megelőzni. Ezért hasznos dolog a denzitometria, s az lenne a jó, ha minél több, a változókorba jutott nő átesne ilyen vizsgálaton. Dr. Kiss László