1
Fotók: Paraméter
A húsz évvel ezelőtt alapított utazási iroda működésével kapcsolatban már korábban is felmerültek kételyek, klienseik rossz tapasztalatokról is beszámoltak, most viszont átverve érzik magukat, és a cég mostani helyzete visszafordíthatatlannak tűnik.
A karácsonyi ünnepek előtt jött létre a Facebookon egy csoport az „Exit Travel Club károsultjai” címen, ahol sokan névtelenül beszámoltak a céggel kapcsolatos negatív tapasztalataikról. Több ezer euró értékben foglalt távoli utazásokról, ígérgetésekről, illetve az utolsó pillanatig történő hitegetésekről. A csoport létszáma gyorsan emelkedett, és a posztok között előfordult halálos fenyegetés is a céget vezető Takács-testvérek irányában. Röviddel később viszont a csoport eltűnt a Facebookról, a károsultakban és a kíváncsiskodó tagokban viszont így is nyomot hagytak a történetek, illetve legfőképp az, hogy mennyien és miért járnak ugyanabban a cipőben.
Már a csoporttól függetlenül sikerült felvennünk a kapcsolatot néhány személlyel, akik rossz tapasztalatokról számoltak be. Egyikük, egy neve elhallgatását kérő hölgy elmondta, nekik nem most, hanem két évvel ezelőtt volt egy meglehetősen rossz élményük az Exit Travellel. „Sok éven keresztül utaztunk a céggel, jártunk Dubajban, Marokkóban, 2021 karácsonyán pedig Egyiptomba foglaltunk utazást. Befizettük, lefoglaltuk, pár nappal később viszont hívtak, hogy valamiféle túlfoglalás történt és muszáj volt törölni a foglalásunkat. Sajnálták, mi megértettük, a pénzt visszakaptuk és foglaltunk egy másik utazást szilveszterre. Már éppen pakoltam, amikor újra hívtak, hogy ismét törlik a kirándulásunkat” – magyarázta. Hozzátette, csalódottak voltak, hogy így jártak, de legalább a pénzüket visszakapták, noha a kompenzációból, amit ígértek számukra, egy centet sem láttak a mai napig.
Silvia esete viszont már az idei karácsonyi ünnepeket érintette. „Augusztusban foglaltuk és fizettük ki a thaiföldi utazásunkat három család, 12 fő részére. December 26-tól január 7-ig kirándultunk volna, a 12-ből pedig ketten tovább terveztek utazni Bali szigetére, ami szintén ki lett fizetve. Az utolsó hétig hitegettek, hogy minden rendben, utazhatunk, de persze nem volt rendben semmi” – árulta el.
Kifejtette, kaptak repülőjegyeket és vouchert is a hotelba, ahol megszálltak volna, de mind érvénytelen volt. „Hívtunk a szállásra, ahol azt mondták, le van foglalva minden szoba, de fizetve nincs… ugyanez volt a repülőjegyekkel is” – folytatta.
Elmondta azt is, hogy a nyár folyamán Krétán jártak az utazási irodán keresztül, amikor még minden rendben volt, a férje afrikai utazása körül viszont már bonyodalmak adódtak a repülőjegyek körül, de az utolsó pillanatban az is megoldódott. A mostani többcsaládos utazásukat illetően összeget nem árult el, de a 12 főt figyelembe véve nyilvánvalóan több tízezres tételről beszélhetünk. Silvia azt mondta, ügyvédhez fordultak, hogy megoldást találjanak az ügyre.
Egy magyarországi hölgy szintén nagyobb társasággal utazott volna Thaiföldre az ünnepek között, de a kirándulás meghiúsult, azóta pedig csak ígérgetnek.
„15 millió forintot fizettünk be (kb. 40 ezer euró – a szerk. megj.). Ígérték, hogy részletekben visszakapjuk a pénzünket. Azt is mondták, hogy azért nem tudtunk elutazni, mert zárolták a számláikat és nem tudtak ingatlant eladni, amiből finanszírozták volna az utunkat”
– magyarázta a hölgy a meglehetősen zavaros érvelést, amit kiegészített még azzal, hogy az európai célpontú, kisebb utazásokra el tudták küldeni az ügyfeleiket, de egzotikusabb távoli helyekre már nem.
Az ünnepek között megszűnt Facebook-csoportban ennél sokkal több volt a konkrét beszámoló meghiúsult utazásokról, ám sokan nem vállalták fel névvel. Akadt viszont olyasvalaki is, aki fenyegető üzenetekről, hívásokról számolt be, azzal kapcsolatban, hogy ha nem veszik le a céggel kapcsolatos negatív információkat, akkor nem kapják vissza a pénzüket.
A céget 2004-ben alapította Takács Krisztián és Gábor, akik a K & G Holding Kft.-n keresztül ma is a többségi tulajdonosai. A 100 ezer eurós alaptőkével rendelkező cégnek tulajdonképpen az 56%-át birtokolják, az ügyvezetői funkciókat viszont tavaly december 20-tól csupán Takács Gábor látja el.
„Minden érintettel megbeszéltük a visszatérítést, esetleges kártérítést vagy az utazás átfoglalását. Mindenkit tudunk kárpótolni, akit érintett a technikai probléma miatt meghiúsult utazás” – válaszolta tömören e-mailben feltett kérdéseinkre az ügyvezető.
Takács Krisztián már 2021 nyarától nem szerepel ügyvezetőként a cégnél a cégjegyzék szerint. A másik ügyvezető szintén a cég egyik társtulajdonosa, Bozsenyík Tibor volt, de karácsony előttől már nem az.
A társaságnak az elmúlt tíz év első felében, egészen a világjárvány időszakáig emelkedtek a bevételei, nem is kicsit. 2014-es forgalma a Finstat adatai szerint még csupán 1,3 millió eurót tett ki, 2016-ban viszont már elérte a 2 millió eurót, majd 2019-re meghaladta a 3,1 milliót.
A covid-járvány betett az utazási cégeknek, értelemszerűen az Exit Travel forgalma is a töredékére, 628 ezer euróra esett vissza, amit 2021-ben már sikerült ismét megduplázni (1,38 millió), 2022-ben pedig tulajdonképpen a legsikeresebb évüket könyvelhették el, ugyanis forgalmuk minden korábbi évet túlszárnyalva meghaladta a 3,5 millió eurót.
A járvány ideje alatt ugyanakkor ők is azon cégek közé tartoztak, melyek visszatérítendő támogatást vettek fel a pénzügyminisztériumtól, ezt viszont mostanáig nem tudták visszafizetni. Ősszel írtunk róla, hogy a legnagyobb adósnak számítanak 387 ezer eurós kötelezettségükkel. Takács Gábor a lapnak akkor azt nyilatkozta, hogy a minisztériummal megegyeztek egy időrendben, mely szerint részletenként visszafizetik a pénzt.
A cégnek viszont nem ez az egyedüli problémája, inkább csak a jéghegy csúcsát láttatja. Radoslav Oliver Košík, a Szlovák Utazási Irodák Szövetségének (SACKA) elnöke ugyanis közölte, hogy júliusban az Exit Travel Clubot kizárták a soraikból az alapszabályuk és az etikai kódexük súlyos megsértése miatt. „Számos beszállítónk és üzleti partnerünk fordult hozzánk azzal, hogy ezzel a társasággal szemben kifizetetlen követeléseik vannak” – fogalmazott.
Emellett fennakadtak a fogyasztóvédelmi felügyelet ellenőrzésén is még 2019-ben, amely akkor az utazási irodák kötelességeinek betartását ellenőrizte országosan, és kiderült, hogy 2019 márciusáig volt érvényben járt le a csődbiztosításuk, és ugyan csak más ügynökségek kínálatát árulhatták volna, a felügyelet megállapította, hogy saját utazásokról is kötöttek szerződéseket az ügyfeleikkel.
A cég olyan rossz anyagi helyzetben van jelenleg, hogy a dunaszerdahelyi Fő utcán található irodájukra már a ČSOB bank is érvényesíti zálogjogát, de december végi hatállyal végrehajtást kezdeményezett a céggel szemben a Dôvera és az Union biztosító, január elején pedig a többek között hotelüzemeltetéssel foglalkozó Dobre a zdravo részvénytársaság. A követelések behajtása érdekében az irodát el is árverezhetik.
Emellett információink szerint az egyik tulajdonos saját ingatlanjaira is banki zárpecsét került, ami azt jelenti, hogy nemcsak céges, de saját hiteleit sem törlesztette.
A Takács-testvérek és egy harmadik személy, bizonyos Kelecz Tibor ugyanakkor a magyarországi cégadatok szerint dunakeszi székhellyel megalapított egy új utazási irodát, a Travel Partner Hungary Kft.-t, ahogy a Napunk már korábban megírta. A céget épp egy hónapja, december 12-én jegyezték be.
(SzT)