1
Fotók: Paraméter/D4R7
Egyelőre még határidőt sem tud mondani a közlekedési miniszter az R7-es átadására, a D4 egyik szakaszát pedig le akarja bontatni a koncessziós céggel.
közlekedési miniszter még nem tudja, hogy mikor lehet átadni az R7-es autópálya első szakaszait. „Még nincs kész szakasz, még nem lehet átadni – válaszolta a Paraméter kérdésére Andrej Doležal közlekedési miniszter. –
Lehet, hogy úgy tűnik, hogy elkészült, de az R7-es szakaszai nincsenek készen.”
Szerinte még nincsenek kitisztítva a vízlefolyók, nem készültek el a forgalmi táblák, a forgalmi jelzések, a korlátok sincsenek rendben. Úgy véli nem szabad elsietni az átadást. „Nem érzem szükségét annak, hogy ezt az utat gyorsított módban adjuk át” – jelentette ki a miniszter.
Azt sem árulta el, mikor lehet adhatják át az utat.
„Nem, ne akarják, hogy találgassak, hogy határidőket mondjak,
természetesen tájékoztatni fogok, ha mérföldkőhöz érkeztünk, ha például befejeződött a pálya műszaki átvétele a minisztérium megfelelő osztálya és a koncessziós társaság között” – mondta a Paraméternek a miniszter. Csak ezután következhet az ideiglenes engedélyezési eljárás.
Érsek: az út kész, csak kisebb hibák voltak
Érsek Árpád (Híd) korábbi közlekedési miniszter februárban azt mondta, hogy március végén átadható lesz az első szakasz Pozsony és Somorja között., szerinte a műszaki átadás és engedélyeztetés már akkor elkezdődött, amikor ő még vezette a minisztériumot. „Felmerültek hibák, a vízelvezető árkokat ki kellett tisztítani, a korlátokat be kellett fejezni, de szerintem ezt mára már elvégezték. Akkor elkezdődött az átadási folyamat, amelynek során a forgalmat akadályozó vagy veszélyeztető hibákat el kell távolítani, és ezután ideiglenesen használatba adható az út” – magyarázta a Paraméternek Érsek.
Szemétdomb a D4-es alatt
Szemétdombra épült a D4-es autópálya egy szakasza, állítja Andrej Doležal (Sme rodina) közelkedési miniszter, és szerint ezt a szakaszt újra kell építenie a kivitelezőnek. „A nyomozóhatóság megállapította, hogy a Pozsony-Ligetfalu melletti szemétdombról a szemét az építő vállalat területére került” – jelentette ki a miniszter. – Megtudtuk, hogy a D4-es út alatt szemét van, ami ellentétes az építési engedéllyel és a építési tervvel is. El kell mondani, hogy valójában az egy szemétdombot áthordtunk a D4-es autópálya alá.”
Az ügyben a megrendelő, a Nemzeti Autópálya-társaság környezetvédelmi eljárást indított. „Az elvégzett 60 fúrás igazolta, hogy a pálya alatti töltésben hulladék, veszélyes hulladék található” – jelentette ki a miniszter. Egyben meg is előlegezte a speciális építésügyi hivatal döntését a kérdésben. „Nem tudom elképzelni, hogy a más döntést hozzon, minthogy az építési engedéllyel és a építési tervvel ellentétben épült építmény elbontását rendeli el” – üzente a hivatalnak a miniszter.
A kérdéses szakasz hossza 1,3 km. Ha a nyomozás is azt bizonyítja, hogy nemcsak szemét, hanem veszélyes hulladék is található az út alatt, akkor a miniszter szerint speciális előírásoknak megfelelően kell elvégezni a bontást. A döntés legkésőbb május 15-ig megszületik.
Az út alatti töltés vizsgálata már Érsek Árpád minisztersége idején kezdődött. „Nem tudom, hogy a rendőrségi vizsgálat milyen eredményre jutott, azt sem, hogy melyik szakaszon, mennyi hulladékot találtak. Azt a vizsgálat alapján kell meghatározni, hogy mekkora szakaszon kell elbontani az utat” – mondta Érsek.
Doležal szerint a bontás miatt nem az államnak, hanem az építőnek, a Zero Bypass Ltd.-nek keletkeznek költségei, a bontást és az újjáépítést ugyanis saját költségén kell elvégeznie. Az államnak csak annyiban keletkezik kára, hogy az út később készül el a vártnál. A miniszter tart attól, hogy a D4/R7 más szakaszai alá is került szemét, ezért kezdeményezni fogja a vizsgálatot más szakaszokon is.
A kérdésben megkerestük a D4/R7-es beruházást építő koncessziós társaságot a Zero Bypass Ltd.-t, amint választkapunk, frissítjük cikkünket.
Lajos P. János