Lesz, legyen második tesztelés? Az érintett szakemberek és a polgármesterek inkább kihagynák

camera

1

Lesz, legyen második tesztelés? Az érintett szakemberek és a polgármesterek inkább kihagynák

Fotó: TASR 

Megosztás

Habár Igor Matovič kormányfő már vasárnap bejelentette, hogy lesz második országos tesztelési kör – néhány járás kivételével – a szakemberek és az érintettek szerint erre nincs szükség. Inkább kisebb, de magasabb fertőzöttségi szintet mutató területeket kellene gyakrabban, akár hetente többször is tesztelni.

Sem a Szlovákiai Városok és Falvak Társulása, sem a kormány válságstábjában ülő orvosok nem támogatják, hogy a kormány a hétvégén megismételje az országos tesztelést.

A kockázatos régiókban van értelme a tesztelésnek

Még az országos tesztelést leginkább támogató kassai virológus prosfesszor, Pavol Jarčuška is inkább a lokális folytatást támogatja. „A legnagyobb értelme a tesztelésnek mindenképpen a legkockázatosabb régiókban van, ugyancsak érdemes tesztelni azokban a csoportokban, ahol nagyobb mértékben terjedhet a vírus” – mondta Jarcuska a Markíza televízió híradójában arra a kérdésre, hogy szükség van-e második, országos tesztelésre. –

Lehet országos tesztelés, de kivéve azokat a régiókat, ahol alacsony az fertőzöttek aránya. Ahol alacsony a fertőzöttség, ott tényleg nincs nagyon sok értelme a tesztelésnek.”

Viszont szerinte a nagy cégeknek, ahol folyamatosan sok ember keveredik, állandósítaniuk kellene a tesztelést. „Az egészségügyi intézményekben, a szociális otthonokban rendszeresen kellene tesztelni, és több helyen lehetővé kellene tenni az antigénes tesztelést is, hogy aki akarja, bármikor leteszteltethesse magát” – mondta a szakember.

"Az antigén tesztelés jó megoldás"

Hasonlóan vélekedik Peter Visolajský, az Orvosi Szakszervezet (LOZ) vezetője is, aki tagja a kormány válságstábjának.

„Az antigén tesztelés kiváló megoldás, ha helyileg, kiválasztott régiókban alkalmazzuk, de egyben ismételten, két-három alkalommal hetente – véli Visolajský. – Az országos tesztelésnek azonban nincs értelme.”

ZMOS: Ne legyen második forduló

A legtöbb tiltakozás a tesztelés országos megismétlése ellen a polgármesterek részéről érkezett. A ZMOS szerint a hétvégi tesztelés során felmerült apróbb problémákhoz inkább nem szólnak hozzá, hiszen azt rendkívül rövid idő alatt szervezték meg. „A legnagyobb gondnak azt tartjuk, hogy sokszor egymásnak ellentmondó, pontatlan információkat kaptunk” – jelentette ki hétfőn, a tesztelés első fordulóját értékelve Branislav Tréger, a ZMOS elnöke.

A második fordulóval kapcsolatban azt javasolják, hogy elsősorban a fertőzött területeket teszteljék. „Azt javasoljuk, hogy ne legyen még egy országos tesztelés, csak azokat a területeket teszteljék, ahol ez tényleg szükséges, hogy rendelkezésre álló személyi, anyagi és pénzügyi forrásokat máshol, a járványügyi szakértők ajánlásaival összhangban használják fel” – jelentette ki Tréger. Szerinte jobb lenne az erőforrásokat a határokra összpontosítani.

„A belügyminiszter is mondta, hogy a határokon nem tudunk tesztelni, mert hiányoznak a személyi, anyagi és pénzügyi feltételek, lehet, hogy ott kellene az így megmaradt kapacitást felhasználni” – véli Tréger.

Pozsonypüspökin csak 0,26 százalékos fertőzöttség

Eddig a leghangosabban a pozsonyi városkerületek polgármesterei tiltakoztak a második tesztelési forduló ellen. A fővárosban 0,31 százalékos fertőzöttséget mutatott a tesztelés, miközben az országos átlag 1 százalék volt. Feleslegesnek tartja az országos tesztelés megismétlését Pék Zoltán, Pozsonypüspöki polgármestere is, legalábbis az általa irányított városrészben.

„A tesztelés szerint 0,26 százalékos a fertőzöttség – mondta a Paraméternek Pék. – Ráadásul a fertőzöttek nagy része, csaknem a fele nem is pozsonypüspöki lakos volt, hanem külföldi állampolgár vagy Szlovákia más részéből származnak, csak itt teszteltették magukat.”

A pozsonyi polgármesterek – a fővárosban 17 városrésznek van külön polgármestere – várhatóan este adnak ki közös nyilatkozatot, a kormány és a válságstáb döntéseinek ismeretében.

– lpj –

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program