1
Fotó: TASR
A kormánykoalíciós négyesfogat "trojkára" váltott azzal, hogy az SaS felfüggesztette a tagságát a kabinetben. Mire lehet most számítani? Nézzük meg a lehetséges forgatókönyveket!
Az SaS már visszavonta a kormányból az összes – mindhárom – miniszterét – és csütörtökön bejelentette, felfüggeszti tárgyalásait a kormánypártokkal, amíg a miniszterelnök le nem mond. Az Igor Matovič által kért korrupció elleni küzdelemért felelős miniszterelnök-helyettesi poszt létrehozását nem szívesen támogatnák, és ha a kormányfő valamelyik jelenlegi OĽaNO-s miniszteri székben kötne ki, akkor Sulík is visszatérne a gazdasági miniszter pozíciójába. Az OĽaNO azt állítja, Sulík szétvert egy újabb kormányt, és már hármas koalícióban gondolkodik.
A Za ľudí hétfőig adott ultimátumot, hogy megoldódjon a fennálló helyzet. Veronika Remišováék továbbra is a négypárti koalíció mellett állnak, és úgy vélik az erről szóló tárgyalásokon a SaS-nek is részt kellene vennie. A legkisebb kormánypárt -, amelyiknek a válság óta két parlamenti képviselője is hátat fordított az elmúlt hetekben – csütörtökön azt nyilatkozta, ha hétfőig nem rendezik a viszonyokat, nem látják okát a munka folytatásának „egy széteső és nem működő kormányban“.
Lehetséges forgatókönyvek:
1. Matovič távozik és az SaS visszatér a kormánykoalícióba
Ha a kormányfő bejelenti a lemondását, azzal teljesítené Richard Sulíkék – és a Za ľudí – követelését. A koalíciós válság ezzel rendeződhetne, a parlamentben kényelmes többséggel tudnák támogatni a végrehajtó hatalom törvénytervezeteit. Ezt a forgatókönyvet támogatja Zuzana Čaputová államfő is.
2. A miniszterelnök marad a helyén, három párt alkotná a koalíciót
Ha Matovič elutasítaná a két kisebbik partnerének a követelését és ragaszkodna a pozíciójához, abban az esetben az SaS végleg hátat fordítana a kormánynak. Az OĽaNO, a Sme rodina és a Za ľudí alkotná ezt a hárompárti koalíciót. Itt azonban gondot okozhatna Remišová pártjának instabilitása. Az eredetileg 12 képviselővel rendelkező Za ľudít az utóbbi hetekben már ketten hagyták ott a kabinet kormányzási stílusa miatt, és kérdéses, nem szakadna-e szét a párt, ha az SaS nélkül folytatnák a kormányzást. Az OĽaNO-Sme rodina kettős 70 szavazattal rendelkezik, és egy többségi kormányzáshoz legalább 76 szavazat szükséges.
3. Előrehozott választások
Ha a kormányfő marad a tisztségében, könnyen elképzelhető, hogy az SaS mellett a Za ľudí is hátat fordítana a kabinetnek. A Boris Kollár vezette Sme rodina viszont elutasítja a kisebbségi kormányzást, tehát a két párt alkotta kabinet létrehozását. Ebben a helyzetben tehát a darabjaira hullana szét a kormány és az elvezetne az előrehozott választásokhoz. Egy ilyen választást nagy valószínűséggel a Peter Pellegrini vezette Hlas párt nyerné, a közvélemény-kutatások szerint hosszú hónapok óta ez a tömörülés a legnépszerűbb politikai formáció.
(Cas/para)