Makó állítja, átadta Dušan Kováčiknak az 50 ezer euró kenőpénzt, hogy szabadlábra kerüljön a Takáč-klán feje

camera

1

Makó állítja, átadta Dušan Kováčiknak az 50 ezer euró kenőpénzt, hogy szabadlábra kerüljön a Takáč-klán feje

Ľudovít Makó (Fotó: TASR) 

Megosztás

A Pénzügyőrség bűnügyi hivatalának (KÚFS) egykori vezetője, a rendőrséggel együttműködő Ľudovít Makó csütörtökön a bazini Specializált Büntetőbíróságon megerősítette, hogy átadott 50 ezer euró kenőpénzt a korábbi speciális ügyésznek, Dušan Kováčiknak.

Kováčiknak ezért cserébe el kellett intéznie, hogy a Speciális Ügyészi Hivatal (ÚŠP) ügyésze ne nyújtson be panaszt Ľubomír Kudlička, a Takáč-klán vezetőjének szabadlábra helyezéséről szóló határozata ellen.

Makó elmondta, hogy Kováčikkal 2015 óta ismerik egymást, egy rendezvényen ismerkedtek meg és baráti viszonyt ápoltak.

„Kölcsönösen megállapodtunk, hogy ha az ő hivatalából vagy az enyémből kikerülnek információk a másikról, tudatjuk egymással” – mondta Makó, aki azt is elárulta, hogy az ex-SIS-es František Böhm vállalkozót is ismeri.

Makó szerint Böhm megszólította őt, hogy segítsen neki megoldani Kudlička fogvatartási problémáját Kováčikon keresztül.

„Megkérdeztem Dušan Kováčiktól, hogy megoldható-e, ő pedig azt mondta, hogy nagyon nehéz lesz, de meglátja” – írta le a részleteket Makó, majd hozzátette, a jutalom 100 ezer euró volt.

Miután Kudlička szabadlábra helyezése megtörtént, a Speciális Ügyészi Hivatal ügyésze pedig nem nyújtott be panaszt a határozat ellen, Makó és Böhm találkoztak, hogy elosszák a pénzt. 25-25 ezer euró járt Makónak és Böhmnek.

„50 ezer euró járt Dušan Kováčiknak. Ezt át is adtam neki, több tanú is jelen volt. A pénz borítékban volt, átadtam neki a kabátomból, ő pedig beletette egy kis barna válltáskába.

Makó hangsúlyozta, személyesen sosem ismerte Kudličkát és nem volt tagja a Takáč-klánnak.

A Pénzügyőrség bűnügyi hivatalának korábbi vezetője arról is beszélt, hogy több ügyet is segített megoldani Kováčiknak. Az egyik ilyen a Nemzetbiztonsági Hivatal ellenőrzéseire vonatkozott.

„Megoldottuk a vádlott személyét érintő ellenőrzések körül kialakult helyzetet a Nemzetbiztonsági Hivatalban. Felkészítettem az ellenőrzésre Boris Beňán és a barátján keresztül, azt hiszem, Gažinak hívták” – pontosított Makó.

Dušan Kováčikot azzal gyanúsítják, hogy segítette a Takáč-bandaként elhíresült pozsonyi alvilági bűnszervezetet. Egyelőre 2017-től kezdődően találtak arra utaló nyomokat, hogy információkat szolgáltatott ki a rendőrségi ügyiratokból, melyek bizonyos ügyek gyanúsítottjaival függtek össze. Az egyik ilyen ügy volt Ľubomír Kudlička 2017-es szabadlábra helyezése.

Kudličkát azzal vádolják, hogy megölette Roman Krajči vállalkozót, akivel a Malinô Brdo síközpontért pereskedett. Kudličkát vizsgálati fogságba helyezték először, de 2017-ben 100 ezer eurós óvadék ellenében szabadlábra került. Ebben segíthette őt Kováčik.

Kudličkát végül első fokon 2020 novemberében 25 évre ítélte a bíróság, az ítélet ellen azonban fellebbezett.

Kováčikot azzal is gyanúsítják, hogy segített egy rendőrségi vizsgálótiszt elleni gyilkosság előkészítésében, illetve az ezzel kapcsolatos nyomozás elkezdőzésében.

Kapcsolódó cikk:
Elutasította a vádalkut az egykori SIS-tisztviselő és az exzsaru, akik a szaunában zsírozták le a vastag kenőpénzeket

(TASR/para)

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program