1
Robert Kaliňák - archív felvétel (TASR)
A Nemzeti Bűnüldözési Ügynökség (NAKA) csütörtök reggeli razziája, melynek során összesen 11 személyt gyanúsítottak meg, olyan üggyel lehet összefüggésben, aminek a szálai a belügyminisztériumba és a munkaügyi hivatalokat irányító központba vezetnek.
Az Aktuality úgy tudja, hogy az előző kormány idején egy olyan bűnözői csoport tevékenykedett, amelyik eurómilliókat szivattyúzott ki a belügyi tárcától és a minisztériumhoz tartozó munkaügyi központból. Mindez 2015 és 2020 között történt, amikor a szaktárca élén a smeres Robert Kaliňák és Denisa Saková álltak. A rendőrség még nem nevezte meg, kik voltak azok a magas beosztású személyek, akik irányították a bandát.
A nyomozók olyan személyeket gyanúsítottak meg eddig bűnszervezet létesítésével és pénzmosással, akik a bűnbanda második és harmadik szintjén tevékenykedtek. Ez a csoport a minisztériumi eszközbeszerzések körül kavart – például számítógépek, szoftverek, egyenruhák vagy tűzoltófelszerelések vásárlásakor. A beszerzési eljárásokat rendre az ehhez a csoporthoz köthető cég nyerte, amelyik mesterségesen felfújt árakkal dolgozott. A szlovák hírportál úgy tudja, hogy az egyik ilyen tranzakció alkalmával 40 százalékot raktak rá a valós árra, aminek köszönetően 4,8 millió euró ütötte a markukat.
Ennél a résznél léptek akcióba a galeri második és harmadik szintjén mozgó emberek. Mert
míg az első szintet a rendőrök csak körülírták, a második tagjai közül négy olyan személyt meggyanúsítottak, akik összekötőként működtek a minisztérium funkcionáriusai és a harmadik szint között.
Ezt a harmadik réteget egy bizonyos Peter Petrov nevezetű lévai vállakozó fogta össze. Ő az a szökésben levő illető, akiről a napokban kiderült, hogy hamis tanúzásra vette rá Dömötör Csabát, az egykori Takáč-féle bűnbanda tagját. Petrov emberei vitték a fiktív beszállítói szerepet. Hat személy nevén csomó cég "működött", és a tevékenységi körükbe az tartozott bele, hogy céges bankszámlákat vezettek, és úgy viselkedtek, mintha a társaságok a minisztériumi beszerzések nyertes cégeinek a beszállítói lennének. A hamis áruszámlák ellenében befolyó öszzegek aztán tovább folytak strómanok – itthoni szóhasználatban fehér lovak – által "vezetett" cégek bankszámláira. Az ott kikötő pénzeket – százezreket, milliókat – folyamatosan kivették a számlákról és átadták ennek a Petrovnak. Petrov aztán ezekből a pénzekből 5 százalékot tarthatott meg, a "maradék" 95 százalékot felvette készpénzben és átadta a bűnbanda második szintjét képviselő arcoknak.
A banda egyik legnagyobb fogása az volt, amikor egy speciális tűzoltótechnikát kellett beszerezni 2018 és 2020 között. Az eredetileg 42 milliós tranzakcióhoz hozzávágtak még 9 millió euró költséget, amit végigfuttattak a Petrov-féle mesterséges cégláncolaton. A lévai üzletember meg ott állt a pénzcsap végén, begyűjtötte a zsozsót, és a "feletteseinek" eljuttatta a nekik járó summát.