1
Illusztráció (Fotó: Pixabay.com)
Január 1-jétől hatályba lépett az a jogszabály-módosítás, mely szerint tenyésztelepeken és a háztartásokban tilos a kutyákat megkötni, láncra erni.
A rendelkezés hatályba lépését követő első két évben ez csak a mostani dátum után született ebeket érinti, a Sloboda zvierat nevű civil szervezet ettől függetlenül ezt a törvényt győzelemként ünnepi a kutyák számára.
"Bízunk benne, hogy a törvény megfontoltabbá és felelősebbé tesz. Egyszersmind reméljük, a törvény kissé feloldja a regionáis állategészségügyi felügyeletek és az állatvédők kezeit, mivel gyakran nem tudtak segíteni a láncra vert kutyákon. Rá kell viszont világítanunk a biztonsági őri funkciót ellátó ebekre, illetve pásztorkutyákra, melyek esetében kivétel marad érvényben, mivel gyakran ezek az ebek is láncon, rossz körülmények között sínylődnek" – jegyezte meg a szervezet elnöknője, Pavla Dugovičová.
Ezentúl a tenyésztelepeken és a háztartásokban, udvarokon is tilos lesz tehát megkötni a kutyákat, ez alól viszont a veszélyesnek minősített ebek szintén kivételt képeznek. A törvény szintén nem érvényes a vemhességük utolsó harmadában lévő, illetve szoptató szukákra, beteg kutyákra, vagy a hat hónaptól fiatalabb kutyakölykökre.
Ugyancsak kivételt képez az ideiglenes megkötésük, míg a területüket kitakarítják, vagy megetetik őket. Nem érvényes a rendelkezés a szolgálati ebekre vagy másokra, amelyek különleges célt szolgálnak, például őrző-védő vagy egyéb szolgálatot látnak el.
A rendelkezés megsértéséért pénzbírság róható ki.
Váltzik egyúttal annak határideje is, amely után egy kóbor eb a település tulajdonává válik. Mostanáig 3 hónap volt érvényben onnantól számítva, hogy az ebet befogták és elhelezték egy karanténállomáson vagy állatmenhelyen. Ezentúl ez a határidő 45 napra nő.
(TASR)