A fővárosban és még további huszonhárom városban voltak ma is nagygyűlések, amelyeken az emberek elsősorban a kormány büntetőjogi reformja ellen tiltakoznak. A Progresszív Szlovákia (PS), a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) és a Szabadság és Szolidaritás (SaS) által szervezett tiltakozásokon csak a fővárosban mintegy huszonötezer ember vett részt.
A pozsonyi nagygyűlés legfontosabb továbbra is a kormány büntetőjogi reformjának a megállítása, a Speciális Ügyészi Hivatal megmentése volt, amelyről ma beszélt a parlamentben Zuzana Čaputová köztársasági elnök is.
Michal Šimečka (PS) szerint a kormány már hátrál, Peter Pellegrini házelnök tárgyalni akar.
"Látszik, hogy egyre gyengébbek”
– mondta a PS elnöke.
Felszólította Robert Fico kormányfőt, hogy vonja vissza a büntetőjogi törvénycsomagot, mivel az oda is vezethet, hogy Szlovákia uniós forrásoktól esik el. Az Európai Parlament szerdán elfogadott határozata is erre figyelmeztette Ficót.
Šimečka Peter Pellegrinit is bírálta, aki ugyan kezdetben Andrej Danko felelősségvállalásáról beszélt, de végül nem támogatta a Danko leváltására összehívott parlamenti ülés megnyitását. Danko múlt héten feltehetően részegen karambolozott, egy közlekedési lámpát tört derékba, majd elhagyta a helyszínt. A tüntetésen sok helyen lehetett látni a Danko “áldozatául esett szemaforokat”.
Richard Sulík, az SaS elnöke elsősorban a korrupció büntetési tételeinek enyhítését és az elévülési idő csökkentését bírálta.
“Ha elfogadják a jogszabályt, a 2022 előtti korrupciós ügyek elévülnek”
– figyelmezetett Sulík.
Milan Majerský (KDH) szerint mindent megtesznek majd, hogy az előző kormány idején elkészített változatát fogadja el a parlament a büntető-törvénykönyvnek.
“Azt a javaslatot közel 200 szakember véleményezte”
– magyarázta Majerský.
A nagygyűlés fontos témája volt Martina Šimkovičová kulturális miniszter ámokfutása, aki amellett, hogy meg akarja szüntetni a Kisebbségi Kulturális Alap, a Művészeti Alap és az Audiovizuális Alap függetlenségét, összevonva ezeket az intézményeket, a múzeumok és a galériák igazgatóinak függetlenségét is fel akarja számolni. A Kunsthalle igazgatója már lemondásra kényszerült, a miniszter lemondatására indított petíciót pedig már több mint negyvenezer ember írta alá.
Kristína Tormová színésznő, dramaturg, a nagygyűlés konferansziéja köszöntötte a Szlovákiában élő ukrán menekülteket is.
“Ők az orosz terror elől menekültek hozzánk, mi pedig a demokrácia védelmében, a terror létrejötte ellen tüntetünk”
– mondta Tormová. Szavait egy fiatal ukrán menekült ukrán nyelvre fordította.
A tüntetés zuhogó esőben ért véget, a szlovák himnuszt Katka Koščová énekelte.
-lpj-