1
Archív felvétel
Hétfőn számos politikus megemlékezett a négy évvel ezelőtt meggyilkolt Ján Kuciak újságíró és jegyese, Martina Kušnírová haláláról. Sokak szerint az újságíró az igazság keresésének az áldozata lett, emellett hangsúlyozzák, hogy biztonságos és szabad munkakörnyezetre van szükség a sajtóalkalmazottak számára.
Roman Mikulec (OĽaNO) belügyminiszter tisztességes újságírónak titulálta Kuciakot, aki az igazságot kereste, és nem hagyta magát megrémíteni. Szerinte a munkájának óriási hatása van, legfőképpen a jelen időben. „Az az utálathullám, amit egyes politikusok táplálnak, félelmetesen kapcsolódik a múlthoz. Négy évvel ezelőtt egy újságíró, ma pedig más embercsoportok kapnak támadásokat azért, mert becsületesen végzik a munkájukat. Mindenkit biztosíthatok afelől, hogy a rendőrség nem fogja tétlenül nézni az újságírókra, egészségügyi alkalmazottakra, legújabban pedig a parlamenti képviselőkre irányuló támadásokat” – jegyezte meg Mikulec.
Natália Milanová (OĽaNO) kulturális miniszter nyomatékosítja, hogy oknyomozó újságírónak lenni nem jelentheti azt, hogy félelemben kell élni. Ezért fontosnak tartja, hogy minden újságíró számára adott legyen a biztonságos, szabad és független környezet.
Jaroslav Naď (OĽaNO) védelmi miniszter nyomatékosította: nem hagyják, hogy a maffia újfent hatalomra lépjen. „A napok és az évek rohannak, de Ján és Martina igazságért kiáltó öröksége továbbra is erős lendületet ad számunkra, és egy jobb és biztonságosabb Szlovákiáért dolgozunk, hogy soha többé ne fordulhasson elő hasonló” – mondta Naď.
Az SaS Szlovákia modernkori történetének fekete napjaként tartja számon Ján Kuciak és Martina Kušnírová meggyilkolását. „Egy olyan újságíró volt, aki ismerte a szó erejét, és mérlegelt mindent, amit leírt vagy kimondott. Nem félt a kellemetlen helyzetektől sem, számonkérte a hatalmasokat. Ott szólalt fel, ahol mások nem. Ezt ne felejtsük el” – jelentette ki Anna Zemanová, az SaS frakcióvezetője.
Branislav Gröhling (SaS) oktatásügyi miniszter rámutatott, hogy Ján és Martina családja a mai napig vár az igazságra. „Annak ellenére, hogy a gyilkosság elkövetőit megbüntették, a megrendelőket még nem. Bár ez sem hozza vissza a két fiatal életét, az igazságszolgáltatás beteljesülésének kulcsfontosságú követelményéről van szó” – tette hozzá Gröhling.
Mária Kolíková igazságügyi miniszter sokként emlékszik vissza a fiatalok meggyilkolására. Szerinte a négy évvel ezelőtti tragédiát, valamint az általa elindított lavinát követően már másként tekintünk a jogállamiság fogalmára.
Veronika Remišová (Za ľudí) szerint Ján és Matina halála megváltoztatta Szlovákiát. „Nem ért véget a tisztességes Szlovákiáért folyó harc, amit Ján Kuciak elszánt újságírói munkájával indított el, és az életével fizetett érte. Ma, négy évvel a két ártatlan ember halálát követően Szlovákia újfent elágazás előtt áll. A szélsőségesek felemelkedését láthatjuk, de azt az erőfeszítést is, hogy visszaállítsák a bűnözői struktúrát, aminek Ján Kuciak állt az útjában” – jegyezte meg Remišová.
Daniel Lipšic jelenlegi speciális ügyész, aki a bíróságon a Kuciak családot képviselte, értékelte Ján Kuciak elszántságát, illetve, hogy küldetésként tekintett munkájára.
TASR/para