1

Fotó: TASR
Az elmúlt hetekben az orosz invázió miatt sorra szólaltak meg a légvédelmi szirénák a keleti szomszédunknál. Nálunk azóta felfüggesztették a pénteki szirénapróbákat visszavonásig.
„Az ukrajnai válsághelyzetet figyelembe véve, ebben a hónapban nem kerül sor az elektromotoros szirénák minden hónap második péntekén végzett rendszeres tesztelésére" – közölte a belügyminisztérium március közepén a közösségi hálón.
A Tvnoviny.sk utánajárt, pontosan hogy működik a figyelmeztető rendszer Szlovákiában, és mi a teendő, ha a szirénapróbán kívül meghalljuk a hangját.
Szlovákiában csaknem kétezer sziréna áll rendelkezésre. Veszély esetén lokálisan is el lehet indítani a szerkezeteket, ezek a polgármesterek, illetve a járási hivatalok kompeteciájába tartoznak, lehetőség van azonban arra is, hogy az egész országban egyszerre indítsák el mindegyiket.
Két figyelmeztető tónus ismert: az egyik kétperces, váltakozó hangmagasságú szirénahang, amely általános veszélyre figyelmeztet. Árvízveszély esetén hatperces állandó hangmagasságú szirénahang szólal meg.
Az állam dolgozik rajta, hogy modernizálják a figyelmeztető rendszereket, a tervek szerint az elkövetkező két évben több mint ezer új szirénát építenek ki, amelyekkel a régi rendszereket helyettesítik majd, ezáltal további településeket lehet majd rákapcsolni a központi irányítórendszerre.
A televízió által megszólaltatott szakértő elmondta, amennyiben az emberek meghallják a szirénát, és nem próbáról van szó, a legjobb, ha a pincében keresnek menedéket. Ha erre nincs lehetőség, be kell zárni az ablakokat és az ajtókat, és figyelni a híradást, hogy megtudják, pontosan mi történik és mi a további teendő. Amennyiben riasztás esetén a gyerekek iskolában vannak, az állam azt javasolja, hogy ne próbáljanak azonnal értük menni, a biztonságukról az iskola gondoskodik.
(tvnoviny.sk)