Pszichiáter, pszichológus - mi a különbség?

Hirdetés

2022. július 14. - 07:54

camera

1

Pszichiáter, pszichológus - mi a különbség?

https-_belvarosiorvosicentrum.hu_-_2022_julius_-_cikk4 

Megosztás

Sokan nem tudják, hogy a pszichiáter és a pszichológus feladatkörei eltérnek egymástól. Cikkünkben eláruljuk, hogy mi a különbség a két szakterület között.  A legfőbb különbség, hogy a pszichiáter orvosi egyetemen tanul, majd pedig pszichiátriából tesz szakvizsgát. A pszichiátria olyan tudományág, mely a lelki betegségek biológiai alapjaival foglalkozik. A pszichológus pedig bölcsészkaron tanul, és az emberi érzékeléssel, kapcsolatokkal és érzelmekkel foglalkozik leginkább. A Belvárosi Orvosi Centrumban pszichológushoz és pszichiáterhez egyaránt fordulhatnak a páciensek.

Megfelelő alapvégzettséggel pszichológus is végezhet pszichoterápiát

A pszichiáter a megfelelő diagnózis felállítását követően gyógyszeres kezelést alkalmaz az esetek többségében. Pszichoterápiát csak abban az esetben végezhet, ha pszichoterapeuta szakvizsgával is rendelkezik. Megfelelő alapvégzettséggel pszichológus is végezhet pszichoterápiát.

A pszichológusok dolgozhatnak például a szociális szférában vagy HR területen is. Kórházakban kizárólag klinikai szakpszichológusok felügyelete mellett végezhetnek munkát. A szakvélemény megírásához, vagyis a diagnózisalkotáshoz azonban klinikai szakpszichológusi vagy pedig pszichoterapeuta végzettségre van szükség.

Mi történik a pszichoterápiás beavatkozás során?

A lelki tünetek vizsgálata, illetve gyógyítása történik beszélgetés és terápiás kapcsolat segítségével. Fény derül a tüneteket okozó tényezőkre, és terápiás módszerekkel történik a kezelés. Pszichiáter szakorvos és klinikai szakpszichológus szerezhet pszichoterapeuta végzettséget az első szakvizsga letétele után.

A cikkben említett különbségek is jól mutatják, hogy a pszichiáter és a pszichológus szemléletmódja nagymértékben eltér egymástól. Természetesen a két tudományterület találkozik a legtöbb lelki probléma esetében. Ennek köszönhető, hogy a pszichoterápiás módszereket a gyógyszeres kezelésekkel kombinálva még a legsúlyosabb állapotok is kezelhetőek. Pszichotikus állapotok, illetve személyiségzavarok esetén is elérhető a megfelelő életminőség.

A megfelelő életminőség eléréséhez elegendő lehet önmagában a pszichoterápia

Ha enyhébb esetekről van szó, akkor a megfelelő életminőség eléréséhez elegendő lehet önmagában a pszichoterápia. Azonban ez költséges megoldást jelent, emiatt sokan választják inkább a gyógyszeres kezelést. Azzal mindenképpen érdemes tisztában lenni, hogy a különféle készítmények csupán az agyi folyamatokra vannak befolyással, melyekről még mindig nem tudjuk pontosan, hogy következményei vagy pedig okai a lelki betegségeknek.

Ha csupán gyógyszeres kezelésre kerül sor, azzal az a probléma, hogy nem eredményez maradandó változást a páciens életében. Csupán a tünetek megszüntetésére kerül sor, melyek azonnal visszatérnek, ha elhagyja a gyógyszereket.

(PR-cikk)

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program