Fáj a lézeres szemműtét?

Hirdetés

2023. június 15. - 09:44

Megosztás

Az emberek általában mindentől félnek egy kicsit, amit műtétnek hívnak. Nincs ez másképp a lézeres szemműtétek esetében sem - de vajon van-e valódi ok a félelemre? Sokáig tart, lassú a felépülés és (a legfontosabb kérdés) fájdalmas? Érkeznek a válaszok!

Miért érzünk fájdalmat?

Sok dologra mondják azt, hogy “fejben dől el”. Nos, a fájdalom is így működik, ami persze nem azt jelenti, hogy nem fáj, ha nem akarjuk. Valójában arról van szó, hogy a testünk tele van fájdalomérzékelő receptorokkal, méghozzá tetőtől talpig. Ez a több millió szálból felépülő háló összeköttetésben áll az aggyal, így a receptorok a másodperc tört része alatt továbbítják az ingerületet a fájdalomközpontba, azaz az agyba. Joggal merülhet fel a kérdés, hogy ez a “receptorháló” miatt ugyanolyan mértékű fájdalmat érezhetünk-e a testünk egyes részein, a válasz viszont az, hogy nem. A receptorok sűrűsége ugyanis eltérő, azaz vannak olyan pontok, ahol jobban, és olyanok, ahol kevésbé érezzük a fájdalmat. Akinek több tetoválása is van, tudja, hogy az apró kis tűszúrások máshogy fájnak az egyes testtájakon, és ez talán segít elképzelni, mit is jelent ez a bizonyos receptorsűrűség.

A legtöbb ember természetesen igyekszik elkerülni a fájdalmat, ezért teljesen érthető, hogy egy műtétjelentkezés előtt azon gondolkodnak, hogy vajon mennyire fog fájni. Ezért az sem meglepő, hogy a fájdalom kérdésköre a lézeres látásjavítás esetében is kardinális.

Tud fájni a szem?

Ez előzőekből adódóan felmerülhet a kérdés, hogy ha nem minden részünk fáj ugyanúgy, akkor vajon fájhat-e a szem. Mivel tényleg az egész testünket beborítják a érzékelők, értelemszerűen a szem sem képez kivételt, azonban a szem „receptoreloszlása” nem egyenletes. A legtöbb érzékelő a szem felszínén, a szaruhártya hámrétegében helyezkedik el, az alsóbb rétegekben viszont jelentősen kevesebb receptor van, ezért bár a felszíni szemkezelések járhatnak némi fájdalommal, az alsóbb rétegekben zajló kezelések nemigen.

Akkor fájhat egyáltalán a lézeres szemműtét?

Arra már utaltunk az előzőekben, hogy bizonyos kezelések esetében tapasztalható lenne fájdalom, más kezelések esetében pedig ennek elég kicsi az esélye, de lássuk, miről is van szó pontosan!

A régebbi típusú látásjavító kezelések a szem felszínén zajlanak, és tényleg okozhatnának fájdalmat, azonban ezeket a beavatkozásokat szemcseppes érzéstelenítést követően végzik el, így a műtét tökéletesen fájdalommentes. A lábadozási folyamat viszont nem annyira rövid, hisz meg kell újulnia a szem felszínének. Hogy a gyógyulás fájdalmas-e, teljesen egyénfüggő. Van, akinek fájdalomcsillapítóra van szüksége az első napokban, más pedig szinte meg sem érzi.

A fájdalmat illetően a lézeres szemműtét a látásjavító módszerek újabb generációjának képviselője, a lebenykészítéses eljárás már sokkal kíméletesebb. A kezelés során a domborulatmódosítás a szaruhártya belső zónájában történik, ahol ugye lényegesen kevesebb fájdalomreceptor található. Ahhoz, hogy hozzáférjenek a kezelendő területhez, apró, felhajtható lebenyt képeznek. A felhajtás után a lézer elvégzi a korrekciót, aztán visszahajtják a lebenyt, ami a későbbiekben olyan szépen regenerálódik, mintha mi sem történt volna. Az ilyen eljárással kezeltek akár azonnal érzékelhetik a látásjavulást, és pár nap múlva már kifejezetten élesen láthatnak. Ez a kezelés tehát szintén nem fájdalmas, és a gyógyulási folyamat is sokkal kellemesebb.

A technológiai újdonságoknak köszönhetően persze ennél a már alapvetően is kíméletes kezelésnél sem állt meg a fejlődés. 2020 óta már egy új, még remekebb szemműtét is elérhető, amelynek során még kisebb, körülbelül 2 mm-es nyílást képeznek a szemfelszínen, hogy a lézer a mélyebb rétegekben elvégezhesse a feladatát. A felszínen lévő apró rés a műtét utáni órákban a teljes épségét visszanyeri, ezért a teljes gyógyulás akár órákban mérhető. Ez az újgenerációs kezelés mindenképp kiemelkedik a többi közül azzal, hogy élen jár a kíméletességben, és azzal is büszkélkedhet, hogy teljesen fájdalommentes.

Mivel ma már tényleg számos kezelés közül választhatjuk ki a számunkra megfelelőt, és aki ezt a cikket olvassa, azt is tudja, hogy nem kell félnie az esetleges fájdalomtól, mindenkit arra biztatunk, hogy bátran jelentkezzen be egy alkalmassági vizsgálatra a margitszigeti Focus Medicalba, hogy fájdalommentesen szerezhesse vissza az éles látását.

(PR-cikk)

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program