Hogyan kell összeszerelni egy gondozásmentes fémlécekből álló kerítést?
2023. június 15. - 11:30
2023. június 15. - 11:30
Manapság egyre több az önjelölt barkácsmester és virágzik a DIY projektek trendje is, így nem csoda, ha egyre több ház körüli vagy építési munkát oldunk meg otthon, saját erőből. Persze egy komplett ház felépítésének nem célszerű önhatalmúlag nekikezdeni. De például egy kerítés összeállítása nem feltétlenül igényel szakembert. Pláne akkor, ha a lábazatok és oszlopok már adottak, és csak a léceket kell felszerelni. A modern, gondozásmentes elemek felszerelése házilag is könnyen megoldható, nézzük is a főbb lépéseket röviden a Nívó kerítés esetén.
A legelső lépés az oszlopok és a lábazat előkészítése lesz. A régi léceket és az őket tartó keretet távolítsuk el, a betonelemeket pedig tisztítsuk meg, szabadítsuk meg a mohától és egyéb szennyeződésektől. Ha törött vagy repedezett, javítsuk ki. Amennyiben festett, érdemes lecsiszolni a régi festéket és újra átkenni.
Az acélból készült lécek rögzítéséhez szükség lesz a hozzájuk való keretrendszerre. A profilokat válogassuk szét, és helyezzük el őket egy földre terített kartonlapon vagy szöveten. A keret-összeállító elemeket tegyük a vízszintes profilokba, és rögzítsük, a kiálló végükre pedig illesszük rá a függőleges profilokat.
Ha ezt mind a négy oldalon megcsináltuk, el is készültünk a kerettel. Ezt kétoldalt rögzítsük a kerítésoszlopokra, majd rakjuk fel rá a léceket. Használjuk a műanyag klikkeket, amivel az elemek egyszerűen ráilleszthetőek a profilokra. Ellenőrizzük, hogy a lécek közt ugyanakkora távolságokat hagyjunk ki, majd húzzuk szorosra az összes csavart.
Ha az említett cégtől nem az acél, hanem az alumínium elemek mellett döntünk, akkor a szerelési metódus is egy kicsit más lesz, de ugyanúgy egyszerű, és minimális barkácstudást igénylő.
A dolgunk annyival lesz több, hogy mivel ezeket a léceket fix méretben gyártják, nekünk kell a megfelelő nagyságúra vágni őket. Mérjünk meg alaposan minden darabot, hogy biztosan egyforma legyen.
A kerítésoszlopra szereljük fel a mellékelt F-síneket, majd ezekbe csúsztassuk bele az elemeket. Szintén állítsuk be a kívánt távolságokat, végül szorosan csavarozzuk hozzá a lécek végeit a sínekhez. Végezetül ellenőrizzük távolabbról nézve is, hogy egyenletes lett-e a kerítés.
Bár a fentiek tényleg nem igényelnek szakmai tudást vagy komolyabb barkácsolási ismereteket, de előfordulhat, hogy nincsenek szerszámaink, egyáltalán nem értünk az efféle munkákhoz, vagy nagyon kevés a szabadidőnk.
Ez természetesen érthető, viszont ilyenkor keresni kell egy szakemberekből álló csapatot, esetleg olyan cégtől megvásárolni az alapanyagot, akik helyszíni kivitelezést is vállalnak. Ez természetesen többletköltséggel is jár, ami jelentősen drágábbá teheti a kerítésfelújítást, viszont cserébe nem nekünk kell vesződnünk vele. Mérlegeljük, hogy melyik a kézenfekvőbb lehetőség.
(PR-cikk)