1

-illusztráció- (Fotó: Pexels)
Az egyik legrégebbi kérdés: Mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás? A tudósok azonban úgy vélik, hogy egy tanulmány segítségével végre sikerült választ találniuk erre a "rejtélyre" - írja az Obkec.
A bolygónkon évmilliókkal ezelőtt élt őskori fajok elemzésével derítették ki.
Az angliai Bristoli Egyetem tudóscsoportjának sikerült megoldania a rejtvényt, megcáfolva azt a korábbi elméletet, amely szerint a csirketojást a dinoszauruszok, a csirkék ősei tojták több millió évvel ezelőtt. A kutatók felfedezték, hogy ezeknek a tollas baromfiknak az ősei, akik jóval a dinoszauruszok előtt éltek, valójában gyűlölték a tojásokat.
A Nature Ecology & Evolution folyóiratban megjelent tanulmányban egy tudóscsoport 51 fosszilis és 29 élő fajt vizsgált meg, és két kategóriába sorolta őket: kemény vagy puha héjú tojásokat tojó állatokra és olyan egyedekre, akik élő magzatokat szülnek. A tudósok megállapították, hogy a csirkék legkorábbi hüllő ősei képtelenek voltak tojást tojni.
A bristoli és a kínai Nanjing Egyetem tudóscsoportja szerint bár a kemény héjú tojások lerakása az állatvilág egyik legnagyobb újítása, az élő magzat születésének előnyei is megvoltak.
Akkoriban biztonságosabb volt számukra az élő csirke születése, mint a tojásrakás.
"Az első tetrapodák halúszókból fejlesztették ki végtagjaikat, és többnyire kétéltűek voltak. Ezért vízben vagy víz közelében kellett élniük, hogy szaporodhassanak"
– mondta Michael Benton tudós, kijelentve, hogy ezek utódjai alkalmazkodtak a környezethez.
Bár sokan azt feltételezik, hogy az első a tojás volt, ez nem igaz. Kiderült, hogy a csirkék hüllő ősei nem használták ezt a képességet.
Obkec/para