Elkezdődött a parlament alakuló ülése, ilyen kevés magyar még nem volt a képviselők között, de egy ukrán talán lesz

Megosztás

Peter Pellegrini, a Hlas elnök lesz a koalíciós szerződés értelmében a házelnök. Négy helyettese lesz, három a három kormánypártból és egy ellenzéki. A képviselők között csak egyetlen magyar nemzetiségűt találunk, de többen beszélnek magyarul.

Boris Kollár leköszönő házelnökként megnyitotta a szeptember 30-i választások eredményeképpen felállt parlamentet. Kollár feladata csak addig tart, amíg az új képviselők meg nem választják a parlament új vezetését. Erre azonban csak valamikor délután, a kormány kinevezése után kerül sor. Kollár csak eddig marad a parlamentben, mivel pártja, a Sme rodina nem lépte át a bejutáshoz szükséges 5 százalékos küszöböt.

A parlamentben ilyen kevés magyar képviselő még talán nem volt.

Feltehetően csak Grendel Gábornak (OĽaNO) magyar a nemzetisége, de néhányan még beszélnek magyarul rajta kívül is a parlamentben.

Ugyancsak az OĽaNO listáján jutott a parlamentbe a magyarul is beszélő Tankó Viliam vágai roma bokszoló. A Hlas listáján jutott a parlamentbe egy másik magyar kötődésű sportoló, a komáromi Vlček Erik, aki többszörös szlovák olimpikon és tízszeres világbajnok kajakos. Ő korábban azt mondta a Paraméternek, hogy két célja lesz: a sportot és a déli régiót szeretné támogatni.

A Progresszív Szlovákia listáján bejutott képviselők közül ketten beszélnek magyarul, Martin Dubéci, aki a kassai Tabačka Kulturfabrik igazgatója, és Jaroslav Spišiak korábbi országos rendőrfőkapitány.

A lista azonban itt véget is ér. Várhatóan már a magát korábban tiszteletbeli magyarnak valló, és magyar nemzetiséget feltüntető Ondrej Dostál (SaS) már nem lesz magyar, mivel az előző parlamenti időszak végén már ukránnak vallotta magát. A parlament honlapján azonban még nem érhető el a képviselők listája, amiből a nemzetiségük is kiderül.

A 2020-as parlamentben Grendel Gábor mellett két másik magyar képviselő volt, igaz, ők is csak pótképviselőként: Gyimesi György és Cseh Péter. Cseh azonban csak néhány hónapig ült a parlamentben.

A képviselők már letették a képviselői esküt, a tisztségviselők megválasztásával azonban megvárják a kormány kinevezését. A koalíciós szerződés értelmében a parlament elnöke Peter Pellegrini lesz, a koalíciós alelnökök Andrej Danko (SNS), Peter Žiga (Hlas) és Ľuboš Blaha (Smer). Az egyetlen ellenzéki alelnök Michal Šimečka, a Progresszív Szlovákia elnöke lesz.

A kormánytagok helyére pótképviselők kerülnek, ezt követően választják majd be a képviselőket az egyes parlamenti bizottságokba. Ma megalakulnak a parlamenti frakciók is, ők is megválasztják hivatalosan a vezetőiket. A legnagyobb frakcióval a Smer rendelkezik majd, 42 képviselője van, a második a legnagyobb ellenzéki frakcióval, 32 képviselővel rendelkező PS. A Hlas frakciójának 27, az OĽaNO-nak 16, a KDH-nak 12, az SaS-nek 11, az SNS-nek pedig 10 tagja lesz.

– lpj –

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program