1
Fotó: TASR
Már a Smer, Hlas, SNS kormánykoalíció megalakulása óta tudni lehetett, hogy Szlovákiának egyúttal új országos rendőrfőkapitánya is lesz. Hamran István ugyanis már korábban kijelentette, nem várja meg, amíg menesztik posztjáról, önként távozik. Az új belügyminiszterrel, Matúš Šutaj Eštokkal kész találkozni, de ez semmiben sem befolyásolja döntését.
Hamran még októberben kérvényezte pozíciójából való felmentését. Az Aktualitynek elmondta, találkozni szeretne az új belügyminiszterrel, hogy beszámoljon az aktuális helyzetről a rendőrségen belül, ezt követően pedig távozik posztjáról. Hamrant 2021 szeptemberében nevezték ki országos rendőrfőkapitánynak azt követően, hogy elődje, Peter Kovařík lemondott, miután meggyanúsította őt a rendőrség inspekciója.
Jelenleg Hamran az egyetlen tisztviselő, aki azonnali hatállyal távozik a rendőrségtől. Branko Kišš és Damián Imre, a rendőrfőkapitány helyettesei, valamint Ľubomír Daňko NAKA-főnök az év végéig maradnak pozíciójukban. Utóbbi szerdán közölte, hogy akárcsak Ján Čurilla, valamint a köré csoportosuló nyomozók, ő is védett bejelentő státuszt kapott. Ha egy alkalmazott bűncselekmény gyanúját jelenti be, az ügyészség javasolhatja a státusz megítélését az illetőre. Ez pedig gyakorlatilag megvédi őt attól, hogy munkáltatója például bosszúból kirúgja vagy áthelyezze más részlegre.
A legutóbbi rendőrségi törvénymódosításnak köszönhetően az új belügyminiszter, Matúš Šutaj Eštok saját maga nevezheti ki Hamran utódját. Már korábban tudatta, hogy a rendőrségen nem lesz helye semmilyen politikai vagy egyéb befolyásnak.
„A rendőrnek, aki a törvény értelmében jár el, szabad keze lesz. Amennyiben bebizonyosodik, hogy valaki más – akár politikai, akár egyéb – utasítása szerint járt el, a tevékenykedése a rendőrségnél véget ér” – mondta a belügyminiszter.
A múltban nem a belügyminiszter kezében volt a döntés az országos rendőrfőkapitány személyét illetően. A rendőrfőnököt azok közül a jelöltek közül kellett kiválasztania, akiket a parlament védelmi bizottsága meghallgatott. Igor Matovič kormányzása alatt viszont ez a jogszabály megváltozott. Most a kinevezés előtt a belügyminiszter a jelöltjét közmeghallgatásra terjeszti a védelmi bizottság képviselői elé. Azonban ő maga választja ki, és ő is nevezi ki.
Olyan személy is országos rendőrfőkapitánnyá válhat, aki időközben már távozott a rendőrség kötelékéből, viszont legkésőbb a kinevezése idején ismét rendőrnek kell lennie.