A Hlas döntött: Smer-Hlas-SNS kormány alakulhat, Pellegriniék már csak Ficóval és Dankóval tárgyalnak

Megosztás

A Hlas eldöntötte a kérdést: Smer-Hlas-SNS kormány alakulhat a következő hetekben. Peter Pellegrini pártelnök bejelentette, hogy a Hlas elnökségének döntése értelmében már csak a Smer és a SNS képviselőivel tárgyalnak. Pellegrini nem lesz miniszterelnök.

A Hlas elnöksége egységesen a Smer-Hlas-SNS kormány mellett foglalt állást, jelentette be ma Peter Pellegrini pártelnök az elnökség ülése után.

„A Hlas Elnöksége ma egyhangúlag döntött arról, hogy a Hlas a további tárgyalásokat a kormánykoalícióról a Smerrel és az SNS-szel fogja vezetni” – jelentette be Peter Pellegrini.

Arra számít, hogy a következő napokban a másik két párt is megerősíti ezt a döntést.

Pellegrini szerint már nem fognak tárgyalni a jobboldali pártok képviselőivel, nem lesznek „tapogatózó” tárgyalások sem. A döntést a testület egységesen hozta meg, egyetlen tagja sem volt ellene.

A kormányzati posztok elosztásáról nem beszélt

A Hlas elnöke szerint a három párt megbeszélései alapján megszülető koalíciós szerződés a kormánypozíciók elosztása mellett meghatározza majd a parlamenti pozíciókat is.

„Ezekre a kérdésekre azonban majd a további tárgyalások adnak választ, ezért most nem fogok, nem is tudok beszélni sem nevekről, sem posztokról, sem számokról, sem arányokról” – jelentette ki a Smer elnöke.

Pellegrini meg is indokolta, hogy a Hlas miért ezt a döntést hozta. „A választások előtt elmondtuk, hogy Szlovákiának stabil, felelősségteljes és szakmai alapokon álló kormányra van szüksége” – mondta Pellegrini. A Hlas elnöke szerint a legfőbb ígéretük az erős állam volt, amely határozott intézkedéseket tud hozni a fontos kérdésekben.

Pellegrini nem lesz miniszterelnök

Szerinte azzal, hogy a Smer nyerte a választásokat, Robert Fico kapta a legnagyobb felhatalmazást a miniszterelnöki posztra.

„Ha a lakosok Peter Pellegrinit akarták volna kormányfőnek, akkor azt szeptember 30-án, a választásokon kellett volna megmutatniuk” – zárta le a kormányfő kérdését Pellegrini.

Miért nem a jobboldali pártok?

Pellegrini szerint a KDH hozzáállása is befolyásolta pártja döntését.

„A KDH véglegesen kizárta az együttműködést a Smerrel, a Progresszív Szlovákiával való együttműködésről pedig folyamatosan változó álláspontot képviselt, állandóan a vörös vonalakat emlegette – magyarázta a Hlas elnöke. – Nyilvánvaló volt, hogy a progresszívekkel és a liberálisokkal való együttműködésük folyamatosan belső konfliktusokkal lett volna tele, nem így néz ki három párt ajánlata, amelyek egy negyedikkel akarnak megegyezni.”

A Hlas azt is elfogadhatatlannak tartotta volna, hogy ne jöjjön létre semmilyen kormány, vagyis elutasítják egy újabb választás kiírását.

Pellegrini szerint a Smer-Hlas-SNS kormány stabilabb lehet, mint a másik, négypárti koalíció, erre utal az is, hogy már a választások óta is romlott a viszony a KDH, az SaS és a Progresszív Szlovákia között.

Köszöni a PS ajánlatát

Pellegrini megköszönte a Progresszív Szlovákia (PS) ajánlatát is. Michal Šimečka, a PS elnöke felajánlotta a miniszterelnöki posztot Peter Pellegrininek, és hajlandó lett volna arról is tárgyalni, hogy a belügyminisztériumot párton kívüli szakemberre bízzák.

„Nem az volt a célunk, hogy Peter Pellegrini a miniszterelnöki székben süttesse a hasát” – mondta a Hlas elnöke.

Kifogásolta azonban azt a kommunikációt, amit a PS lehetséges partnerei, az SaS és a KDH egyes képviselői folytattak. A Hlas elnöke szerint a pártja programja is közelebb állt a Smer programjához, mint a PS vagy az SaS programjában.

Szlovákia nyugati orientáltságú marad

A Hlas elnöke megerősítette, hogy az a kormány, aminek része lesznek, nyugati orientációjú lesz. „Mindenkit megnyugtathatok, hogy a Hlas garancia lesz arra, hogy Szlovákia európai uniós és a NATO-tagsága nem lesz semmilyen veszélyben” – mondta Pellegrini. Szerinte a kormány külpolitikáját a miniszterelnök és a külügyminiszter alakítja, nem pedig az egyes parlamenti képviselők, reagált Pellegrini arra a kérdésre, hogy a SNS-nek szinte egyetlen, valóban nyugati irányultságú képviselője sincs.

„Ha valaki el akarja hagyni Szlovákiát, mert fél attól, hogy nem maradunk az Európai Unió és a NATO tagjai, akkor üzenem, hogy nem kell csomagolnia” – mondta a Hlas elnöke. Pártja kilép a kormányból, ha ilyen tendenciákat érezne a másik két párt részéről, állítja Pellegrini.

Pellegrini szerint a három párt már a héten bejelentheti a megállapodást a köztársasági elnöknek. Zuzana Čaputová 14 napot adott Robert Ficónak arra, hogy megállapodjon egy legalább 76 képviselő támogatta kormánykoalíció létrehozásáról. A Smer-Hlas-SNS koalíciónak 79 képviselője lesz.

– lpj –

A cikk szerzői

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program