6
Fotó: Paraméter
Egy évvel ezelőtt, 2022. október 12-én pozsonyi Vár utcában (Zámocká), egy melegbár előtt terrortámadás áldozata lett két meleg fiatal, Juraj Vankulič és Matúš Horváth. A harmadik áldozat, Radka Trokšiarová súlyosan megsérült, túlélte a támadást, de sérüléséből azóta sem épült fel teljesen. A éves gyilkos néhány órával a támadás után öngyilkosságot követett el. Egy évvel a támadás után több ezren emlékeztek az áldozatokra a terror helyszínén.
Több ezren gyűltek össze az egykori Tepláreň bár előtt, hogy az egy évvel ezelőtti terrortámadás két halálos áldozatára, Juraj Vankuličra és Matúš Horváthra emlékezzenek. A „Matúš és Juraj, nem felejtünk!” címmel meghirdetett esemény célja az emlékezés mellett a szervezők szerint az is, hogy figyelmeztessék a kormányt és a parlamentet.
„Nem hallgatunk, és követeljük, hogy tegyenek lépéseket az LMBTQ emberek egyenjogúságának elősegítése érdekében”
– írták a rendezvény beharangozójában.
Tavaly, a gyilkosságok hatására jött létre az „Életünk a tét” (Ide nám o život) kezdeményezés több pontban követelte a melegjogok bővítését. Most ezeknek a követeléseknek a teljesítését is értékelik.
Zuzana Čaputová köztársasági elnök betegség miatt nem tudott részt venni a megemlékezésen, de Ódor Lajos kormányfő egy csokrot helyezett el a Tepláreň előtt, és gyújtott egy gyertyát.
Az államfő videoüzenetben köszöntötte az emlékezőket.
“Egy évvel ezelőtt itt egy terrorista támadás történt, remélem, hogy az első és az utolsó Szlovákiában”
– mondta Čaputová. Szerinte az itt történt szörnyűség ellenére nagyon kevés változást sikerült elérni.
“Emberi méltóságunkban mindannyian egyenlők vagyunk, és végre jogaink tekintetében is egyenlőknek kellene lennünk, és soha nem szabadna megengedni, hogy az önök identitása bárkinek is az életébe kerüljön”
– üzente a köztársasági elnök.
A megemlékezésen jelen volt Juraj Rizman, az államfő élettársa is, de csak mint egyszerű résztvevő.
A köztársasgi elnök üzenete után a kormányfő élőben köszöntötte a résztvevőket.
“Az undorító gyilkosság, aminek két ártatlan fiatal ember volt az áldozata, átgondolt, nem titkolt támadás volt az LMBTQ-emberek ellen. Olyan támadás, amit nem lehet sem megbocsátani, sem megérteni”
– mondta Ódor. Szerinte a támadás motivációja az előtéeletkből fakadt, amelyet olyan cinikus és rosszinndulatú szavak erősítettek fel, amelyeket ma is meg lehet találni egyes politikusok szótárában. Bízott benne, hogy a rendőrség gyors eljárását hasonlóan gyors reakció követi majd más intézmények, azok vezetői és a társadalom részéről is.
“Sajnos nem ez történt”
– értékelte Ódor azokat a lépéseket, amelyeket a queer emberek érdekében kellett volna elfogadni.
A Vár utca végében felállított színpadon Ódort Radka Trokšiarová, a támadás túlélője követte, aki a meggyilkolt barátaira emlékezett.
”Nehéz szavakat találni, mert én most itt vagyok, de ők már nincsenek”
– mondta Trokšiarová, aki a terrortámadásban maga is súlyosan megsebesült.
A meggyilkolt fiatalokról Trokšiarová után Juraj Horváth édesanyja emlékezett meg.
“A legnagyobb fájdalom, amikor a szülő túléli gyermekét – mondta az édesanya. – Juraj szeretett élni, de már nincs itt, és én még mindig nem tudom felfogni.”
A politikusoknak Roman Samotný, a Tepláreň vezetője üzent.
“Álljanak már le a butaságaikkal, mi nem megyünk sehová”
– mondta Samotný.
A megemlékezésen Ódor Lajos kormányfő mellett több miniszter is részt vett, a tömegben is feltűnt több politikus is. Michal Šimecka, a PS elnöke a feleségével jött, és ott volt Miroslav Kollár, a választáson elvérzett Demokraták alelnöke.
-lpj-