Gennyes pukli az ínyen? A fogászati góc kezelése megoldást jelenthet!

Hirdetés

2023. november 17. - 11:53

Megosztás

Általában a páciens számára tünetmentes lehet, mivel konkrét fogfájdalom nem tapasztalható, azonban mégis fennáll a gócos gyulladás, amely a mély szövetekre kiterjedt. Annak ellenére, hogy nem fáj, igen súlyos állapot, ennek következtében ugyanis testszerte megjelenhetnek panaszok.

Mikor javasolt?

A Budapest Dental fogászati góc kezelését is lehetővé teszi, érdemes segítséget kérni mielőbb, ha az alábbi panaszokat tapasztaljuk, például egy gennyes puklit az ínyünkön. A kis csomó, amelyből genny ürül, utalhat gócos gyulladásra.

Ilyenkor az általános vizsgálaton túl panoráma és intraorális röntgen is javasolt, előbbi átfogó képet ad az összes fogról, utóbbival pedig a góc térképezhető fel.

A csomó, apró göb tehát azért alakul ki, mert a genny igyekszik utat törni magának, amint áttöri a csontot és az ínyt, meg is jelenik a “pukli”. Ezáltal a felgyűlt váladék ürülhet, nem lesz feszítő érzés, sem fájdalom.

A mélyebb szövetekben zajló gyulladás azonban felemészti a csontot, tehát a gócos fogat mihamarabb kezelni kell, különben meglazulhat a fogágy, s akár fogeltávolítással is végződhet a súlyos állapot.

Természetesen nem egyedül az elvesztése miatt olyan veszélyes, a baktériumok eljuthatnak a véráramon keresztül a szervezet más területeire is, ahol a szervekben, szövetekben további gyulladásokat, problémákat okozhatnak. Ha eddig a gócos fog észrevétlen is volt, a hajhullás, az ekcémás bőr erőteljes figyelmeztető jel lehet.

Hogyan kezelhető a probléma?

A megoldást elsősorban a gyökérkezelés jelenti, azonban a nagyobb kiterjedésű gennyes elváltozás esetében több alkalomra is szükség lehet a sikeres feltáráshoz és kitisztításhoz. Az első fertőtlenítést követően a fájdalmas panaszok intenzíven jelentkezhetnek, mivel ilyenkor fellángol a gyulladás. Néhány nap elteltével viszont elmúlik.

Lényeges, hogy a kezelést kofferdam izolálás mellett célszerű végezni, ugyanis így elkerülhető, hogy a fertőzött fogba még több baktérium jusson be a nyállal, valamint általa hatékony fertőtlenítőszerek alkalmazhatók a beavatkozás során, melyek az izolálás nélkül a nyálkahártyán marást okoznának.

Mely tényezők befolyásolják a sikeres kimenetelt?

A kutatások alátámasztják, hogy körülbelül 80-96% a gyökérkezelés sikere. Lényegében elmondhatjuk, hogy 5 fogból 4 megmenthető, de persze minél bonyolultabb a fog anatómiája, annál kisebb az esély, illetve az is döntő, hogy mióta tart a gyulladás.

Lényeges továbbá a fogorvos tapasztalata, a technika, az alapanyagok. A sikeres góckezelés elvégzése után épp olyan fontos a rendszeres fogászati szűrés, mint korábban. Ne mulasszuk el a féléves, majd éves kontrollt.

A beavatkozás után 4 évvel tekinthető sikeresnek a procedúra, amikor már teljesen panaszmentes állapotot értünk el, vagyis a röntgenen sem észlelhető elváltozás, ugyanakkor a fog betölti funkcióját is.

(PR-cikk)

A cikk szerzője

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program