1
Fotó: TASR
Az SNS benyújtotta a civilszervezetek megregulázására szolgáló javaslatát: annak a szervezetnek, amely évi 5000 eurónál nagyobb külföldi támogatásban részesül, a neve mellé kell írnia, hogy „organizácia so zahraničnou podporou”. Hasonló törvényt Vlagyimir Putyin léptetett életbe néhány évvel a háború előtt, aminek a célja a helyi civil szféra és a független sajtó felszámolása volt. Az SNS javaslatát várhatóan a Robert Fico vezette Smer és a Peter Pellegrini vezette Hlas is támogatni fogja.
Már a következő, április 16-án kezdődő ülésén napirendre kerül a Szlovák Nemzeti Párt által benyújtott törvénytervezet, amely „külföldi ügynökké”,
pontosabban „külföldi támogatásban részesülő szervezet” – „organizácia so zahraničnou podporou” – megjelölést írná elő azoknak a civil szervezeteknek, amelyek egy évben 5000 eurónál nagyobb külföldi támogatásban részesülnek.
Amelyik szervezet nem tesz eleget ennek a szabálynak, arra 5000 eurós bírságot szabhatnak ki. A javaslatot négy SNS-es képviselő – nyújtotta be, de várhatóan megkapja a koalíció támogatását.
Fico már tavaly beszélt róla
A javaslatról a Robert Fico, Peter Pellegrini és Andrej Danko alkotta koalíciós tanács még tárgyalni fognak, várhatóan a jövő héten. Robert Fico miniszterelnök már beszélt arról, hogy a következő parlamenti ülésen sok fontos törvényjavaslat kerül napirendre. Feltételezhető azonban, hogy a koalícióban örömmel fogadják majd a nemzetiek javaslatát. Robert Fico ugyanis már tavaly beszélt egy „ügynöktörvényről”.
„A törvény azt mondja majd, ha a Szlovákia területén működő civil szervezet külföldi finanszírozásban részesül, külföldi ügynök megjelölést kell viselnie” – mondta tavaly novemberben Fico.
Az SNS-es képviselők most feltehetően ezt a tervezetet nyújtották be.
Megbélyegzett magyar szervezetek
A tervezet ellen tiltakozik több szlovákiai magyar politikus is.
„Sajnos lassan közeleg, amire a választások előtt figyelmeztettem Fico egyik hőbörgése kapcsán. Azzal fenyegetett, hogy „külföldi ügynök” bélyeget kapnak azok a szervezetek, amelyek külföldi támogatásban is részesülnek” – Facebook-bejegyzésében Mózes Szabolcs, a Magyar Szövetség elnökségi tagja.
Szerinte az SNS tervezete a szlovákiai magyar szervezeteknek fájna a legjobban, amelyeket így megbélyegezne a szlovák állam. „Dankóék tervezete leginkább a magyar szervezeteket érintené, amelyek különböző magyarországi forrásokból kapnak támogatást kulturális, oktatási, egyházi, közösségépítő vagy egyéb tevékenységre. Mert a szlovák állam nem támogatja eléggé a magyar intézményrendszert – írja Mózes. –
Érvényesül majd a fordított logika: akit megrövidít a saját állama, még billogot is kap tőle.”
Orosz Örs szerint ennek a megbélyegzésnek folytatása is lehet.
„Először csak a „disclaimer” jelenik meg, amire később bármilyen korlátozás épülhet. Hiszen akinek volt ideje és fantáziája ezt kitalálni, cudarabbat is ki tud ötleni” – írja a Magyar Szövetség alelnöke.
Nagyon veszélyesnek tartja az SNS javaslatát Rigó Konrád (Híd) korábbi kulturális államtitkár is. „Sajnos nekünk, szlovákiai magyaroknak, ismerős az a történet, amikor a kormány közellenségként tekint a civil szektor bizonyos szereplőire – mondta a Paraméternek Rigó. –
Így amikor erről az egyértelműen káros törvénytervezetről beszélünk, nem mehetünk el amellett, hogy lássuk honnan inspirálódott a kormányunk. Ehhez hasonlót először Oroszország, majd Magyarország vezetett be.”
Szerinte, ha elítéljük Dankóék javaslatát, akkor el kell hogy ítélni azt is, amit a civil szektorral a magyar vagy az orosz hatalom művel.
„Ha nem így tennénk képmutatókká válnánk, ami finom szólva is kínos. Mert azt pedig mindenki látja, amikor visszanyal a fagyi” – üzeni a Magyar Szövetség politikusainak Rigó.
-lpj-