Adócsökkentéssel tenné elviselhetőbbé a benzinárat a Szövetség

camera

1

Adócsökkentéssel tenné elviselhetőbbé a benzinárat a Szövetség

Fotó: Paraméter 

Megosztás

Az ország élelmiszer- és energiabiztonságának megőrzését tartja a legfontosabbnak a Szövetség. Ezt szerintük segítené, ha a kormány életbe léptetné három javaslatukat. A lakosság terheinek csökkentését pedig az üzemanyagok jövedéki adójának csökkentésével érnék el.

Forró Krisztián (Szövetség) pártelnök szerint a legfontosabb feladat, hogy biztosítsák az ország gabonaellátását.

„Szlovákia önellátó gabonából, csak azt kell elérni, hogy ne lehessen ellenőrizetlenül kiszállítani” – jelentette ki a Szövetség elnöke.

A másik intézkedés a malmok ellátására fókuszál. „Azt szeretnénk segíteni, hogy a malmok közvetlenül tudják megvásárolni a gabonát, a közvetítők kihagyásával. Ezt el lehet érni azzal, ha a malmok kamatmentes hitelt kapnának, amiből közvetlenül a termelőtől tudnának gabonát vásárolni, így a láncból kiesnének a kereskedők, és így akár a kenyér is olcsóbb lehet.”

Gyanús szerződések a Földalap asztalán

Forró harmadik javaslatát a Szlovák Földalaphoz intézte, amely ma (csütörtökön) dönt mintegy 400 bérleti szerződésről. A Szövetség elnöke nem érti, hogy miért éppen ezeket választották ki a még mintegy 2000 elbírálatlan szerződés közül. „Mi azt kérjük, hogy állítsák le a döntési folyamatot, mert tudni szeretnénk, hogy miért éppen erről a 400-ról döntenek” – mondta Forró. Emellett azt is szeretnék elérni, hogy a Földalap részesítse előnyben a helybeli gazdákat az állami földek bérbeadásánál.

A Szlovákiai Agrárkamara is leállítaná a szerződéskötést

Az Agrárkamara szerint a Szlovák Földalap Igazgatótanácsa a 400 szerződés aláírásával hosszú távú bérleteket hagyna jóvá.

„A Földalapnál vannak 2-3 éves bérleti kérelmek is, amivel nem foglalkoztak eddig, mi nem tudjuk, hogy most miért éppen ezt a 400-at tárgyalják” – magyarázta Patasi Ilona, a kamara elnöke.

Ők is azt szeretnék elérni, hogy az állami földeket helybeli gazdálkodóknak adnák bérbe. „Ezzel biztosítani lehetne Szlovákia élelmiszer-ellátását, az élelmiszerbúzát, a húst, a tejet, vagyis amire a legnagyobb szüksége van a lakosságnak” – véli Patasi.

20-30 centtel csökkentenék az üzemanyag árát

Rigó Konrád (Híd Platform) a lakosság terheinek gyors csökkentését kéri a kormánytól, amit szerinte az üzemanyag jövedéki adójának csökkentésével lehet a leggyorsabban elérni. „Az energiaárak emelkedése olyan terhet ró az emberekre, ami már elviselhetetlen, és nem várható el, hogy ezt állami segítség nélkül viseljék el” – mondta a Híd Platform elnöke. Szerinte már a legtöbb uniós államban lépett a kormány, Szlovákiában még mindig nem.

„A szlovák kormány egyszerűen képtelen arra, hogy időben megtegye a szükséges lépéseket” – véli Rigó.

A leggyorsabb segítség szerint a benzin és a gázolaj árának csökkentése lenne, amit a kormány könnyen megtehetne. „Az benzin és a gázolaj árának fele adó, vagyis az 1,80-ba kerülő benzin minden literje után 90 cent az államkasszába vándorol” – magyarázta Rigó. Szerinte a kormánynak komoly bevételnövekedése van az üzemanyagárak emelkedése miatt, hiszen egy évvel ezelőtt még csak 1,20 volt a benzin ára, vagyis az államnak akkor literenként még harmadával kevesebb, csak 60 centet bevétele volt.

Az üzemanyagárat terhelő adó egy része a jövedéki adó, ami a benzin esetében literenként 51 cent, a gázolaj esetében pedig 36 cent.

„Javasoljuk a benzin jövedéki adójának literenkénti 30 centtel, a gázolajénak pedig 20 centtel való csökkentését – mondta Rigó. – Ezt akár már holnaptól bevezethetné a kormány.”

Az energiabiztonság uniós stratégiát igényel

A szlovák kormánynak az Európai Unióval közösen egy középtávú stratégiát kellene kidolgoznia, amelyik lehetővé teszi az energiahordozók piaci diverzifikációját. „Ezt rövid távon nem lehet kezelni, az orosz gázra szükségünk van, még akkor is, ha tudjuk, hogy a szomszédban háború dúl, és ezt a háborút minden felelős ember elítéli” – mondta Élesztős Pál, a Szövetség energiabiztonsági kérdésekkel foglalkozó szakembere.

– lpj –

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program