Adományait szállítsa a komáromi Emberszeretet-kórházba

camera

1

Adományait szállítsa a komáromi Emberszeretet-kórházba

(Archív felvétel) 

Megosztás

Csallóközi lenyomatok CCXLIX.

Komárom vármegyei mindennapok a Nagy Háború árnyékában című helytörténeti alsorozatunkkal fel- és megidézzük olvasóinknak, hogyan zajlottak a hátországi emberek mindennapjai, ill. hogyan alakult a tájhoz kötődő személyiségek élete és munkássága az Alsó-Csallóközben az 1914–1918. évi világégés idején. Forrásunk a korabeli regionális sajtó.

(CLXX. rész)

Ghyczy Dénes alispán felhívással fordult Komárom vármegye községeihez. A tisztségviselő a lakosság áldozatkészségére apellálva, összhangban a Monarchia hivatalos propagada-gépezetével – egyebek mellett – a következőket állapítja meg közleményében [1915 őszén]: „Egyik szép feladata a polgári társadalomnak a hazáért vívott harcokban megsebesült vitéz fiairól való gondoskodás. Ezek sorsának javítása és mielőbbi felgyógyulásuk biztosítása érdekében fordulok most a vármegye hazafias érzelmű, áldozatkész lakosságához azon kérelemmel, hogy azon Istenáldást, mely az idei kedvező termésben neki osztályrészül jutott, ossza meg a hazáért szenvedő honfitársaival, s termésének fölöslegéből adakozzon a sebesült katonák élelmezésének javíthatása céljából. Az ő felgyógyulásuk előmozdítása érdekében adományozzon burgonyát, babot, káposztát, tököt, zöldséget, lisztet, tojást, baromfit stb., szóval bárminemű élelmi cikket, és azt a komáromi Emberszeretet-kórházba szállítsa be.”

*

Gútán Kiss Lajos kissé ittasan járkált a vasúti pályatesten és nem vette észre a feléje közeledő szerelvényt, amely elütötte. A helyi gazdálkodó fején és lábán is súlyos sérülést szenvedett, s a legközelebbi vonattal a komáromi közkórházba szállították.

*

Zsindely Ferenc ítélőtáblai bíró feljelentést tett a rendőrségen, hogy a Klapka tér 2. számú házának pincéjébe ismeretlen egyén hatolt be és onnét mintegy 10 liter bort lopott el. A károsult továbbá bejelentette, hogy bortermését ebben az évben már negyedszer dézsmálták meg. A tolvaj ellen nyomozás indult.

*

Közlemény: „Komárom szabad királyi város rendőrkapitányi hivatala közhírré teszi, hogy Keszegfalva községben 1915. szeptember 24-én egy fehérszőrű – a két fülénél valamint a hátsó faránál két-két barnás-sárgás folt van –, gazdátlan vadászeb gondozásba vétetett. Az eb hátsó combja valószínűleg régi lőtt seb következtében hibás. Igazolt tulajdonosa a jószágot Molnár János darálómalom-tulajdonos keszegfalvai lakosnál átveheti.

*

A komáromi Apollo mozgószínházban 1915. október 8-án, pénteken Az elcserélt gyermek című négyfelvonásos drámát vetítik, október 9–10-én, szombaton és vasárnap Az attasé című drámát három felvonásban.


Lelkes Vince

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program