Akad három vállalat is a legnyereségesebb szlovákiaiak között, amelyről semmit sem tudni

Megosztás

Nemcsak arról a bizonyos Territorióról, de két másik, százmilliós nyereséggel bíró szlovákiai vállalatról sem tudni szinte semmit.

A 2014-es zárszámadásuk alapján, a Finstat.sk adatai szerint a legnyereségesebb hazai cég az SPP Infrastructure volt, ami a Szlovák Gázművek és a cseh EPH és a J&T közös holdingjának csúcsvállalata.

813,4 millió eurós haszonnal zárta a 2014-es évet. Különösebb tevékenységet nem folytat, a bevételének legnagyobb hányada az alá tartozó cégek osztalékaiból származik. Ide tartozik például az Eustream, az SPP distribúcia és a Nafta.

Éppen a szlovák gázszállításért felelős Eustream volt a második legnyereségesebb cég 2014-ben a maga 334 millió eurós profitjával. Az állam a cég 51%-át birtokolja, míg a menedzseri kontroll a fennmaradó 49%-kal együtt az SGH nevű vállalaton keresztül az EPH kezében van.

A harmadik hely birtokosa a legfurább. A Territorio cégnek sem alkalmazottai, sem bevétele nem volt, mégis kitermelt 300 millió eurós nyereséget. 2012-től létezik, bevétele pedig azóta egyetlen évben sem volt. Szlovákiában a cég semmilyen üzleti tevékenységet nem folytat. Hivatalosan a ciprusi Tomkins Holding Limited nevű céghez tartozik, de valódi tulajdonosa ismeretlen.

Kapcsolódó cikk:

PROFIK: Egy pozsonyi offshore cég, amely semmit nem csinál, mégis kitermelt 300 millió eurós nyereséget

A ciprusi offshore céget követi a listán az SPP. a.s., amely a szlovákiai háztartások számár biztosítja a gázszolgáltatást. A gázművek 2014-ben 288 millió eurós nyereséget termelt, és azzal is büszkélkedik, hogy az erős verseny ellenére továbbra piacvezető 60%-kal.

A KIA következik a sorban. Az autógyártó zsolnai gyárából tavaly 338 ezer autó gurult ki. Nálunk gyártják a c’eed, Sportage és Venga modelljeiket, és összesen mintegy 3800 embert foglalkoztatnak. Nyereségük 2014-ben 282,4 millió euróra rúgott.

A hatodik a 20%-os piaci részesedésével legnagyobb szlovákiai bank, a Slovenská sporiteľňa, amely az osztrák Erste bank leányvállalata, és tavalyelőtti nyeresége elérte a 181,5 millió eurót.

A sorban a bankot a Szlovák Villamosművek követi, amelynek 66%-át jelenleg még az olasz Enel birtokolja, 34%_át pedig az állam. Az Enel részesedésének felét nagy valószínűséggel a cseh EPH vásárolja meg, később pedig valószínűleg a másik felét is. 2014-es profitjuk 169,8 millió euró volt.

A leggazdagabb szlovákok közé tartozó Patrik Tkáč és Ivan Jakabovič által alapított J&T Finance Group a nyolcadik. A cégstruktúra már változott, a legfrissebb hozzáférhető adat a 2013-as nyereségük, ami 163,8 millió eurót tett ki.

A tízes lista utolsó két helyét azonban ismét olyan vállalatok foglalják el, amelyekről semennyit se tudni. A Clean Energy Trade nevű társaságot 2010-ben alapították, 2013-ban pedig 268 ezerről 158 millióra (!) növekedett a nyeresége, bevétele 410%-kal nőtt. Abban az évben nem volt egyetlen alkalmazottja sem, az államnak nulla adót fizetett. A cég hivatalos társtulajdonosaként szerepel a nyilvántartásban a franciaországi lakhellyel rendelkező Jean Pierre Rougé.

Az utolsó a Top 10-ben pedig egy Fortress Trading nevű vállalat, amiről ugyancsak vajmi keveset tudni. 2012-ben alapították, alkalmazottja nincs.157,9 milliós nyereségét nem a bevételeiből érte el, mivel azok nagyon alacsonyak. A legtöbb bevétel pénzügyi tevékenységből adódott. A hozzáférhető adatok szerint egy Seychelle-szigeteki állandó lakhellyel rendelkező természetes személy a társtulajdonosa.

Denník N/para

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program