Akadnak járások, ahol már kötelező beltéren a reszpirátor – mutatjuk, milyen szabályok érvényesek a vörös régiókban

camera

1

Akadnak járások, ahol már kötelező beltéren a reszpirátor – mutatjuk, milyen szabályok érvényesek a vörös régiókban

Illusztráció - Cséfalvay Á. András 

Megosztás

Az első figyelmeztetési fokozatú, azaz a vörös besorolású járásokban beltéren egyszerű szájmaszk helyett kötelező a reszpirátor viselése, a szabadban pedig a tömegrendezvényeken legalább szájmaszkot kell felhelyeznünk, amennyiben két méteren belül valaki a közelünkben van.

A Covid-automata szerint a teljesen beoltottak részére limit nélkül megtarthatóak a tömegrendezvények a vörös besorolású járásokban is. Az OTP-üzemmódban (letesztelt vagy az elmúlt hat hónapban covidon átesett beoltatlanok) a tömegrendezvényeken a maximális kapacitás 25 százalékát lehet megtölteni. Amennyiben a kapacitás nincs meghatározva, maximum 150 személy lehet jelen.

Az esküvők, a halotti torok és az éttermekben tartott tömegrendezvények járványügyi szempontból különösen rizikós aktivitásnak számítanak, ezért a teljesen beoltottak beltéren legfeljebb 50-en, a szabadban maximum 80-an lehetnek, illetve a Covid-szemafor szerint kell eljárni.

A teljesen beoltottak korlátozás nélkül részt vehetnek az istentiszteleken. Az OTP-üzemmódban legfeljebb a kapacitás 25 százalékát lehet elfoglalni, ha pedig nincs meghatározva a maximális kapacitás, legfeljebb 150 személy lehet jelen.

A kórházi és a börtönlátogatás a teljesen beoltottak részére és az OTP-üzemmódban is kizárólag a működtető vagy az igazgató beleegyezésével valósulhat meg a vörös besorolású járásokban.

AZ OTP- és az alap üzemmódban a vörös járásokban érvényes, hogy 15 négyzetméterre számítva egy vásárlót engedhetnek be az üzletek.

Az éttermekben OTP-üzemmódban beltéren legfeljebb négyen lehetnek vagy többen, ha mindannyian egy háztartásban élnek. A beoltatlan személyek, akik teszttel sem rendelkeznek (tehát alap üzemmódban) nem mehetnek étterembe vagy kávézóba, és még azok teraszán sem ülhetnek, csak elvitelre kérhetnek.

Mint ismert, hétfőtől (szeptember 13.) tíz járás, köztük a Rozsnyói is vörösre vált a Covid-automata szerint.

Ahogy arról már beszámoltunk, a vendéglátósok és a rendezvények szervezői három működési rend közül választhatnak majd. Ezt a három rezsimet a szolgáltató egységek szabadon váltogathatják, akár egy napon belül is, mivel nincs megszabva, hogy meddig kell fenntartani a választott működési rendet. Aztán attól függenek az adott korlátozások, hogy melyik célközönséget választja ki mondjuk a vendéglátós.

  • Ha egy étterem úgy dönt, hogy csak a vakcinázottakra összpontosít, akkor a beltere még akkor is tárt kapukkal fogadhatja a vendégeket, ha közben az adott régió megjelölése – a legenyhébb jelölésű zöldről narancssárgán és aztán piroson keresztül – bordóra vált.
  • Amennyiben a tulaj úgy dönt, hogy az ún. OTP-sek felé orientálódik, akkor bordós helyzetben már csak a terasz felé terelheti a vendégeit, befelé már nem.
  • Az automata szerinti narancssárga színkódú járásokban a beoltatlanokat – azaz bárkit – befogadó vendéglátósok kénytelenek lesznek kizárólag a teraszt felajánlani a megszomjazó látogatóiknak, és ott is csak tíz helyet, a beltérbe meg egyáltalán nem engedhetnek vendéget.
  • Az ugyanilyen "színű" régióban működő resti, amelyik csak a védettekre fókuszál – a beoltottaknak és a már említett OTP-seknek – továbbra is megteríthet bent, legfeljebb csak négyen ülhetnek az asztalnál.
  • Tehát a narancssárga járásokban lehetnek olyan vendéglők, ahol csak a teraszt nyithatják meg a – bármilyen "hátterű" – vendégeik előtt, meg olyan bárok is, amelyek felszolgálnak a beltérben – a valamilyen védettségi igazolást produkálni képes OTP-seket.
  • Ez a három osztatú működési rend bármikor megváltoztatható, akár egy napon belül többször is. Például egy étterem tulajdonosa mondhatja azt, hogy ebédidőben mindenkit befogad, az oltatlanokat is, de este már csak az OTP-seket.
  • A vendéglátó egységek vezetőinek és a rendezvényszervezőknek jogukban áll ellenőrizni a vendégek védettségi "állapotát": mondjuk ha ellátogatunk egy koncertre, a belépéskor nem csak a jegyet ellenőrzik le, hanem azt is, van-e nálunk negatív eredményű teszt vagy a beoltást igazoló – elektronikus vagy papíralapú – dokumentum. Ugyanezt a kontrollt elvégezheti egy étterem pincére is.

(TASR/para)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program