Aki az önjelölt vitézekkel játszik katonásdit, repül a hadseregből

2018. augusztus 3. - 14:38 | Belföld

Szlovákia minden törvényes és hatékony személyzeti intézkedést meghoz a Szlovák Honvédek (Slovenskí branci) és a hasonló csoportosulások tevékenységek megakadályozása érdekében. Ezt Peter Gajdoš (SNS) védelmi miniszter jelentette ki pénteki sajtótájékoztatóján. Gajdoš nem zárta ki, hogy menesztik a hadseregből azokat a hivatásos katonákat, akik részt vettek az említett csoport tevékenységében.

Aki az önjelölt vitézekkel játszik katonásdit, repül a hadseregből
Fotó: Slovenskí branci / Facebook

„A Szlovák Fegyveres Erők hivatásos katonájának az érvényes jogszabályok értelmében kötelessége, hogy a szolgálati ideje alatt és azon kívül is úgy viselkedjen, hogy a tevékenységével ne ingassa meg az állampolgárok Szlovák Köztársaságba vetett bizalmát, és ne támasszon kétségeket a fegyveres erők feladatával és egyértelmű küldetésével szemben” – tette hozzá Gajdoš.

A miniszter úgy véli, az említett csoportosulások antidemokratikus célokra használhatók fel egy egyén vagy egy szűk csoport által, „akik nem a szlovák külpolitikai irányvonallal összhangban, hanem hazánk biztonsági érdekeivel ellentétesen járnak el.”

Gajdoš továbbá rámutatott: a Szlovák Honvédek csoportban gyakran irányító szerepet töltenek be az állami szolgálatban álló hivatásos katonák, akik a hivatalos állami kiképzésük során különféle katonai ismereteket és készségeket sajátítottak el. A csoporton belül stratégiai és kiképzési terveket készítenek, az ismereteiket pedig átadhatják civil személyeknek is, ezáltal visszaélve a megszerzett tudással.

Gajdoš riasztónak találja azt is, hogy a Szlovák Honvédek szervezet katonai hierarchiával, egységes terminológiával, és különféle fegyverekkel rendelkezik, továbbá kiképzéseket tart, és mindezt nyilvánosan közzé is teszik.

A csoport tagjai többször nyilvánosan kétségbe vonták az állambiztonsági szerveknek az államérdek védelme terén betöltött szerepét és feladatait. „A tevékenységük célja, hogy átvegyék az állam szerepét a védelem és a biztonság területén, amint azt már többször jelezték, sőt a gyakorlatban is érvényesítették” - mondta Gajdoš. Hangsúlyozta: az ilyen félkatonai szervezetek működése túllépi a törvényi kereteket és nélkülözi az állami ellenőrzést, ezért komoly biztonsági kockázatot jelent, illetve a radikalizmus és a szélsőséges irányzatok erősödéséhez vezethet a társadalomban.

„A katonai kiképzést egy jogállamban, amilyen a Szlovák Köztársaság is, teljes mértékben az illetékes állami szerveknek kell irányítaniuk és koordinálniuk, nem pedig kétes múlttal és kapcsolatokkal rendelkező magánszemélyeknek” – tette hozzá a tárcavezető.

(TASR)