Akinek nem a városban lesz az állandó lakhelye, azokról nagyon sok pénzt legombolnak majd a rezidens parkolásért Dunaszerdahelyen

camera

1

Akinek nem a városban lesz az állandó lakhelye, azokról nagyon sok pénzt legombolnak majd a rezidens parkolásért Dunaszerdahelyen

Archív felvételek - Paraméter 

Megosztás

A dunaszerdahelyi képviselő-testület szigorított a rezidens parkolás szabályain. A lényege, hogy már csak annak lesz ingyenes a parkolás a lakása közelében, akinek az állandó lakhelye is ott van. A városi rendelet 2024 januárjában lép hatályba.

Hozzávetőlegesen két éve, 2021 júniusától működik a rezidens parkolás rendszere Dunaszerdahelyen. 2023 végéig még érvényben marad, a lényege pedig, hogy:

  • Nem a belvárosi nappali fizetős, hanem a lakótelepi parkolásra vonatkozik (az éves vagy más időszakos parkolókártyák sem érvényesek itt), mégpedig a munkaidő utáni és éjszakai időszakban.
  • A kék színnel kijelölt lakótelepi rezidens parkolókat csak az ott lakók használhatják ingyenesen. Egy-egy lakáshoz 1 vagy 2 ingyenes rezidens parkoló tartozik attól függően, hogy abban a lakásban egy vagy legalább két felnőtt él, akinek ott van az állandó lakcíme. Átmeneti vagy adminisztratív lakcím esetén egyetlen autót regisztrálhatnak arra az adott lakásra. További autók parkoltatása a kék parkolókban éves szinten több száz euróba kerül.
  • A város panelházas lakótelepeiből négy zónát alakítottak ki, az adott zónán belül bejelentett lakcímmel rendelkezők pedig abban az övezetben tulajdonképpen bármelyik rezidens parkolót használhatják egész nap, nemcsak azt, amely a házuk előtt van.
  • Akik viszont nem azon a környéken laknak, azoknak este hattól reggel nyolcig két lehetőségük van: alternatív parkolóhelyen hagyják az autójukat ingyen, ami mindegyik zónában legfeljebb néhány száz méterre található bármely lakóháztól, vagy pedig parkolódíjat fizetnek.

A tavaly őszi önkormányzati választásokat követő első képviselő-testületi ülésen hozott határozatokkal aztán egy rakás más illeték mellett a parkolódíj is drágult – duplájára nőtt (1 €/óra), másrészt szigorítottak a rezidens parkolás feltételein. A rezidens parkolókat idn januártól éjszaka csak az 5 méternél nem hosszabb M1, illetve N1 kategóriába eső, utóbbi esetében háromnál több férőhelyes gépjárművek használhatják. (Az alternatív parkolókba az 5,5 méternél nem hosszabb N1-esek is mehetnek.) A rendelet bevezetése után viszont portálunknak is jelezték többen, hogy méretbeli korlátozás szembemegy a valósággal, mert míg a város a céges, illetve szerelőkocsikat akarta kizárni a kék parkolózónából, addig sikerült néhány olyan autótípust is, melyeket családi autóként használnak. Ezt itt részleteztük.

Az év elején már a város is jelezte, hogy ezen módosítani kíván, júniusra viszont egy olyan rendelet került a testület elé, amely nemcsak a méretekkel foglalkozott, de csavart egyet az egész rendszeren.

Két és fél év után – mivel a rendelet csak 2024 januárjától lép érvénybe – odáig szigorodik, hogy a rezidens (kék) parkolókat már csak azok használhatják majd ingyenesen, akiknek az állandó lakhelye is az adott zónában található.

Hájos Zoltán polgármester ennek kapcsán a plénumon azt mondta, hogy a rezidens parkolási rendszer bevezetése óta megmutatkoztak annak tartalékai. „Nemcsak a lakosok számára tudunk biztosítani parkolót a házuk előtt, de a város számára is plusz forrást. Nem elsősorban a parkolódíjakból, hanem a részadókat illetően” – fejtette ki.

Tudni kell, hogy akinek az állandó lakhelye Dunaszerdahelyen van, annak jövedelemadója megfelelő részaránya is a város kasszájába érkezik, míg átmeneti lakhely esetén csak a városi illetékeket, pl. szemétdíjat köteles fizetni, adója pedig az állandó lakhelye szerinti települést gazdagítja.

Hájos azzal is érvelt, hogy aki életvitelszerűen Dunaszerdahelyen él, és a város szolgáltatásait, intézményeit (óvodáit, iskoláit) is igénybe veszi, attól teljes joggal elvárható, hogy az adója is Dunaszerdahelyre kerüljön, és ezt szerinte a rezidens parkolással tudják ösztönözni.

A 2024 januárjától bevezetendő rendszer ugyanakkor nem is csak az állandó lakhelyhez, de a hűségkártyához is köti a rezidens parkolók használatát. Hűségkártyája viszont csak annak a dunaszerdahelyi állandó lakhelyű személynek nincs, aki nem fizette be a városi illetékeket időben.

Tudni kell azt is, hogy januártól már a nappali fizetős időszak is kitolódik, a mostani ötről hat órára.

A részletek:

  • Az új rendszer szerint tehát a rezidens parkolókat éjszakánként már csak az állandó lakhellyel rendelkezők használhatják ingyenesen – az autók lehetséges hosszát M1 és N1 kategória esetében is kitolták 5,3 méterre. Egy lakáshoz 1 vagy 2 autót regisztrálhatnak a rezidens zónába aszerint, hogy abban a lakásban 1 vagy 2 olyan felnőtt él, akinek Dunaszerdahelyen van az állandó lakhelye és rendelkeznek érvényes hűségkártyával is. Harmadik, illetve további autókért éves szinten 240 eurót (havi 20 eurót) kell majd fizetni.
  • Azoknak, akik csak átmeneti vagy semmilyen bejelentett lakhellyel nem rendelkeznek Dunaszerdahelyen, az alternatív parkolókban is fizetniük kell majd, a rezidensekben pedig annyit, hogy oda nem is lesz érdemes parkolniuk éjszaka.
  • A rendelkezések csupán éjféltől lépnek majd érvénybe (reggel nyolcig), de hétvégén és ünnepnapokon is. Jelenleg ez még este hattól érvényes azzal, hogy a látogatóknak egy óra ingyenes. A hétvégén és ünnepnapok előtti estéken pedig mindenkinek ingyenes. Ezzel tulajdonképpen egyszerűsödik a látogatás, mivel a látogatóknak éjfélig nem kell majd parkolódíjat fizetniük. Reggel nyolctól éjfélig tehát bárki ingyenesen használhatja a rezidens és alternatív parkolókat a lakótelepeken (kivéve a városközpontot, ahol hétköznap napközben fizetős).

Mennyibe kerül majd azoknak, akiknek nincs az adott helyen állandó lakhelyük vagy érvénytelen a hűségkártyájuk?

  • Sokba. Nagyon sokba!
  • Akinek nincs hűségkártyája, de az állandó lakhelye Dunaszerdahely, az az adott rezidens zónába évi 240 euróért regisztrálhatja be az autóját, minden továbbiért évi 480-at (havi 40-et) kell fizetnie.
  • Aki csupán átmeneti vagy adminisztratív lakhellyel rendelkezik, az a rezidens zónában autónként évi 1200 euróért (havi 100-ért), az alternatív zónában évi 480-ért parkolhat.

Hájos Zoltán azt javasolta, hogy az idei évből hátralévő néhány hónapot a Dunaszerdahelyen élők használják ki arra, hogy bejelentkeznek, majd regisztrálják járműveiket.

(SzT)

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program