Akkora járványhullám, mint télen, talán már nem lesz, de mit kéne tenni, hogy elkerüljük?

camera

1

Akkora járványhullám, mint télen, talán már nem lesz, de mit kéne tenni, hogy elkerüljük?

Illusztráció - Cséfalvay Á. András 

Megosztás

A járvány elleni küzdelem legismertebb szlovákiai arcait kérdezte a Tvnoviny.sk arról, hogy számítanak-e következő hullámra, illetve hogy mit kéne tenni, hogy lehetőleg elkerüljük, legalábbis azt, hogy olyan erővel csapjon le, mint az elmúlt télen.

Vladimír Krčméry infektológus szerint például inkább itthon kéne nyitnunk, mint kifelé, mivel lehetőleg el kellene kerülnünk, hogy a vírus egy új mutációja megjelenjen vagy bejusson Szlovákiába ellenőrizetlenül. Éppen ezért meg kellene tartani a szigorúbb határrezsimet, másrészt el kellene kerülni néhány hibát, amit tavaly számos ország elkövetett.

"A foci- és hokibajnokságok kezdetét, az emberek hazaérkezéseét a nyaralásokból, az iskolakezdést, a diákszállók és egyetemek megnyitását szét kellene teríteni olyan módon, hogy az egyes fázisok között legalább egy hét teljen el. Jó példa erre Németország, ahol a szövetségi államokban négy hétig tartott, míg megnyitották az iskolákat" – fogalmazott, hozzátéve, hogy az emberek általában az iskolakezdéshez igazítják a nyaralásaikat is. Elismerte, hogy megszervezni az ilyesmit nehéz, de szükséges.

Ján Mikas tiszti főorvos arra számít, hogy a nyári hónapok után növekedni fognak az esetszámok, mivel mindenki utzani akar, ezzel pedig megnő a vírusmutációk behozatalának kockázata is. Éppen ezért terveik szerint meghagyják a szigorúbb határrezsimet. Figyelmeztetett , hogy minél többen lesznek addigra beoltva, annál enyhébb lesz.

Vladimír Leksa molekuláris immunológus szerint 60%-os beoltottság mellett enyhébb következményei lesznek a járványnak, viszont ha csak 30%-os, akkor súlyosabb lesz.

Martin Smatana elemző szerint a járvány következő hullámának erőssége attól is függ, hogy a környező országokban milyen lesz a beoltottság, illetve hogy a rendelkezésre álló vakcinák mennyire lesznek hatékonyak az újabb vírusvariánsokkal szemben. Bízik benne, hogy őszre nem tűnik fel egy olyan mutáció, mely ellen a mostani vakcinák nem hatékonyak.

Richard Kollár matematikus úgy véli, hogy ha nem gyorsítjuk fel jelentősen az oltásokat Szlovákiában, nagy valószínűséggel újabb járványhullámot kell átélnünk, ami viszont leginkább a társadalom beoltatlan tagjait sújtja majd, és közülük kerülhetnek a legtöbben kórházba.

Kifejtette, hogy miután Szlovákiában várhatóan a társadalom 50-70%-a lesz egy idő után beoltva, ezáltal ha nem jelenik meg egy olyan mutáció, amely ellen hatástalanok a vakcinák, várhatóan nem emelkedik a kórházban ápoltak száma újra ezer fölé, és 100-200 páciensnél többen egyszerre nem igényelnek majd újra mesterséges lélegeztetést.

A teljes ankét elolvasható a Tvnoviny.sk-n.

Ministerstvo Kultúry Slovenskej RepublikyKult MINOREU Fond Regionálneho RozvojaIntegrovaný regionálny operačný program