Alig ment át az újabb hővezetékcsere-projekt Nagymegyeren, de így is van rá esély, hogy ez is elhasal

2022. december 12. - 14:17 | Régió

Némely képviselők szerint a régi projektre érvényes dotáció miatt esélytelen, mások szerint viszont ez csak akkor esélytelen, ha meg sem szavazzák. A képviselő-testület megosztott volt, 10-ből csak 6-an szavazták meg.

Alig ment át az újabb hővezetékcsere-projekt Nagymegyeren, de így is van rá esély, hogy ez is elhasal
A lakáskezelő cég épülete - Illusztráció - Cséfalvay Á. András (archívum)

„A régi projektre kapott dotáció határideje jövőre lejár, az már nem valósítható meg. Most egy új pályázati kiírás született a Környezetvédelmi Alapnál. Kár elszalasztani egy ilyen lehetőséget. Legyen beadva, a kimenetele még így sem biztos” – foglalta össze a projektet támogatók álláspontját Balázs Péter független nagymegyeri képviselő.

De miről is van szó?

A hővezetékcsere a városi lakáskezelő vállalat, az MPBH Kft. projektje, amelyre még Lojkovič Sámuel polgármesteri időszakában, 2017-ben nyert el a város 2,4 millió eurót, amihez 600 ezer euró önrészt kellett volna biztosítania. Az MPBH ki is írta még a közbeszerzést rá, azt viszont az állami Közbeszerzési Hivatal 2019 tavaszán, már Holényi Gergő megválasztását követően megszüntette.

A cég egyik ügyvezetőjét, Dobis Ildikót a nagyszabású projekt miatt a hatalomváltást követő első hónapokban, 2019 áprilisáig a helyén hagyták, míg az ideiglenesen mellé kievezett Gulyás Éva ügyvédnő még egy évvel tovább, 2020 áprilisáig maradt.

Ennek viszont már nemcsak a hővezetékcsere projektje volt az oka, hanem hogy éppen ez a városi cég volt az, amelynél keményen egymásnak feszült (első alkalommal) a nagymegyeri képviselő-testület és a polgármester. Holényi ugyanis nem volt hajlandó kinevezni az MPBH ügyvezetői posztjára a testület által megválasztott jelöltet.

Holényiék 2019 nyarán kiírták az újabb közbeszerzést a hővezetékcserére, a Közbeszerzési Hivatal viszont rendre visszadobta. A hővezetékcsere tehát máig nem valósult meg, és hiába hagytak jóvá Nagymegyernek erre a célra 2,4 millió eurót, ettől a város most már nyilvánvalóan elesik.

Időközben viszont a Környezetvédelmi Alap kiírt egy másik pályázatot az energetikai rendszerek modernizálására, melynek december 2. volt a határideje. A nagymegyeri képviselő-testület végül december 1-jén ült le megtárgyalni a határozati javaslatot az időközben 4,3 millió eurósra duzzadt projekt újbóli beadásáról. Ebből 860 ezer eurót tenne ki az önrész, és erre a beterjesztett határozat szerint beruházási hitelt venne fel a cég.

„Ez magába foglalja a régi távhővezetékek teljes cseréjét, emellett a geotermális fűtést elvezetnék a Bartók Béla Alapiskoláig, a városi hivatalig és a mögötte található óvodáig, további a szabadidőközpont épületéig” – fejtette ki érdeklődésünkre Balázs Péter.

(Archív felvétel - Balról: Soóky Marián, Pongrácz Kálmán és Varga Albin)

Soóky Marián polgármester azonban a legutóbbi plénum elején nem volt ennyire magabiztos. „Bennem maradtak még kérdőjelek” – fogalmazott. Elsősorban az aggasztja, hogy pillanatnyilag nem ismert a városvezetés előtt az MPBH valós anyagi helyzete. A cég Holényi által kinevezett ügyvezetőjét, Bognár Imrét az alakuló ülésen visszahívták, helyére pedig Uhrovič Pétert szavazták meg a képviselők.

Mint arra Soóky is felhívta a figyelmet, a cég jelenleg is hitelt törleszt, melyből 2025 végéig még 1,475 millió euró van hátra.

A másik, talán még ennél is fontosabb probléma, ami lényegében kizáró ok is lehet a támogatás megítélésénél, hogy a környezetvédelmi minisztériummal öt évvel ezelőtt, 2017 decemberében megkötött régi dotációs szerződés még érvényben van, mikor ezt a mostani projektet tárgyalják.

Magyarul ez annyit jelent, hogy a város újra a markát nyújtja, miközben még érvényben van a régi szerződés, ami mostanra teljesíthetetlen lett, és ez nem fest túl jó képet az önkormányzatról.

„Ugyanarra nem pályázhatunk még egyszer. Tudatosítani kell a kockázatot is” – húzta alá a polgármester.

Többek között ugyanezzel érvelt a pályázat benyújtása ellen Pongrácz Kálmán (ex-MKP) képviselő is. Tart attól is, hogy mivel a cég pénzügyi háttere nem ismert, és a projekt megvalósítása során felmerülhetnek további, nem tervezett költségek, melyeket térítenie kell, és 2025-ig ráadásul a régi hitelt is törlesztenie kell, ez túl nagy nyomást helyez rá, és nem tudja majd tartani az előirányzott megtakarítási mutatókat.

Kórósi Zalán és Pongrácz is felhívták a figyelmet arra, hogy a benyújtott anyag számos kérdésre nem ad választ, főleg anyagiakra. A Bartók Béla Alapiskola esetében ugyan tartalmazza, hogy a hőszolgáltatás költsége 40 ezer euróról a felére csökkenne, de azt már nem, hogy honnan teremtik elő a pénzt a fűtőrendszer teljes cseréjére, miután a projekt csak az iskola határáig biztosítaná a vezetéket.

(Archív felvétel - balról: Sziszák József és Balázs Péter)

Balázs Péter ugyanakkor arra emlékeztetett, hogy a régi projekt már megvalósíthatatlan, és ugyan nem biztos a kimenetele az újabb pályázatnak, a 40-50 éves hővezetékek cseréjét csakis ilyen pályázati úton tudná finanszírozni Nagymegyer városa. Leszögezte, hogy az MPBH 2025-ben lejáró hitelét van lehetőség kezelni, míg a régi dotációs szerződést van lehetőség felmondani.

Ugyanezen a véleményen volt Csémi István független képviselő, aki egyébként 2011 és 2016 között csaknem öt éven keresztül maga is vezette a vállalatot. „Van egy pályázati lehetőség, van egy dokumentáció, vannak hiányosságai, de ahogy a projektíró elmondta, ezeket folyamatában fel lehet tölteni” – hangsúlyozta, hozzátéve, hogy a régi szerződéssel ettől függetlenül is kezdeniük kell valamit.

„Elképzelhető, hogy a meglévő szerződés miatt fognak kizárni, de én úgy látom, hogy a pályázatot be kell adnunk ahhoz, hogy lehetőségünk legyen kihasználni, és ezzel esélyt adjunk a városnak és az MPBH-nak sikeresnek lenni”

– jegyezte meg Csémi, aki javasolta azt is, hogy a határozat bizonyos pontjait, például hogy az MPBH beruházási hitelt vegyen fel a megvalósításhoz, egyelőre vegyék le.

Ez utóbbit végül meg is szavazták, viszont maga a határozat a pályázat benyújtásáról épphogy átcsusszant a testületen. A három, korábban MKP-s képviselő közül ketten nem voltak jelen, Pongrácz pedig tartózkodott, a megjelent 10 képviselőből pedig hatan akadtak, akik mellette voksoltak.

(SzT)