Alkudni kell az ingatlanárakból, mert a vevőt gyakran hülyének nézik

2021. szeptember 11. - 13:31 | Belföld

Ingatlanvásárláskor érdemes alkudni a kínálati árból - tanácsolja Boris Fojtík, a Tatra Bank gazdasági elemzője.

Alkudni kell az ingatlanárakból, mert a vevőt gyakran hülyének nézik
Fotó: TASR - illusztráció

A szakértő rámutatott arra, hogy a hirdetésekben szereplő kínálati árak a legtöbb esetben jelentősen különböznek az adásvételi áraktól. Ezt támasztják alá a Statisztikai Hivatal új statisztikái is, amelyek az árindex megállapításához már a kataszteri hivatal adatait - tehát a különböző adásvételi szerződéseken feltüntetett összegeket - is figyelembe veszik. A módszer teljesen más megvilágításba helyezi a hirdetésekben feltüntettett árakat.

Az új módszernek azonban vannak hátrányai is. Az adatok pontosságát ugyanis jelentősen torzítják a nem piaci áron értékesített ingatlanok. Az ilyen esetekben egymáshoz közül álló személyek között cserélnek gazdát a lakások vagy házak, így a vételárból nem feltétlenül lehet következtetni a piaci árra. Az emberek ráadásul sokszor megkerülik a szabályokat, hogy kevesebb adót fizessenek, és az adásvételi szerződésen nem a teljes árat tüntetik fel.

A Statisztikai Hivatal adatai a Nemzeti Bank által követett kínálati árakkal összehasonlítva még így is rendkívül érdekfeszítőek.

A két elemzés összehasonlításakor ugyanis kiderül, hogy amíg az idei második negyedévben az eladási árak 4,8 %-al nőttek a tavalyi esztendő hasonló időszakához képest, addig az idei első félévben a kínálati árak 15-20 %-al növekedtek.

"A hirdetésekben feltüntetett árakból arra következtethetünk, hogy a hirdetők elvárásai irreálisan magasak, és az adásvételi ár végül sokkal alacsonyabb szinten van. A kínálati és az adásvételi árak hangsúlyos különbözőségéből arra lehet következtetni, hogy a piac elérte a vásárlói lehetőségek maximumát"

- nyilatkozta a Tatra Bank elemzője. Véleményéből az következik, hogy az ingatlanpiacon csak akkor lehetséges a jelenlegi árak további emelkedése, ha az érdeklődők vásárlóereje is növekedni fog.

Emellett azonban nem igazán számíthatunk arra, hogy a jövőben az ingatlanárak lefelé indulnak el. Ez egész egyszerűen annak köszönhető, hogy kevés az ingatlan.

2020-ban az elmúlt évek trendjeivel ellentétben csökkent az új ingatlanok száma, 2021-ben minden fellendült. Sőt, a szlovákiai építési hivatalok soha nem adtak ki annyi építési engedélyt, mint az idei év második negyedévében.

(TASR/parameter)