Áll a termelés a vágsellyei Duslóban, és kérdés, újraindul-e egyáltalán

2022. szeptember 30. - 11:19 | Belföld

A Hospodárske noviny-nek adott interjút Petr Bláha, a vágsellyei Duslo vezérigazgatója, és az általa elmondottak alapján nem túl fényesek a kilátások.

Áll a termelés a vágsellyei Duslóban, és kérdés, újraindul-e egyáltalán
Forrás: Wikipédia

Ebben elmondta, hogy augusztus 17-én a legmodernebb technológiájuk tevezett leállítására került sor, előzetesen hat hétre, jelenleg még tart. "A leállás rámutatott olyan meghibásodásokra, amelyekre nem számítottunk, emiatt valószínűleg meghosszabbodik a leállás. A másik oldalon a földgáz és a villanyáram aktuális ára nem teszi lehetővé, hogy a részvényeseink vagy a saját elképzeléseink alapján működjünk. Várunk arra, hogyan dönt a szlovák kormány, és hogy egyáltalán Európában utolsóként úgy dönt-e, hogy támogatja a szlovákiai munkáltatókat" - szögezte le.

A vágsellyei Duslo vegyi üzem közvetlenül vagy közvetve mintegy 10 ezer személyt foglalkoztat. A tervezett leállás eredetileg szeptember végén zárult volna.

A mostani késés Bláha szerint még normális, hogy ilyen ellenőrzésekkor fény derül meghibásodásokra, ami miatt pótalkatrészeket kell beszerezni. Hozzátette, tény viszont, hogy a mostani energiaárak mellett nem kifizetődő újraindítaniuk a termelést. A Duslo az ország egyik legnagyobb gázfogyasztója.

Az induláshoz szerinte 10 millió euróra van szükségük, miközben az üzem másik végén még semennyi termék nem kerül ki. A beszállítóikkal rövidített műszakokban egyeztek meg, ilyen módon próbálják csökkenteni a bér- és anyagköltségeiket a külsős cégeknél.

Az egészet befolyásolja az Északi Áramlat gázvezeték megsérülése is, amit vélhetően külső beavatkozás okozott. Bláha szerint ugyanis, mikor a gáz ára már elkezdett csökkenni, akkor jött ez. "A földgáz ára ismét 200 euró fölé emelkedett, a villanyáramé pedig 30 euróval nőtt megawattóránként. Megvárjuk, hogy a helyzet lenyugszik-e vagy épp ellenkezőleg" - mondta.

A pesszimista forgatókönyvek szerint a gáz ára megawattóránként 400-600 euróra is emelkedhet, ami pedig Bláha szerint már nem 10, hanem 30-40 milió euróra emelné az újraindulásuk költségeit.

Emlékeztetett arra, hogy a koronaválság alatt centekben volt mérhető, ahogy a gázár mozgott, ma viszont napközben is több tíz euróval képes emelkedni. Egy olyan cégnél pedig, amely naponta 1,5 millió köbméter gázt vásárol, minden egy eurónyi növekedés 150 ezer eurós pluszköltséget eredményez.

Bláha szavai szerint a leállás még legalább egy hétig tart, de a cég elnökségének kell összeülni, aztán meglátják, hogyan döntenek. Mindenestre a változó költségeiket 90%-ban a gázárak befolyásolják, amit viszont ez eladási áraik alakulásával is össze kell vetniük, márpedig a mezőgazdasági termények némelyikének ára csökkenésnek indult, ami miatt a gazdák kevesebb műtrágyát vásárolnak.

Ilyen körülmények között szerinte most nincs értelme újraindítaniuk a termelést.

A teljes interjú elolvasható a Hospodárske noviny oldalán.

(parameter)